2.3. Особливості планування за різних форм господарювання
2.3. Особливості планування за різних форм господарювання
Для сільського господарства України останніх років характерною є велика різноманітність підприємств за:
розмірами господарств;
формами власності (індивідуальна, приватна, державна);
організаційними формами господарювання.
Таке різноманіття обумовлює певні особливості економічної роботи, зокрема планування, в кожному з них.
Так, діапазон розмірів господарств дуже великий: від 0,45 га сільськогосподарських угідь в 23,8 млн господарств населення (особисті господарства населення, присадибні ділянки та інші громадяни-землекористувачі) і 65 га — в 43 тис. селянських (фермерських) господарств до 1850 га в 15,5 тис. великих і середніх аграрних господарствах.
Масштаби діяльності підприємства розширюють або, навпаки, обмежують можливості планування в організації. Великі підприємства мають порівняно з невеликими кращий потенціал для передбачення свого майбутнього:
у них вищі фінансові можливості;
вони мають висококваліфікований персонал і в змозі залучати висококваліфікованих спеціалістів зі сторони;
багато з них займаються серйозними науковими і проектними розробками;
у своєму складі вони, як правило, мають спеціальні планові підрозділи.
Невеликим економічним організаціям складно проводити широкомасштабну планову роботу, особливо великих витрат потребує стратегічне планування. Однак і вони можуть:
використовувати деякі форми планування, особливо поточне;
застосовувати вже готові моделі стратегій, розроблених відомими компаніями. Тим більше, що навіть солідні фірми часто звертаються до зовнішніх консультантів, що спеціалізуються на питаннях планування. У зв’язку зі швидким поширенням в останнє десятиріччя стратегічного планування деякі консультативні фірми зробили його своєю виключною сферою діяльності.
Більше того, деякі економісти [29, с. 20] вважають, що попри всі труднощі в здійсненні планування в невеликій організації, воно необхідне їй не менш, ніж великій. Зовнішнє середовище у такій організації менше піддається контролю і більш агресивне, ніж у великій фірмі. Тому майбутнє невеликої фірми більшою мірою невизначене і непередбачуване.
Утім у невеликій фірмі є свої переваги в організації планування. Головна з них — внутрішнє середовище такої організації простіше, а тому більш передбачуване. Крім того, у невеликій організації легше створити особливий психологічний і соціальний клімат, що дозволяє об’єднати людей навкруги інтересів організації, її цілей.
У результаті аграрної реформи створено нові агроформування (61,1 тис.) різних організаційно-правових форм. Серед них найбільшу питому вагу на початок 2003 р. мали фермерські господарства (70,4 % — 43 тис.), господарські товариства (15,3 % — 9,3 тис.) і приватні підприємства з одним власником (6,7 % — 4,1 тис.). Далі йдуть СВК (3,4 % — 2,1 тис.), державні підприємства (0,9 % — 570) та інші формування (3,3 % — 2 тис.). Причому, за останні три роки збільшилась як кількість, так і питома вага господарських товариств (при зменшенні акціонерних товариств), приватних і фермерських господарств, з одночасним зменшенням кількості і питомої ваги сільськогосподарських виробничих кооперативів.
Перші порівняння економічної ефективності виробництва у вказаних формуваннях у 2001 р. показало, що в приватних господарствах і ТОВ у цілому воно було рентабельним, а в кооперативах — збитковим. Однак аналіз економічної ефективності слід доповнити аналізом соціального стану підприємств. А вона не на користь приватних підприємств, бо в більшості з них:
вища економічна ефективність значною мірою досягнута за рахунок різкого зменшення або навіть повного знищення трудомістких нерентабельних галузей, скорочення кількості робочих місць;
відбувається повне відсторонення працівника від управління господарством і підрозділом, а виробничі відносини між власниками підприємства і працівниками зводяться до відносин «господар — найманий працівник», що суперечить сучасним тенденціям розвитку менеджменту у світі.
Явно недооцінюється роль і перспективи колективної власності і господарювання на селі з огляду на вікові традиції українського селянства. Навіть запеклий прибічник індивідуальної свободи і противник комуністичної ідеї (автор знаменитої книги «Дорога до рабства» — соціалізму) лауреат Нобелівської премії з економіки 1974 р. Ф. Хайек дав високу оцінку колективним формам власності і господарювання за їх гуманізм і соціальний захист працівників [138].
В умовах ринку завдання і цілі підприємства суттєво видозмінюються. Їх вибір за самостійності підприємств, особливо в разі зміни відносин власності, значною мірою зв’язаний з особистими цінностями працівників господарства і його власників. Водночас головне завдання кожного підприємства має узгоджуватись з метою всього суспільства. На думку Кадзума Тотеїсі, засновника і керівника провідної японської корпорації з виробництва електроніки «Омрон», якщо підприємство не здатне служити суспільству, то воно не має права на існування [62, с. 47].
