1.1. Сутність та основні категорії маркетингу
Навчальні цілі теми
Створення уяви про роль маркетингу у формуванні нового способу мислення на підприємстві та нового способу дії на ринку;
Аналіз сучасних процесів становлення й розвитку маркетингу на українських підприємствах;
Освоєння функцій, принципів, видів маркетингу;
Визначення складових комплексу маркетингу та їх характеристик;
Визначення найбільш адекватної маркетингової концепції для підприємства відповідно до реальних умов.
1. Сутність та основні категорії маркетингу
Дослівно термін "маркетинг" перекладається з англійської як ринкотворення, ринкова діяльність, орієнтація на ринок. Причиною зародження маркетингу стало насичення ринку, перебільшення пропозиції над попитом. Про маркетинг може йтись лише за умови існування самого ринку. Першим типом ринку, що сформувався в розвинених країнах світу, став ринок продавця – тобто такий ринок, на якому більше влади мають виробники, і більш активними діячами ринку вимушені бути покупці. Ознакою цього є дефіцит товару.
Зі зростанням пропозиції над попитом сформувався інший тип ринку – ринок покупця, на якому більше влади мають споживачі, і активнішими діячами ринку вимушені бути продавці. І саме ринок покупця вимагає активного впровадження в практику провідної ідеї маркетингу: запорукою досягнення мети фірми є визначення незадоволених потреб споживачів і забезпечення бажаної задоволеності їх більш ефективними й продуктивними, ніж конкуренти, методами.
В літературі пропонуються наступні визначення маркетингу:
Маркетинг – процес створення й реалізації товарів з метою задоволення потреб споживачів.
Маркетинг – соціальний і управлінський процес задоволення потреб споживачів шляхом створення товарів, споживчих цінностей (здатність товару задовольняти потребу споживача) та обміну ними.
Маркетинг – діяльність людей для задоволення потреб за допомогою обміну.
Маркетинг – діяльність фірми з позиції споживача.
Маркетинг – управлінський процес планування та втілення задуму, ціноутворення, розповсюдження й просування ідей, товарів, послуг від виробника до споживача з метою задоволення потреб усіх суб’єктів ринку.