3.5. Малий бізнес. Партнерство. Корпоративне підприємництво
Малий бізнес (рис. 5) включає у себе індивідуальну трудову діяльність громадян, що мають статус юридичної особи, або не мають його. Це поняття ширше, ніж поняття „малі підприємства". До них відносять: індивідуальні, приватні, сімейні підприємства, фермерські господарства, які можуть функціонувати на правах малого підприємства і можуть зберегти свій початковий статус. Сюди ж входять і власне малі підприємства, незалежно від форм власності, якщо кількість зайнятих на них не перевищує: у роздрібній торгівлі - 12 чол.; в галузях невиробничої сфери - 25; в науці та науковому обслуговуванні - 100;
в промисловості та будівництві - 200; в інших галузях виробничої сфери - 50 чол.
Отже, малим підприємством може бути кооператив і товариство з обмеженою відповідальністю, перукарня і магазин та будь-які інші утворення, якщо вони за своїми параметрами вписуються у задані за розмірами обмеження. Більшість підприємств малого бізнесу - це малі фірми, в яких працюють від трьох до десяти чоловіків. Так, наприклад, у США частка малого бізнесу становить близько 40 % валового національного продукту і майже 40 % сукупної робочої сили. Малий бізнес забезпечує щороку близько 80 % нових робочих місць. В Україні в 1994 р. 41 % загального обсягу продукції промисловості і 44 % загального обсягу виробництва валової продукції в сільському господарстві було забезпечено за рахунок підприємств малого бізнесу.
Малий бізнес у країнах з розвиненою ринковою економікою є най-масовішим, провідним сектором, який визначає темпи економічного розвитку, структуру та якісну характеристику валового національного продукту, є основою сучасної ринкової інфраструктури. В наших умовах розвиток мережі підприємств малого бізнесу необхідний як для створення в економіці нормальних конкурентно-ринкових відносин, так і з метою активізації структурної перебудови, насамперед на користь розвитку виробництва товарів народного споживання, торгівлі, громадського харчування, сфери послуг, де переваги малих підприємств виявляються особливо рельєфно. Не менш важлива роль підприємств такого типу і при безробітті для створення нових робочих місць, а також з погляду можливостей насичення споживчого ринку. Це найбільш дешевий шлях переходу до ринку. Перспективність підприємств малого бізнесу залежить від:
формування цілісного дрібнотоварного укладу, що поєднує різні форми власності;
використання у більшості випадків суто ринкових методів відтворення, незалежність і свобода дій;
характеру технології, форми знарядь праці, їх спеціалізації, адаптації до особливостей місцевих умов та характеристики місцевого ринку;
різкого підвищення ефективності науково-технічного прогресу (ресурсозберігаючий тип НТП);
соціальної результативності економіки;
високої швидкості обігу авансового капіталу,
низьких витрат на виробничу інфраструктуру, управлінські видатки;
повнішого завантаження і високої продуктивності „живої" праці та обладнання, невеликих інвестицій в обладнання;
низьких питомих витрат на транспорт і управління;
мобільності у прийнятті виробничих рішень під впливом змін кон'юнктури ринку, можливості прийняття гнучких та оперативних рішень.
Використання переваг підприємств малого бізнесу може дати досить позитивний ефект безпосередньо вже в умовах нинішнього етапу економічної реформи. Ці підприємства рухливіші, гнучкіші, вони швидко реагують на зміни, що відбуваються на ринку. Саме невеликі підприємства виявляються найбільш мобільними до впровадження прогресивних методів господарювання. Вони можуть швидко і без негативних наслідків змінити свої виробничі програми, освоїти виробництво високорентабельних товарів, що користуються попитом, відмовитися від випуску нерентабельної продукції.
Суб'єктами дрібного бізнесу виступають як окремі громадяни, так і малі підприємства Виходячи з цих особливостей, можна виділити два шляхи утворення малих підприємств. Перший - створення на новому місці, другий - виділення підрозділу з вже діючого підприємства.