Є деякі відмінності при визначенні планових завдань у приватних та особистих, а також державних і кооперативних підприємствах. Якщо в першому випадку власник, наприклад фермер, може дозволити собі поєднати особисті плани з виробничими, то в другому — це є неприпустимим. Для кооперативних і державних підприємств головне завдання визначається з урахуванням перспектив діяльності господарства, а не окремого його члена (співвласника чи керівника).
Про це переконливо свідчить досвід ряду СВК (наприклад, «Перемога» Кагарлицького району Київської області, «Батьківщина» Котелевського району Полтавської області та інших) і близьких до них за організаційною структурою управління ТОВ, в яких засновниками виступають не традиційні 4—5 чоловік, а 50—60 % працюючих («Мрія» Конотопського району Сумської області). Названі господарства об’єднують, з одного боку, високі результати ефективності господарювання: за всі роки кризи вони ні разу не були збитковими, а з іншого — засоби, за допомогою яких вони досягають цього:
збереження єдиного могутнього земельного і майнового комплексу і, як правило, його збільшення за рахунок оренди землі і майна селян сусідніх населених пунктів, районів і навіть областей;
ефективного використання переваг колективних форм господарювання в умовах приватної власності на земельні і майнові паї (колективізму, взаємодопомоги, спільної турботи про соці-
альні, екологічні та економічні потреби сільських територій);
сучасного ефективного менеджменту, зокрема, максимальної децентралізації управління на підприємстві, розширення прав колективів внутрішньогосподарських підрозділів з питань організації та оплати праці, управління підрозділами і підприємства в цілому.
Виходячи з природи кооперативної власності, тут нерідко при обґрунтуванні галузевої структури підприємств та їх підрозділів критерієм ефективності обирають не максимум прибутку, а валового доходу (v + m). Тому тут, порівняно з іншими формами господарювання на селі (ТОВ, ПОСП і, особливо, тими, що створюються промисловими та фінансовими структурами), не спостерігається такого різкого скорочення чисельності працюючих за рахунок зменшення розмірів або повної ліквідації трудомістких і менш рентабельних галузей.
І зовсім осібно, стосовно особливостей планування, знаходяться нові господарські формування (корпорації, холдинги і т. п.), що створюються промисловими та фінансовими структурами на основі оренди земельних і майнових паїв. Їх характеризує дуже велика (за думкою багатьох учених аграрників — надмірна) концентрація землі (десятки і сотні тисяч гектарів в окремих юридичних і фізичних осіб). Ще більшого розмаху це явище набуло в Росії: окремі холдингові компанії («Газпром», «Орелагрокомплекс», «Гловенская нива» та інші) сконцентрували по 200—500 тис. га.
За позитивними сторонами цього процесу (прихід інвестицій на село і підвищення продуктивності праці) спостерігається багато негативних явищ: надмірна централізація управління і повне усунення селян-власників землі і майна від управління господарством; нехтування новими господарями проблем розвитку сільських територій і соціального розвитку колективів; порушення прав власників земельних і майнових паїв; проблеми зі стимулювання праці; величезні витрати на охорону власності. Велику небезпеку для селян таїть включення (як це зробили в Росії) вартості землі в статутні фонди холдингових компаній.
Особливості планування та управління в подібних формуваннях розглянемо на прикладі ЗАТ «Науково-виробниче підприємство «Райз-агро»1, яке займається сільськогосподарським виробництвом, входячи у холдингову компанію ЗАТ «Райз» (центральний офіс знаходиться у м. Києві). Холдинг об’єднує ще 6 підприємств:
ДП «Райз-агросервіс», функціонує з 1994 р., займається реалізацією пестицидів, мінеральних добрив та високоякісного насіння, виробленого в ЗАТ «Райз-агро», чи завезеного з-за кордону;
ДП «Райз-агротехніка» — ексклюзивний дистриб’ютор в Україні техніки фірми «Джон Дір». Разом з ДП «Райз-Агросервіс» має 55 філій по всій Україні, а також дві в Росії та одну в Молдові.
ДП «Райз-імекс МЛС» — експорт-імпорт сільськогосподарської продукції, митно-ліцензійні склади;
ДП «Райз-автосервіс» — транспортне обслуговування (легкові автомобілі);
ДП «Райз-трансервіс» — вантажні автоперевезення.
ДП «Райз-агротрейд» — трейдерська торгівля сільськогосподарською продукцією, в першу чергу, зерновими.
[1] Підрозділ «Особливості планування у НВП «Райз-агро» підготовлено спільно зі Сліпенко О. Г. та Васильчуком В. Л.
