4. ПОЛІТИЧНЕ І СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ УКРАЇНИ В ПЕРШІ РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ (Частина 2)
Національний банк України розпочав жорстку дефляційну політику. В липні 1994 р. він добився найнижчого (2,1 %) рівня інфляції за попередні три роки. Однак монетарні обмеження не підкріплювалися зниженням бюджетних витрат та наповненням бюджету. Приборкання інфляції досягалося головним чином утворенням заборгованості з заробітної плати, пенсій та інших соціальних виплат, а також зростанням неплатежів за товари та послуги в народному господарст-ві17.
Подібні явища спостерігались і в Росії. Україна у своїх реформах все ще йшла по російських слідах, хоча у неї й не було тих природних ресурсів, які мала РФ. Тому параметри української платіжної кризи перевищили аналогічні російські показники майже вдесятеро. У березні 1994 р. Б. Єльцин назвав кризу неплатежів у російській економіці явищем, що загрожує національній безпеці18. В Україні ж ніхто не бив на сполох, зважаючи на виборчі кампанії, що наближалися.
Запровадження примусового курсу купонокарбованця призвело до значного зростання оборотів тіньової економіки, колосального посилення корупції в державному апараті, величезних перевитрат експортерів і відпливу капіталів за кордон. За різними оцінками, наприкінці 1994 р. у розпорядженні вітчизняних власників на території України було від 2 до 4 млрд, а поза її межами — від 10 до 20 млрд доларів США 19. Відплив валюти знекровлював економіку.
Щоб скоротити емісію не забезпечених товарною масою грошей, уряд почав збільшувати податки. В Україні було встановлено найвищу в світі ставку прибуткового податку з громадян у розмірі 90 %. Одночасно було збільшено ставку податку на додану вартість з 20 до 28 %, що призвело до росту цін та обмеження купівельної спроможності населення, а отже — до зменшення податкових надходжень 20. Недосконалість податкової системи у свою чергу посилила темпи зростання тіньової економіки та згортання виробничої й комерційної діяльності.
Такою була ціна неконтрольованого затяжного розпаду командної економіки. Експерти Міжнародного валютного фонду засвідчили, що економічна ситуація в Україні в 1994 р. стала гіршою, ніж у будь-якій країні, за винятком деяких, що перебували у стані війни. Цей рік приніс найбільший, за світовими стандартами, спад промислового виробництва — майже на 28 %. У серпні 1994 р. індекс реального обсягу промислової продукції проти рівня 1990 р. становив 51,2 %. Тобто промислове виробництво скоротилося вдвічі21.
Вибори до Верховної Ради 1994 р. проводилися на багатопартій-ній основі, але за мажоритарним принципом, який зводив нанівець активну роль політичних партій. Була збережена норма голосування в два тури, як і на виборах 1990 р. Щоб бути обраним, кандидат у депутати мав набрати 50 % голосів зареєстрованих виборців при 50%-вій явці на вибори.
Комуністи і соціалісти йшли на вибори під гаслами соціального реваншу. В їх передвиборчих програмах передбачалося: скасування посади Президента України (у комуністів — конституційною більшістю Верховної Ради, у соціалістів — шляхом референдуму); визнання необхідності подвійного громадянства; ефективний контроль за зовнішньоекономічною торгівлею та валютними доходами (у комуністів), запровадження державної монополії зовнішньої торгівлі з поступовою лібералізацією (у соціалістів); перехід до лімітованого розподілу за доступними цінами мінімуму товарів першої необхідності (у комуністів), грошова реформа конфіскаційного типу (у соціалістів) 22.
Економічні заходи, які принципово не відрізнялися від перелічених вимог лівих партій, уряд Ю. Звягільського здійснював з осені 1993 р. Саме вони за відсутності диктатури, в умовах якої тільки й могла функціонувати командна економіка, спричинили цілковитий господарський розвал.
Зубожілі люди у відчаї все частіше починали запитувати: якщо керманичі держави неспроможні забезпечити життєдіяльність незалежної України, то чи не краще було б відродити Радянський Союз? Під час виборів 1994 р. деякі кандидати пропонували найпростіший спосіб вирішення проблеми енергоносіїв — приєднання до Росії.
Передвиборча програма КПУ у питанні про майбутнє стосунків України з Росією була обережнішою. В ній ішлося про "відродження на принципово нових засадах союзу братерських народів, входження України як повноправного члена до Економічного союзу СНД". Соціалісти говорили тільки про "відновлення і розвиток братніх стосунків" 23, хоча в це гасло можна було вкласти не тільки такий зміст.
У виборах 27 березня і 10 квітня 1994 р. взяли участь 32 політичні партії. Виборці по-різному відреагували на бездіяльність владних структур перед обличчям кризи: переважна більшість народних депутатів попереднього скликання, яка балотувалася на новий строк (138 з 188), не була обрана; багато виборців залишилися вдома, демонструючи свою недовіру до всіх кандидатів. Під час весняних виборів 1994 р. було обрано тільки 340 депутатів. Повноваження двох депутатів Верховна Рада не затвердила24.
