2. 1. Конституційне право на інформацію в Україні
Демократичність та ступінь цивілізованості кожного суспільства визначається, насамперед, тим, наскільки вільними почувають себе у цьому суспільстві його члени, наскільки реально здійснюються їхні громадянські, політичні, соціально-економічні та культурні права. Можна констатувати, що останніми роками в Україні здійснено конкретні заходи розбудови нового демократичного суспільства. Звичайно, першим кроком стало прийняття нової Конституції України в 1996 році, а також численних законодавчих актів у різних галузях права — конституційного, цивільного, кримінального, адміністративного, фінансового, трудового, інформаційного тощо.
Реалії нашого суспільства такі, що відстань між прийняттям таких актів і реальним втіленням в життя закріплених у них прав і свобод людини ще величезна. Але головне і найважче у кожній справі — це початок. А його, незважаючи на безліч труднощів і стереотипів, що склалися у нашому суспільстві за роки радянської влади, вже покладено. Не останню роль відіграв у цьому процесі інформаційний бум, який спостерігається нині завдяки розвитку недержавних засобів масової інформації, насамперед Інтернету.
Про розвиток інформаційних відносин свідчать, зокрема, численні документи Ради Європи. А в одній з резолюцій Генеральної Асамблеї ООН свобода інформації проголошена основним правом людини і критерієм усіх інших свобод.
Не менш показовими є проведені в Україні в кв-ітні 2003 року парламентські слухання з питань інформаційної діяльності і свободи слова. Депутати обговорювали питання роздержавлення засобів масової інформації (ЗМІ), можливості реєстрації Інтернет-видань. Державного регулювання Інтернету в цілому, створення інформаційного кодексу, проблеми реалізації свободи слова тощо.
Необхідно зауважити, що у розділі II Конституції України наведено перелік основних прав і свобод людини та громадянина, але відсутнє їх чітке розмежування. Умовно в українській теорії конституційного права їх поділяють на особисті (громадянські), політичні, соціально-економічні та культурні. Причому, право на інформацію, що закріплене у статті 34 Конституції України (тобто право «збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію»), провідні представники національного конституційного права відносять до політичних прав. Імовірно, це є наслідком ідеології і світогляду, що сформувалися за роки заполітизованого радянського режиму. Але право на самовираження, що передбачає і право на інформацію, очевидно, є не тільки політичним правом громадянина, а й природним особистим правом, таким, як право на життя, свободу пересування. Воно притаманне людині від народження, а не лише у контексті участі у політичному житті країни.
Логічно і природно відносити право людини на інформацію до конституційних особистих прав, бо його, як визнав Європейський суд з прав людини, кожен може реалізувати незалежно від мети: чи то користь, чи політична пропаганда, чи релігійна діяльність тощо. Все це елементи права на самовираження людини.
Такі відомі автори, як В.Я. Тацій, В.Ф. Погорілко, Ю.М. Тодика, до особистих прав і свобод людини відносять, насамперед, право на життя, на повагу її гідності, свободу та особисту недоторканість, свободу думки і слова, світогляду та віросповідання, свободу пересування тощо. Але до політичних прав і свобод громадян України вони відносять право на свободу друку та інформації, тобто у праві,закріпленому в ст.34 Конституції, вбачають два різних права (відповідно до частин першої та другої цієї статті). Раніше В.Ф. Погорілко та інші автори право на свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань та право на інформацію відносили до політичних прав, хоч і зазначали, що ці права і свободи є переважно культурними (духовними), а віднесення її до політичних прав і свобод є надмірною політизацією цієї свободи. Крім того, ці автори підкреслювали, що право на інформацію закріплене в Конституції вперше, а його здійснення може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки та у випадках, передбачених частиною третьою ст. 34 Конституції. Таким чином, в теорії конституційного права спостерігається певна еволюція щодо розуміння і визнання права на інформацію.
