4. 2. Реформація і Селянська війна в Німеччині
Реформацією називають рух за перебудову церкви. Причинами Реформації в Німеччині були засилля католицької церкви, що володіла великою територією країни, зростання церковних зборів, необмежена торгівля індульгенціями (грамотами, купивши які нібито можна спокутувати гріхи), роздрібленість Німеччини (імператор не міг протидіяти католицькій церкві).
1517 р. був початком Реформації: Мартін Лютер, професор богослов'я університету в м. Віттенберзі, вивісив" на дверях місцевої церкви звернення до вчених і духівництва — "95 тез". Він рішуче засудив торгівлю індульгенціями, що спричинило невдоволення Папи Римського. Через деякий час Лютер заявив, що церква може існувати і без Папи, та запропонував більше не надсилати гроші у Рим. Останнє особливо роздратувало Папу, тому він відлучив Лютера від церкви. У відповідь ініціатор Реформації назвав Папу єретиком і публічно спалив один із примірників папської грамоти.
1519 р. німецьким імператором було обрано іспанського короля з династії Габсбургів — Карла V. Цей володар вороже ставився до Реформації і підтримував Папу в боротьбі проти Лютера. 1521 р. у м. Вормсі було скликано з'їзд німецьких князів, представників рицарства і міст, які вимагали від Лютера зректися своїх поглядів, але він відповів: "На цьому стою
і не можу інакше!" Карл V видав указ, яким поставив його поза законом. Врятував реформатора саксонський курфюрст, який заховав його у своєму замку.
Завдяки підтримці широких верств німецького народу ідеї Реформації швидко поширювалися. Багаті городяни вимагали "дешевої церкви". Князі сподівалися очолити її у своїх князівствах. Рицарі виступали за насильне захоплення церковних земель і багатств. Селяни і міські бідняки недільки підтримували Реформацію, а й прагнули позбутися феодального гноблення.
Розпочалася народна Реформація, що привела до Селянської війни в Німеччині (1524—1526).
Поширення загальнонародного протестантського руху (тобто такого, що підтримував Реформацію) супроводжувалося захопленням церковних земель, закриттям монастирів і вигнанням ченців. Навіть Лютер злякався і закликав народ до покори владі. Проте його осудив інший священик — Томас Мюнцер, який заявив: "Якщо послідовники Лютера обмежаться лише звинуваченням священиків і ченців, то їм не слід було розпочинати боротьбу за свободу". Мюнцер закликав знищити феодальні порядки, передати владу народу, встановити рівність і справедливість. Мюнцер очолив Реформацію в Німеччині.
Озброєний виступ селян розпочався в Шварцвальді 1524 р. Воєнні дії розгорнулися майже на всій території Німеччини. Повстанці об'єднувалися в загони, громили замки і монастирі, знищували списки феодальних повинностей.
Керівники селянських загонів прийняли програму Мюнцера — ліквідацію кріпосного права, обрання священиків, зменшення феодальних повинностей.
Під час однієї з битв Мюнцер потрапив у полон, і після жорстоких тортур за наказом князів його було страчено.
Німецькі феодали поступово перехопили воєнну ініціативу. Повстання було придушено спочатку у Франконії, а потім у Швабії.
Причинами поразки Селянської війни були відсутність єдності дій і спільного керівництва, перехід міських багатіїв і Лютера на бік феодалів, погане знання воєнної справи, слабка дисципліна в повстанських загонах, нездатність німецької буржуазії очолити повстання.
Значення Селянської війни в Німеччині полягає в тому, що це була перша спроба в Європі революційним шляхом повалити феодальний лад. Унаслідок втни посилилася феодальна залежність та ще на кілька століть усталилася політична роздробленість Німеччини.