4. 2. Протоколи роботи з електронною поштою
В Інтернеті для роботи з електронною поштою використовуються прикладні протоколи SMTP, POP, ШАР.
Протокол SMTP (Simple Massage Transfer Protocol) — простий протокол, що підтримує передачу повідомлень між будь-якими вузлами Інтернет. Маючи механізми проміжного збереження пошти і підвищення надійності доставки, протокол SMTP припускає використання різноманітних транспортних служб і поштових серверів. Він може працювати навіть в мережах, які не підтримують стек протоколів TCP/IP. Протокол SMTP дозволяє групувати повідомлення на адресу одного одержувача і розмножувати копії E-mail-повідомлення для передачі за різними адресами.
Протокол POP (Post Office Protocol) надає кінцевому користувачу можливість доступу до його електронних повідомлень. POP-клієнти при запиті користувача на отримання пошти вимагають ввести пароль, що підвищує конфе-денційність листування.
Для невеликих організацій невигідно тримати у себе систему для передачі повідомлень (messagetransport system). Це пов'язано з тим, що в невеликих організаціях, які не спеціалізуються на комп'ютерних технологіях, як правило, робочі станції клієнтів мережі не мають достатньо ресурсів (продуктивність або дисковий простір) для забезпечення роботи повного SMTP-серверу. Крім того, таким користувачам електронної пошти може бути невигідним тримати персональний комп'ютер, постійно підключений до Інтернету. Для вирішення цієї проблеми і був створений поштовий протокол для роботи в офісі — POP (PostOffice Protocol). Його найпоширеніший варіант — POPvS (протокол поштового відділення версії 3). Цей протокол дозволяє робочим
станціям динамічно мати доступ до свого поштового ящика, розташованого на сервері, який призначений для обслуговування електронної пошти в даній організації. POPvS — це найпростіший протокол для роботи користувача зі змістом своєї поштової скриньки. Він дозволяє тільки забрати пошту з поштової скриньки серверу на робочу станцію клієнта і знищити її з поштової скриньки на сервері. Всю подальшу обробку поштове повідомлення проходить на комп'ютері клієнта. POP-сервер не відповідає за відправку пошти, він працює тільки як універсальна поштова скринька для групи користувачів. Якщо користувачу необхідно відправити повідомлення, він повинен встановити з'єднання з SMTP-сервером і відправити туди свої повідомлення за SMTP-протоколом.
Протокол ІМАР4 (Internet Message Access Protocol, Version 4) дозволяє клієнтам діставати доступ і маніпулювати повідомленнями електронної пошти на сервері. Протокол ІМАР4 відрізняється від протоколу POPvS тим, що ІМАР4 підтримує роботу з системою каталогів (або папок) повідомлень.
ІМАР4 дозволяє керувати каталогами (папками) віддалених повідомлень так само, якби вони розташовувалися в локальному комп'ютері. ІМАР4 дозволяє клієнту створювати, видаляти і перейменовувати поштові скриньки, перевіряти наявність нових повідомлень і видаляти старі. Завдяки тому, що ІМАР4 підтримує механізм унікальної ідентифікації кожного повідомлення в поштовій папці клієнта, він дозволяє читати з поштової скриньки тільки повідомлення, які задовольняють певним умовам, або їх частині, змінювати атрибути повідомлень і переміщати окремі повідомлення.