Виникає питання: чи потрібно розглядати як окремі права право на свободу думки і слова, тобто право на вільне самовираження та право на інформацію? Виходячи зі змісту статті 34 Конституції, статті 10 Конвенції про захист прав та основних свобод людини (в редакції Протоколу №11 від 1 листопада 1998р.), де говориться про право на свободу вираження своїх думок, що включає свободу отримувати і поширювати інформацію, та з сучасного розуміння поняття інформації, можна зробити висновок, що право на інформацію є певною мірою складовою права на самовираження і, отже, особистим правом кожного.
Конституційні права на свободу думки і слова та інформацію в будь-якій формі, закріплені, відповідно, у частинах першій та другій статті 34 Конституції, можна розглядати, насамперед, як особисті права кожної людини, але в певних аспектах — як політичні права громадян України (наприклад, у разі отримання чи поширення певної інформації під час виборів тощо). Право на інформацію можна також віднести до культурних прав в контексті реалізації свободи літературної, художньої, наукової та технічної творчості (стаття 54 Конституції), реалізації права на освіту (стаття 53 Конституції) тощо. Очевидно, що реалізація соціальних та економічних прав неможлива без вільного поширення інформації. Ця думка підтверджується, зокрема, Декларацією
свободи висловлювань та інформації, що була прийнята Комітетом міністрів ради Європи у 1982 р. У ній наголошено, що свобода інформації необхідна для соціального, економічного, культурного і політичного розвитку кожної людини, вона є умовою гармонійного розвитку соціальних і культурних груп, націй і міжнародного співтовариства.
Багато спірних, часом не вирішуваних проблем пов'язано з питаннями реалізації та захисту права на інформацію. Особливо це стосується перлюстрації особистої кореспонденції, несанкціонованого підслуховування приватних телефонних розмов, збереження і розповсюдження персональних даних (конфіденційної інформації) про особу.
Згідно з Конституцією, право на інформацію знаходиться під захистом загального права на свободу та особисту недоторканість. Обмін же інформацією, здійснюваний за допомогою засобів зв'язку, має і спеціальну конституційну гарантію у вигляді таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції (стаття 31). В умовах постійного розвитку засобів зв'язку ця форма поширюється на будь-які його види, в тому числі на електронну пошту, кореспонденцію надіслану факсом тощо. Конституційний обов'язок зберігати зазначену таємницю мають виконувати як державні установи зв'язку, так і громадські організації та приватні підприємства, що працюють у сфері інформаційної комунікації.
Якщо особа веде законослухняний спосіб життя, вона вправі розраховувати на абсолютне забезпечення зазначеної таємниці. Лише тоді, коли правоохоронним органам стане відомо про те, що конкретні особи під час листування, телефонних розмов, телеграфних повідомлень можуть передавати інформацію про обставини вчинення злочину, який розслідується або про підготовку до скоєння злочину, вони мають право за рішенням суду вдатися до підслуховування телефонних розмов, а також огляду листів, бандеролей, посилок тощо.
Але ці винятки можуть мати місце лише тоді, коли органи судового слідства доведуть суду, що іншими засобами
У Конституції України (стаття 32) також зазначено, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Разом з тим, кожний громадянин має право ознайомлюватися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею. Кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації.
В цілому основні права, в тому числі право на інформацію, які гарантує Конституція України, мають розпливчатий та синтетичний характер, що зумовлює необхідність їх тлумачення. В будь-якому разі, рівень захисту прав обов'язково залежить від тлумачення основних норм, які конституційні суди використовують в ході своєї діяльності. Так Конституційний суд Австрії віддав перевагу буквальному тлумаченню Конституції, щоб запобігти впливу політичних та суб'єктивних факторів (незважаючи на його все більш уважне ставлення до змісту гарантій та меж дій законодавця під впливом Конвенції про права та свободи людини, що має в Австрії ранг, рівний Конституції). Цікаво, що австрійському конституційному праву не знайоме поняття основних прав як технічного терміна.