Верховна Рада України 13-го скликання почала працювати у травні 1994 р. у неповному складі. Згідно з нормами Конституції 1978 p., кількість голосів "за", що є достатньою для ухвалення законів, вираховувалася від кількості депутатів, повноваження яких були визнані і не припинені в установленому законом порядку. Проте кворум визначався в загальноприйнятому порядку — половина повного складу депутатів (225 з 450). Конституція могла змінюватися, коли за це висловлювалося дві третини повного складу депутатів (300 з 450).
Це означало, що більшість для прийняття рішень становила 170 голосів (половина від наявного складу депутатів плюс один голос). Депутати розподілилися по десяти групах або фракціях. Комуністи, зокрема, мали 84 голоси, соціалісти — 25, аграрники — 36, а разом — 145 голосів. Набрати потрібну більшість лівий блок, отже, міг лише за підтримки інших фракцій, а саме — міжрегіональної депутатської групи (27 голосів) чи групи "Єдність" (26 голосів), які стояли на про-російських позиціях і голосували здебільшого разом з лівими партіями 25.
Таким чином, одразу після виборів ліві партії дістали контрольний пакет голосів у Верховній Раді. Незважаючи на те, що виборчий марафон тривав, ліві партії ініціювали прийняття Верховною Радою постанови "Про забезпечення діяльності народних депутатів України". Текст її було ретельно приховано від засобів масової інформації, бо йшлося про "святе": збільшення заробітної плати, звільнення зарплати народного депутата від податкового обкладання, надання йому безплатних путівок і додаткових коштів на оздоровлення тощо. Цілком зрозуміло, що наївна спроба приховати постанову від громадськості не вдалася. Під час додаткових виборів лівий блок втратив контрольний пакет голосів 2б.
Перші кроки лівої більшості в парламенті засвідчили наявність серйозної небезпеки для національних інтересів молодої держави. Верховна Рада фактично солідаризувалася з рішенням Одеської обласної ради припинити будівництво нафтоперевалочного терміналу й у першому читанні 14 липня 1994 р. ухвалила Закон "Про місцеві Ради та місцеве самоврядування". Підготовлений депутатською комісією з питань діяльності рад і самоврядування до другого читання, цей законопроект вже мав назву "Про місцеві Ради депутатів трудящих". Суть його полягала у фактичному відновленні на місцях радянської влади.
У нових турах голосування в 1994 р. було обрано ще 67 депутатів, після чого їх загальна кількість дійшла до 405. Хоча партії висували своїх кандидатів в усіх виборчих округах, вони здобули тільки 178 мандатів, 227 місць у парламенті належало безпартійним.
Більше половини мандатів, здобутих партіями, прийшлося на частку КПУ — 90. Ще 13 партій, які спромоглися провести своїх представників у парламент, усі разом дістали 88 мандатів. За кількістю місць у Верховній Раді Народний рух був на другому щаблі (20 мандатів), СелПУ — на третьому (19), СПУ — на четвертому (15), УРП — на п'ятому (11). Інші партії-переможці були представлені одним або кількома депутатами 27.
У грудні 1994 р. Центральна виборча комісія запропонувала припинити виборчий марафон і відкласти на рік призначення виборів у 44 округах, де вони або тричі визнавалися за такі, що не відбулися через неявку виборців, або депутата не було обрано. Парламент погодився з пропозицією. Навіть у 1998 р. — останньому для Верховної Ради України 13-го скликання — 32 мандати не мали своїх господарів 28. На виборах комуністи і соціалісти були конкурентами, але після них виступили єдиним блоком. Головою Верховної Ради був обраний лідер соціалістів О. Мороз, а першим заступником голови — лідер СелПУ О. Ткаченко. Парламент України потрапив під контроль комуністів, хоч їхня перемога на виборах була відносною.
Ліві партії прагнули закріпити свій успіх на виборах Президента України. Єдиним кандидатом лівих сил став О. Мороз. У травні 1994 р. Центральна виборча комісія зареєструвала сімох кандидатів. Лише троє з них мали реальні шанси на успіх: Л. Кравчук, О. Мороз і Л. Кучма.
Напередодні президентських виборів, у червні 1994 p., Л. Кравчук висунув, а новообраний парламент затвердив кандидатуру В. Масола на посаду прем'єр-міністра.
Перший тур виборів не дав переваги жодному кандидату. Найбільше голосів набрав діючий Президент — 37,7 %. Проте його перевага над іншими кандидатами була відносною, а тому і маловартісного. За 2,5 року перебування при владі Л. Кравчук розгубив своїх прибічників. 1 грудня 1991 р. він переміг у першому турі, коли набрав 61,6 % голосів, а 26 червня 1994 р. проти нього висловилося 62,3 % виборців.
Не менш нищівної поразки у першому турі президентських виборів зазнав О. Мороз. Підтримуваний всіма лівими партіями, він спромігся набрати тільки 13,1 % голосів. Виборці не хотіли повертатися в минуле, хоча переважна їх частина з ностальгією згадувала про матеріальний рівень свого життя десятилітньої давності. Тому серед претендентів безумовним лідером став екс-прем'єр-міністр Л. Кучма, який набрав 31,3 % голосів.