Життєвий цикл підприємств малого бізнесу 3-5 років. Після закінчення цього строку невелика частина підприємств, накопичивши початковий капітал, продовжує функціонувати або набуває іншого статусу і змінює форму підприємництва. Друга, більша, частина - припиняє своє існування. Проте кількість підприємств, що народжуються, постійно перевищує кількість тих, що припинили свою діяльність.
Отже, підприємствам малого бізнесу притаманне індивідуальне підприємництво. Тут, особливо в наших умовах, характерною може бути приватна власність як власність однієї особи. У країнах з розвиненою ринковою економікою класична приватна власність як власність однієї особи має обмежені можливості та поширення, а в середньому і великому бізнесі - це явище надто рідкісне.
Партнерство існує як у малому, так і у великому бізнесі. Воно являє собою колективне підприємництво, засноване на різних формах власності. При цьому партнери, члени колективного бізнесу несуть повну солідарну відповідальність за результати своєї господарсько-фінансової діяльності або у частках, вкладених у капітал фірми. Для
малого бізнесу партнерство характерне як об'єднання зусиль кількох приватних осіб, в основному з невеликим капіталом, з метою створення загальної справи, а також об'єднання осіб, що перебувають у спорідненості, або членів однієї сім'ї (див. рис. 5).
Великий бізнес - це в основному колективне підприємництво. Одноосібна приватна власність тут майжене трапляється. У країнах з ринковою економікою такий тип бізнесу представлений товариствами на паях (партнерством), кооперативами, колективними народними підприємствами. Так, в американській економіці налічується близько 2 млн партнерств, майже 10 % з них у малому бізнесі. Кооперативний сектор охоплює лише 5-6 %. Колективні (народні) підприємства, що виникли внаслідок викупу підприємств трудовими колективами, становлять 3-4 %. В економіці України функціонують 85080 партнерських підприємницьких структур, з них 24500 - у малому бізнесі.
Партнерство виступає в різних формах, основними з яких (що одержали закріплення у Законі України „Про господарські товариства") є товариство з обмеженою відповідальністю, товариство з додатковою відповідальністю, повне товариство, командитне товариство.
Організація простих товариств і товариств з необмеженою відповідальністю законодавством України не передбачена
Товариство з обмеженою відповідальністю має статутний фонд, розподілений на частини (частки), розмір яких визначається засновницькими документами. Учасники товариства несуть відповідальність за результати господарсько-фінансової діяльності в межах їх вкладів. На обмежений характер відповідальності вказує абревіатура „ЛТД", яка нерідко ставиться у назві створюваної фірми. Це одна з найпоширеніших форм партнерства, особливо в Західній Європі.
Враховуючи поширення цієї форми бізнесу в ринковій економіці, можна очікувати значного її розвитку також в Україні.
Товариство з обмеженою відповідальністю працює за статутом, прийнятим на зборах всіх учасників, та засновницьким договором, який регламентує взаємні відносини засновників. Особливістю цього товариства є те, що, як правило, співвласники протягом багатьох років знайомі між собою і тому конфлікти між ними виникають рідко, особливо у зарубіжній практиці.
Вищий орган управління товариством - збори учасників.
Загальні збори вибирають свого голову і встановлюють строк виконання ним своїх повноважень. Звичайно збори учасників скликають не рідше двох разів на рік. Вони вважаються правомірними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють більш ніж 60 % голосів, а з питань, що потребують одностайності, - всі учасники. Вимога одностайності необхідна при визначенні основних напрямів діяльності товариства, затвердженні його планів і звітів про виконання їх, змін у статуті, виключенні учасників із товариства
У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган, який підзвітний зборам учасників і організовує виконання його рішень. Це дирекція, очолювана генеральним директором, або директор. Дирекція здійснює поточне керівництво діяльністю товариства Вона не має права приймати рішення, які обов'язкові для учасників товариства Директор (генеральний директор) вибирається, як правило, з складу учасників товариства Контроль за діяльністю дирекції (директора) здійснюється ревізійною комісією, яка створюється зборами учасників із їх складу. Члени дирекції не можуть бути членами ревізійної комісії
Товариство з додатковою відповідальністю - це товариство, статутний фонд якого поділений на частини (частки), розміри яких визначені засновницькими документами. Учасники такого товариства відповідають за його борги своїми внесками в статутний фонд, а в разі недостатності цих сум - додатково майном, що їм належить, в однакових для всіх учасників розмірах. У цьому форма партнерства нічим не відрізняється від товариства з обмеженою відповідальністю.
