3.29. Інформаційно-пошукова система ASearch
ASEARCH6 — це повнотекстова інформаційно-пошукова система, що працює з українським сегментом Інтернету, пошук ведеться на одній із трьох мов — українській, російській чи англійській.
Пошук ведеться без врахування регістрів, тобто запроси «Україна» і «україна» — ідентичні, але з урахуванням морфології української і російської мов. Звичайно, запит являє собою одне або кілька слів, наприклад: «пошукові системи Інтернету». Відповідно до такого запиту, знаходяться документи, у яких зустрічаються всі слова запиту. Є, щоправда, обмежене число слів (сполучники, прийменники і т. п.), що у запиті ігноруються, тому що не несуть самі по собі змістовного навантаження. Наприклад, відповідно до запиту: «закон і документ», будуть знайдені всі документи, у яких зустрічаються обидва слова «закон» і «документ», сполучник і ігнорується, тому приведений вище запит можна записати і так: «закон документ». Результат пошуку буде такий же.
Пошук ведеться з урахуванням граматичної форми — це означає, що слова «закон», «законом», «законний» — різні слова. Якщо вам потрібно знайти всі слова, що починаються з «закон», скористайтеся оператором «*» (зірочка). Наприклад, якщо необхідно знайти документи, що стосуються діяльності президента України, то потрібно скористатися запитом: «президент* і Україн*».
Можна обмежити область пошуку, тобто робити пошук не по всій базі, а по конкретному сайту чи групі сайтів. Наприклад, відповідно до запиту: «закони і urlQ», будуть знайдені всі документи на сервері rada.kiev.ua, що містять слово закони.
Простий пошук дозволяє виконувати запити до бази ASearch з можливістю обмеження пошуку однією або декількома рубриками. Для виконання пошуку по рубриці просто потрібно поставити галочку біля назви рубрики. Для виконання пошуку по всій базі — забрати позначки з усіх рубрик.
Після того, як виконаний пошук і отриманий результат, кількість знайдених документів може виявитися занадто великою. У цьому випадку можна скористатися можливістю «пошуку в знайденому». Для того, щоб це зробити досить у рядку запиту написати новий запит, і поставити галочку в поле — «шукати в знайденому».