Спеціалізація «Райз-агро» — вирощування і реалізація насіння зернових (озимої пшениці, ячменю і гороху) високих репродукцій. У структурі посівних площ озима пшениця займає 22 %, горох — 8 %, ячмінь — 5 %. кукурудза на зерно — 44%, соняшник — 7 %, кормові та інші культури — 14 %. На всіх філіях є насіннєві заводи. Організаційна структура НВП «Райз-агро» і розміщення філій представлене на рис. 2.2. Центральний офіс знаходиться у Києві. Земля (28 тис. га) і майно орендується у селян-власників.
До головних особливостей планування в «Райз-агро», як і інших подібних формуваннях, слід віднести:
всі стратегічні і більшість головних поточних рішень (спеціалізація підприємства та його філій, структура посівних площ, розвиток тваринництва, технології, системи добрив і захисту рослин, інвестиції і т. п.) приймається керівництвом «Райз-агро» за погодженням з генеральною дирекцією холдингу «Райз». Звичайно, при цьому вивчаються думки керівників і спеціалістів філій. Обумовлено це тим, що всі шість колишніх аграрних підприємств перестали бути юридичними особами і стали філіями. Їх директори діють на підставі доручень Генерального директора. Наочно це видно з табл. 2.1, де наведено графік розробки виробничого плану та бюджетів підприємства та його філій на 2004 р.:
поглиблення спеціалізації підприємства та його філій на основних рентабельних галузях. Зокрема, в «Райз-агро» — це виробництво насіння зернових і кукурудзи на зерно. Як допоміжна галузь на основі простого відтворення функціонує тваринництво. Особлива увага приділяється племінному конярству, на базі племзаводу створено кінно-спортивну школу по тренуванню коней високих племінних та спортивних характеристик.
своєчасне (до початку планового року) складання річного виробничо-фінансового плану підприємства та його філій (слід відмітити, що підприємство реанімувало традиційну назву поточних планів). У табл. 2.1. вказані строки розробки окремих показників і розділів плану (які, до речі, були дотримані), з чітким розмежуванням функцій центрального офісу і філій;
детальна помісячна проробка показників виробничо-фінансового плану підприємства і бюджетів його підрозділів. Починається все з нормативних технологічних карт, де по кожній операції вказуються ймовірні оптимальні строки їх виконання. Ці дані використовуються потім для побудови графіків раціонального використання техніки на протязі року (графіки Ганта). І завершується ця робота помісячними планами витрат і доходів підприємства та його філій;
комп’ютеризація планових розрахунків в Excel. З метою поліпшення оперативного контролю виконання планів в 2005 р. передбачаються комп’ютерні програми з планування, ув’язати з бухгалтерською програмою 1-С.
Подібні організаційні структури і структури управління і пов’язані з цим особливості планування є і в багатьох інших агропромислових формуваннях холдингового типу («Міжнародна агропромислова корпорація», «Укроліяжирпром» і т. п.), що орендують десятки тисяч гектарів сільськогосподарських земель у ряді областей України.
Доцільно виділити ще один пласт аграрного планування, що знаходить широке розповсюдження в останні роки — планування переробними підприємствами виробництва сировини в господарствах сировинної зони. Обумовлено це різким загостренням конкурентної боротьби за сировину. Наприклад, Іванівський цукровий завод Маньківського району Черкаської області на 2004 р. розробив (за погодженням з аграрними підприємствами) бізнес-план збільшення виробництва цукрових буряків у господарствах своєї сировинної зони, яким передбачається:
розширення площ цукрових буряків у 26 господарствах чотирьох районів з 3369 га у 2002 р. до 5318 га у 2004 р. і зростання їх виробництва в 1,9 раза (з 85 до 160 тис. т);
комплекс агротехнічних заходів для одержання запланованих обсягів виробництва (потреба в насінні, добривах, засобах захисту рослин і т. д.). Для цього була розроблена технологічна карта вирощування цукрових буряків на вказаній площі і на її основі визначена потреба у вказаних ресурсах, а також загальна потреба в технічних засобах і додаткове їх придбання;
розрахунок планової потреби в грошових коштах для виконання виробничої програми, яка складає 19,7 млн грн, у т. ч. поточні витрати 13,3 млн грн (оплата праці, пально-мастильні матеріали, насіння, мінеральні добрива, пестициди) і капітальні вкладення на придбання техніки — 6,4 млн грн (три бурякові сівалки, 7 тракторів, 2 комбайни, 2 оприскувачі, 2 розкидачі мінеральних добрив), а також джерела покриття цієї потреби.
Особливо слід підкреслити, що цим планом передбачаються не тільки річні обсяги та вартість робіт, але і в помісячному розрізі, а також чітка система щоденного, щотижневого і щомісячного контролю за виконанням плану.
Детально особливості планування в особистих селянських господарствах висвітлені в темі 9, а фермерських — у темах 8.3 і 17.