3. 1. Основні поняття
Вплив інформаційних технологій на розвиток суспільства в історичному контексті порівнюють з винаходами таких явищ, як: телефон та телебачення. Якщо ж проаналізувати відмінності між цими явищами та сутністю інформаційних технологій, то найвагомішою різницею є те, що кількість користувачів мережі Інтернет у кінці 20 століття була настільки великою, що це вряд чи можна порівнювати з розвитком вищезгаданих явищ, відповідно у 1880-х і 1950-х роках. Інформаційні технології, як явище, є очевидним викликом законодавцям, урядовцям та й суспільству загалом, тому, що правові норми сьогодні не здатні адекватно реагувати на правові нововведення, що постійно виникають у сфері інформатизації та комунікаційних технологій.
У зв'язку зі збільшенням виробництва комп'ютерів і роз
ширенням мережі Інтернет, світ починає «валитися» під по
током інформації, — заявили вчені в Каліфорнії (США).
Відповідно до результатів досліджень, проведених
Каліфорнійським університетом, більше 90% інформації
зберігається в цифровій формі в комп'ютерах, у такий спосіб
займаючи менше місця, ніж на папері, у фільмах і відеозапи-
сах. У цілому в мережі Інтернет зібрано близько 550 міль
ярдів документів, і щодня створюється ще 7,3 мільйони
нових сторінок. За словами вчених університету, кожен
мешканець у будь-якій точці земної кулі може мати доступ
до інформації мережі Інтернет, і існує очевидний ризик «по
тонути в цьому океані інформації», тому необхідно «навчи
тися в ньому плавати».
Швидкий розвиток науки і техніки розширив сферу професійної діяльності правників. Особливо стрімкий розвиток спостерігається у сфері інформатизації. Сьогодні, безумовно, можна констатувати, що ми живемо у час Інформаційної Доби. Інформація тепер сприймається, як найважливіший продукт, і для всіх є життєвонеобхідним одержати його в належному вигляді, та оперувати ним в потрібний момент.
Наведемо основні поняття.
Інформаційні технології — матеріалізовані на базі інформаційної інфраструктури знання в області створення, накопичення, збереження, обробки, передачі і використання інформації.
Комунікаційні технології — засоби передачі інформації.
Інформаційна інфраструктура — сукупність центрів і каналів створення, накопичення, збереження, обробки і поширення інформації.
Інформаційне середовище — сукупність інформаційної інфраструктури, інформаційних технологій, інформаційних ресурсів і інформаційних відносин.
За своєю суттю інформаційні технології (IT) також покли
кані встановлювати зв'язки між людьми і тому, очевидно,
неможливо уникати поточних правових конфліктів. Отже,
враховуючи глобальну природу інформаційних технологій,
завдяки чому об'єднуються люди у різних куточках світу, не
можливо оперувати лише національними правовими норма
ми, натомість необхідно удосконалювати міжнародне право
ве регулювання даної галузі.
Новітні технології не лише породжують нові правові питання, але й створюють передумови для змін у діяльності законодавців та правників.
Сучасний світ все більше і більше залежить від розвитку інформатизації. Традиційні правові методи і норми не спроможні належним чином регулювати новітні технологічні процеси. Це зумовлено тим, що велика кількість правників фактично не зіштовхувалась з технологічними аспектами у своїй практичній діяльності і тому вони, як правило, не можуть передбачити можливу появу правових проблем у майбутньому.
Суть і призначення інформації не міняється з появою нових технологій, просто вони забезпечують додаткові можливості для одержання, обробки і використання ії. Сучасні інформаційні технології дозволяють користувачеві, віддаленому від великих міст, одержати інформацію з перших рук і практично в реальному часі. Відтепер границя «інформаційного простору» проходить через будь-який будинок, організацію, компанію або орган державної влади. Тільки потрібно підключитися до Інтернет. Інформація і знання складають всесвітнє суспільне надбання. Вони дуже важливі для розвитку освіти, науки, культури і зв'язку, для забезпечення культурної різноманітності і відкритого керування. Необхідно мати вільно доступну усім інформацію і знання, з метою ліквідування розриву між «інформаційно багатими» і «інформаційно бідними ».
Мережа Інтернет, котра була створена, як військово-комунікаційна мережа, згодом використовувалась університетами та дослідниками, і нарешті трансформувалась в глобальну мережу інформації для кожного, хто її шукає і отримує. Сьогодні, Інтернет — це також світ комерції, де розповсюджується інформація, а також продаються товари і послуги: книжки, музикальні твори, програмне забезпечення, легко розповсюджуються через мережу Інтернет, що породжує велику кількість нагальних та належним чином неврегульо-ваних правових питань.
Стрімкий розвиток телекомунікаційних засобів: мобільних та супутникових телефонів, супутникового та кабельного телебачення, потребує новітнього правового регулювання, особливо на міжнародному рівні. Інформаційні технології вже захопили діловий світ і зараз створюється підґрунтя для революції у приватному житті людей. А тому правники намагаються адекватно реагувати на прояви технологічного впливу усіма можливими засобами. Держави, в свою чергу, розробляють і пропонують законодавчі нововведення. На жаль, дана тенденція спостерігається в небагатьох країнах світу, а сам процес незкоординований.