Повне товариство - учасники його займаються спільною підприємницькою діяльністю та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном. Товариство працює за засновницьким договором, який регламентує розмір частки кожного учасника та форму участі їх у справах товариства Договір приймається на зборах і підтверджується нотаріальним записом.
Ведення справ у повному товаристві здійснюється за погодженням усіх учасників. Усі члени товариства можуть брати участь у справах або справи можуть вести один чи кілька учасників товариства, повноваження яких у такому випадку підтверджується дорученням, що підписується рештою учасників товариства В засновницькому договорі необхідно вказати, що певні учасники мають право здійснювати роботу від імені товариства самостійно або лише спільно. Решта учасників мають право одержувати повну інформацію про стан ведення справ. Учасникам повного товариства заборонено конкурувати з іншими повними товариствами.
Товариства з додатковою та повною відповідальністю не набули поширення на Заході і навряд чи набудуть його в Україні.
Командитне товариство - це об'єднання кількох громадян і (або) юридичних осіб на основі договору між ними для спільної господарської діяльності, що включає дійсних членів і членів-вкладників (ко-мандиторів). Члени товариства несуть повну відповідальність за його зобов'язаннями усім своїм майном, а члени-вкладники (командито-ри) - у межах своїх вкладів у капітал товариства Цей різновид підприємницького бізнесу визначають ще як мішане товариство. В економіці Росії ця форма була відома під назвою „товариство на вірі". Нині вона використовується в зарубіжній економіці як спосіб акумуляції капіталів, з одного боку, окремих громадян, що бажають здійснити ділові проекти, але не мають для цього достатніх коштів, а з другого - різних фірм, що бажають вкласти свої капітали у справу, але не мають проектів, під які могли б бути виділені капітали. Фірма-командитор бере участь у бізнесі своїми капіталами, причому вона може в будь-який момент вийти із справи зі своїм па*;м. У деяких країнах командитні товариства використовуються для „відмивання" мафіозних капіталів. У нашій країні ця форма набула поширення завдяки не стільки своїм достоїнствам в сфері акумуляції коштів, скільки можливості маневрування ресурсами підприємств.
Розглянуті товариства є формою функціонування підприємницьких структур (фірм), заснованих на колективній власності та партнерських відносинах. Загальним для них є способи, методи організації, наявність вищого (збори), виконавчого (дирекція), контрольного (ревізійна комісія) органів. Усі товариства є юридичними особами. Відмінності - у відповідальності за наслідки господарсько-фінансової діяльності, у наявності документів, що регламентують їх роботу (товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю керуються статутом і засновницьким договором, а повне і командитне товариство -засновницьким договором).
Корпоративне підприємництво пов'язане в основному з акціонерними товариствами, які визначаються Законом України „Про господарські товариства" як товариства, що мають статутний фонд, розділений на певну кількість акцій однакової номінальної вартості, і несуть відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства (див. рис. 5). Акціонери відповідають за зобов'язаннями товариства тільки в межах акцій, що їм належать. Класичне акціонерне товариство - це корпорація, тобто об'єднання вкладників-акціонерів на най-демократичнішій основи Корпоративне підприємництво - це форма середнього та великого бізнесу, яка поширена у країнах Європи та Америки. Нині у США налічується близько 3,5 млн недержавних корпорацій, причому акціонерна форма є пануючою практично в усіх галузях промисловості. В Україні процес утворення недержавних корпорацій тільки розпочато і на 1 січня 1994 р. їх налічувалось близько 2300 одиниць, з урахуванням банків і орендних підприємств.
