3. 7. Північно-Східна Русь у XII - на початку XIII ст
Ще наприкінці XI ст. на з'їзді в Любечі (1097 р.) руські князі визначили порядок, згідно з яким кожний князь "має отчину свою", тобто кожна князівська лінія спадково володіє своїм князівством. Рішення з'їзду відбило той факт, що в окремих областях зміцніла феодальна власність на землю, і в країні склалася ієрархія великих землевласників.
Найбільшого значення у Північно-Східній Русі набуло Владимиро-Суз-дальське (або Ростово-Суздальське) князівство. Воно займало велику територію від Нижнього Новгорода до Твері по Волзі, до Гороховця, Коломни і Можайська на півдні, включало Устюг і Білоозеро на півночі.
На сході та північному сході влада князівства поширювалася на волзько-камські (мордовські та марійські) і подвінські землі. Тут виникли такі міста-фортеці, як Нижній Новгород, Устюг та ін. У цій частині Русі досить рано утворилися значні князівські земельні володіння і міста, тому місцеве боярство значно залежало від князів.
Ростово-Суздальська земля вийшла з-під влади Києва на початку XII ст., коли в ній князював син Мономаха Юрій Володимирович (1125—1157).
Він першим із суздальських князів не тільки домагався самостійності свого князівства, а і його переваги на Русі. За спроби захопити й утримати такі віддалені від Суздаля міста, як Київ і Новгород, його прозвали Долгоруким. Він розширяв свої володіння, не гребуючи ніякими засобами.
У XII ст. Владимиро-Суздальська земля економічно піднеслася: споруджувалися нові міста — Переяславль, Звенигород, Дмитров та ін., було засновано Москву.
Наступник Юрія, князь Андрій Боголюбський (1157—1174) брав участь у походах свого батька, був князем у Вишгороді під Києвом. 1155 р. він перебрався до Владимира на р. Клязьма, що став столицею його князівства. Після смерті батька князь Андрій завершив об'єднання північно-східних земель Київської держави у Владимирсько-Суздальське князівство. Його підтримували городяни Ростова, Суздаля та інших центрів, але місцеве велике боярство ворогувало з ним.
Спираючись на служилих бояр, дворян і міста, Андрій рішуче боровся з непокірною боярською знаттю, частину якої вигнав з князівства. Він привласнив собі титул великого князя всієї Русі.
1169 р. князь Андрій захопив і нещадно зруйнував Київ, а управління ним передав одному зі своїх васалів. Надалі він постійно втручався у внутрішні справи південноруських князів, але 1173 р. його військо було ними розбите. Він переніс столицю у Владимир, неподалік якого збудував для себе замок у с. Боголюбов! (звідси і його прізвище). Не менш енергійно діяв він і на півночі, добиваючись влади в Новгороді.
Політика князя Андрія, спрямована на зміцнення князівської влади, призвела до конфлікту зі знаттю. 1174 р. він був убитий боярами-змовниками у Боголюбов!.
Князі Північно-Східної Русі мали зв'язки з Кавказем. Про це свідчить той факт, що син Андрія Боголюбського, одружений з грузинською царицею Тамарою, стояв на чолі грузино-вірменського війська, що визволило від турків-сельджуків стародавню столицю Вірменії — Двін.
Молодший брат Андрія Боголюбського, Всеволод Велике Гніздо (1177— 1212), який дістав це прізвисько тому, що мав багато дітей та онуків, зміг ще більше приборкати феодальну знать, багатьох представників якої він стратив. Всеволод мав титул великого князя і міцно утримував під своєю владою Новгород і Рязань.
Владимиро-Суздальська земля посідала значне місце в міжнародних відносинах. Юрій Долгорукий підтримував союз з Візантією. Андрій Боголюбський, використовуючи суперечності між Візантією і Римом, добився організації єпископії у Владимирі. Рим, розуміючи міжнародне значення Владимиро-Суздальської землі, виряджав туди посольства і "проповідників", то намагаючись втягнути руських князів у конфлікт з Німеччиною, то пропонуючи їм прийняти католицтво, однак ці заміри не здійснилися.
Новгородсько-Псковська земля займала величезну територію і межувала з Владимиро-Суздальською, Смоленською та Полоцькою. Новгород
був розташований на головному торговельному шляху, що зв'язував Балтійське, Чорне і Каспійське моря. Новгородські бояри зберегли владу над землями сусідніх народів, що раніше входили до складу Київської держави. У цих землях були розташовані адміністративні центри збирання данини ("погости") і фортеці. На заході, крім великого новгородського передмістя — Пскова, знаходилось місто Юр'єв (Тарту) — важливий центр новгородських властей в естонських і латвійських землях, на півночі — Ладога.
Влада Новгорода поширювалась на Східну Прибалтику до Двіни, на землі карелів, фінів і саамів до кордонів Норвегії, уздовж берега Білого моря аж до Уральського хребта.
Через несприятливі кліматичні умови та не дуже родючі грунти землеробство не могло задовольнити потреб населення. Хліб постійно ввозився із Суздальської землі. Новгородці займались різними промислами — полюванням на хутрового і морського звіра, рибальством, видобуванням солі. Велику роль відігравав видобуток заліза.
У XII ст. у Новгороді та Пскові владу захопили бояри, які вели значні торговельні операції та займалися лихварством. У Новгородсько-Псковській землі утворилася аристократична боярська республіка. Формально верховну владу тут мало віче — збори всіх дорослих чоловіків. Проте фактично вона була в руках бояр, з яких обиралися посадник (що відав управлінням і судом), тисяцький (помічник посадника, командувач військом, який також відав судом серед купців) і навіть архієпископ. Архієпископу належало чимало земель, він також відав державною казною, зовнішніми зв'язками республіки та ін. Оскільки республіка не мала постійного війська, а лише у разі великої війни збирала народне ополчення, віче запрошувало князя з дружиною переважно для захисту своїх володінь. Його права були дуже обмежені. Князь одержував "утримання" — деякі прибутки від управління, суду і торгівлі. Запрошувані князі постійно ворогували з новгородським боярством, намагаючись зміцнити своє становище в Новгородській землі.
У зв'язку з розвитком внутрішньої і зовнішньої торгівлі й особливо зі зміцненням торговельних відносин між республікою і Владимиро-Суздальською землею посилилася роль купецтва. Суздальські князі, проводячи об'єднавчу політику, неухильно намагалися підпорядкувати Новгородську республіку. Опір частини новгородського боярства цій політиці спричинявся до неодноразових сутичок. Вплив владимирських князів помітно посилився в XIII ст., коли їхні війська надали допомогу Новгороду і Пскову в боротьбі з зовнішніми ворогами.
Розвиток феодальних відносин призвів до відокремлення Псковської землі, де в ХНІ ст. склалася самостійна боярська республіка.