У Конституції Франції не існує визначення основних прав, що не заважає Конституційній раді здійснювати конституційний контроль, спрямований на захист основних прав громадян. Італійська конституція закріплює, скоріше, недоторкані права та розглядає як фундаментальне право лише на медичне обслуговування (стаття 32). Однак Конституційний суд не зазначив, що є якась різниця у статусі між конституційними правами, у тому числі соціальними. А у конституціях Німеччини та Іспанії основні конституційні права фігурують.
Щодо України, то являється логічним застосовувати модель розуміння конституційних прав, яка широко використовується у діяльності Європейського суду з прав людини. Мається на увазі, що зміст конституційних прав і свобод має визначатися не законодавством, а судом під час розгляду конкретної справи. При цьому він має співвідносити конституційні права з суспільними інтересами і між собою. Неможливо не погодитися з думкою С.Шевчука, що Україні було б доцільно орієнтуватися на конституційну демократію, яка характеризується тим, що державна влада справді обмежена конституційними правами і свободами, а Конституційний суд є головною інстанцією, яка не тільки захищає конституційні права і свободи на підставі Конституції, а й шляхом судової правотворчості визначає зміст цих прав, а також їх співвідношення та обмеження.
Та у якому б напрямку не розвивалися, з одного боку, конституційна юрисдикція в Україні, а з другого — національні інформаційні правовідносини, останні мають корелюватися з загальними світовими тенденціями та, врешті-решт, збігатися на якомусь етапі розвитку з міжнародними правовими нормами та стандартами у цій галузі.
Потрібно мати на увазі, що право на інформацію у сучасному контексті та розумінні інформації виникло з появою та бурхливим розвитком у другій половині XX століття нових наукових дисциплін — кібернетики та інформатики, а його актуальність і сучасність обумовлені розвитком інформаційного суспільства. 3і
Існують різні погляди на майбутнє інформаційне суспільство. Дуже цікавими представляються думки, висловлені у першій доповіді Римського клубу (1990 р.) «Перша глобальна революція». Цей клуб є вільною асоціацією 100 представників 50 країн п'яти континентів, які дотримуються різних ідеологій, мають різні професії, намагаються впливати на політиків та громадськість, ознайомлюючи їх з глобальними проблемами та аналізуючи ці проблеми. Мета клубу — створення чіткого образу світу, в якому ми хотіли б жити, оцінка матеріальних, людських, моральних ресурсів, які ми маємо, щоб цей образ був реальним і надійним, а потім мобілізація людської енергії та політичної волі на побудову нового глобального співтовариства. У зазначеній доповіді підкреслено, що на тлі загального нездорового стану сучасного суспільства головною проблемою є втрата цінностей, які раніше забезпечували згуртованість суспільства і його членів. У зв'язку з цим, Римський клуб розглядає два пов'язаних між собою питання — «інформаційне суспільство» та «межі демократії».
Головною проблемою майбутнього інформаційного суспільства члени Римського клубу визнають зайнятість людини у широкому значенні цього слова. Щодо демократії, то це не є панацея від усіх бід. По-перше, існує суперечність між необхідністю прийняття термінових рішень і демократичною процедурою, головна цінність якої — консенсус, а недолік — повільність. По-друге, до цього часу управління здійснюється по вертикалі, кожна проблема вирішується окремо. Аяе вони настільки пов'язані, що жодне питання неможливо розглядати, тим більше вирішувати, без цілісної проблематики. Нині потрібні лідери нового типу, здатні бачити проблему з усіх боків. Прийняття рішень не повинно залишатися монополією урядів, що працюють у вакуумі. Потрібно залучити до цього представників бізнесу і промисловості, дослідницькі інститути та недержавні установи, вчених, використовуючи увесь набутий ними досвід і знання. Називаючи своїми новими ворогами екологічні проблеми, загрозу глобального потепління, нестачу води, голод тощо, суспільство знову сприймає наслідки за причини. Бо всі ці труднощі породила людина і подолати вона їх зможе, лише змінивши свою поведінку.