Корпоративні підприємства поділяють на закриті та відкриті акціонерні товариства.
Закрите акціонерне товариство - це підприємство (фірма), акції якого розподіляються між учасниками, засновниками і ле можуть розповсюджуватися через вільний продаж, але це товариство може бути реорганізоване у відкрите, відповідно до чинного законодавства, внесенням змін у статут товариства, і таким чином воно здобуває право на вільний продаж акцій. Закрите акціонерне товариство близьке за формою до класичного товариства з обмеженою відповідальністю.
Відкрите акціонерне товариство - це підприємство, акції якого розповсюджуються (а не розподіляються) за відкритою підпискою, а також купівлею-продажем на біржі. Купити акцію та стати акціонером (і тим самим співвласником підприємства) може будь-яка людина Корпоративне підприємництво такого типу є найпоширенішим у країнах з ринковою економікою.
Виділимо такі основні особливості корпоративно-акціонерного підприємства:
акціонери не несуть відповідальності за зобов'язаннями товариства, його кредиторами. Майно товариства відокремлене від майна окремих акціонерів. У разі неспроможності товариства акціонери несуть лише ризик можливого знецінення акцій, що їм належать;
права акціонерів поділяють на майнові та особисті. До майнових належить право на одержання оголошеного дивіденду, а також частини вартості майна підприємства у випадку його ліквідації, до особистих - право на участь у голосуванні на загальних зборах акціонерів;
акціонерна форма підприємства дає змогу об'єднати практично необмежену кількість вкладників, у тому числі й дрібних, та зберегти при цьому контроль великих вкладників за діяльністю підприємства;
акціонерне товариство - це найбільш стійка форма об'єднання капіталів. Вихід із товариства будь-кого звкладників не тягне за собою обов'язкового закриття підприємства. Вкладник має право в будь-який момент продати свої акції без попередньої згоди акціонерів.
Обмеженість ризику наперед обумовленою грошовою сумою робить акціонерне товариство привабливою формою вкладення капіталів та забезпечує централізацію значних коштів. Випуск акцій - найбільше досягнення ринкової економіки. Це не тільки спосіб мобілізації фінансових ресурсів і розосередження економічного ризику, а і спосіб швидкого переливання фінансових коштів з однієї галузі в, іншу.
Процес створення корпоративних акціонерних підприємств (фірм) здійснюється двома шляхами: 1) добровільне об'єднання капіталів незалежних підприємців; 2) перетворення існуючих державних підприємств, міністерств, главків в акціонерні товариства із збереженням у них міністерських та інших монопольних повноважень або без збереження таких.
Перший шлях є природним для ринкової економіки і відображує об'єктивну потребу централізованої акумуляції капіталу для наступного інвестування. В нашій країні таким шляхом створюється лише близько 25 % акціонерних товариств.
Другий шлях більш поширений. За 1990-1994 рр. більшість главків і міністерств були перетворені в акціонерні товариства або концерни.
Поширеною формою корпоративного підприємництва є публічна корпорація. Такі корпорації утворюються за урядовими указами в формі акціонерних товариств, всі акції яки?с належать державі (саме державі, а не будь-якому органові держуправління). Як правило, такі акціонерні корпорації не входять у систему органів державного управління, вони лише погоджують з ними плани своєї діяльності та контролюються ними.
Керуючих публічними корпораціями призначає держава, проте ні вони самі, ні решта персоналу не вважаються державними службов-
цими. В разі потреби публічна корпорація може бути перетворена у мішане акціонерне товариство. Всі корпоративно-акціонерні підприємства є юридичними особами. Внутрішня будова та форма управління цих підприємств, як і всіх акціонерних товариств, в цілому аналогічні внутрішній будові та формі управління товариств з обмеженою відповідальністю (місце і роль загальних зборів, дирекції, контрольного органу, розподілу доходів тощо). Для реєстрації корпоративно-акціонерного товариства необхідний статутний фонд, який складається з суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам, виходячи з її ставки, яка є на момент його створення.