10 липня Л. Кравчук і Л. Кучма вступили в безпосередню виборчу боротьбу один з одним. Діючий Президент максимально використав "адміністративний ресурс". Проте в ситуації, що склалася, це давало здебільшого зворотний ефект. За Л. Кучму проголосувало понад 52 % тих, хто прийшов на виборчі дільниці, за Л. Кравчука — 45 %.
З ініціативи новообраного Президента 19 липня була опублікована спільна заява Л. Кучми, О. Мороза і В. Масола, в якій проголошувалася готовність керівників двох гілок влади дотримуватися чинної Конституції і змінювати її положення тільки з доброї волі обох сторін. Тобто вони зобов'язувалися розв'язати ключове питання про межі своїх повноважень шляхом консенсусу.
Конституційний процес в Україні розпочався з прийняття Верховною Радою Декларації про державний суверенітет. У цьому документі закріплювалися такі конституційні положення, як невід'ємне право українського народу на самовизначення, недоторканність території республіки, розподіл влади на виконавчу, законодавчу й судову, рівність громадян перед законом, гарантування громадянських прав і свобод.
Восени 1990 р. Верховна Рада затвердила Конституційну комісію, перед якою поставила завдання опрацювати концепцію Основного Закону. У червні наступного року концепція була розглянута і затверджена. Після цього розпочалася безпосередня робота над текстом Конституції. В його основу були покладені Загальна декларація прав людини, пакти ООН про економічні, соціальні і культурні права та інші основоположні міжнародні правові документи.
Різні варіанти проекту обговорювалися в Інституті держави і права АН України, інших науково-дослідних установах правничого профілю. Комісія залучила до експертизи проектів провідних спеціалістів конституційного права. Після публікації проектів для широкого обговорення до Конституційної комісії надійшли десятки тисяч поправок і доповнень.
Найбільш складною виявилася проблема розподілу владних повноважень між Верховною Радою і Президентом України. Більшість депутатів парламенту не бажала передавати Президенту виконавчу владу в повному обсязі. Через це конституційний процес зайшов у глухий кут. Діючою залишалася Конституція УРСР 1978 р., до якої внесли більше двох сотень поправок. Поправки іноді суперечили первинному тексту або іншим поправкам, і Основний Закон не виконував повною мірою своєї основної ролі — забезпечувати стабільність політичного життя.
У вересні 1994 р. була утворена нова Конституційна комісія, співголовами якої стали Президент України і голова Верховної Ради. Відновилася рутинна робота над текстом Конституції.
Невдовзі Л. Кучма зробив рішучий крок: вніс до Верховної Ради проект конституційного закону "Про державну владу та місцеве самоврядування". Проект містив конкретні пропозиції про розмежування влади по законодавчій і управлінсько-розпорядчій лінії, а тому не міг не порушувати багатьох статей діючої Конституції 1978 p., побудованої на принципі нероздільності влади. Верховна Рада, в разі прийняття цього закону, віддавала Президентові України істотну частину владних повноважень.
Виступаючи 22 грудня 1994 р. у парламенті з обгрунтуванням внесеного законопроекту, Л. Кучма заявив гранично відверто: "Треба визнати помилковим привласнення управлінських функцій парламентом та місцевими радами. Біда Верховної Ради зразка 1991 року не в тому, що вона взяла на себе функції державного управління від комуністичної партії. В той час більше нікому було це зробити. її помилка полягала в тому, що вона побоялася, а може, була неспроможною передати у повному обсязі виконавчі повноваження спочатку уряду, а пізніше — всенародно обраному Президенту. Фактично до липня цього року в Україні існувала парламентсько-президентська республіка. І вона довела свою нежиттєздатність" 29.
Недоліки цієї форми правління в умовах трансформації суспільства підтверджувалися незаперечним фактом: Україна опинилася позаду тих країн СНД, яких у 1990 р. вона випереджала, але які спромоглися дати собі раду з проблемою влади.
Озвучене Л. Кучмою трактування форми правління в Україні як парламентсько-президентської республіки було умовним. Форма правління визначається на основі прописаних у конституції повноважень органів влади. Залежно від співвідношень в обсязі повноважень законодавчої та виконавчої влади держава може бути президентською, парламентською, парламентсько-президентською або президентсько-парламентською. Однак чинна на той час в Україні радянська конституція містила в собі фундаментальні суперечності якраз у цій сфері.
Л. Кучма не випадково обмежив час існування "парламентсько-президентської" форми правління періодом до липня 1994 р. Від липня до грудня 1994 р. у законодавчому полі хоча й не відбулося жодних змін, проте відразу після затвердження на посаді новообраний Президент України здійснив цілу низку важливих ініціатив одночасно на багатьох напрямах. Його діяльність перекривала або компенсувала бездіяльність непристосованих до функцій виконавчої влади комісій і керівництва парламенту. Республіка явочним порядком ставала президентсько-парламентською.
Коли у квітні 1995 р. почала свою роботу третя сесія Верховної Ради України, соціалісти й особливо аграрна фракція відмовилися від беззастережної підтримки комуністів. Міжрегіональна депутатська група (МДГ) і "Єдність" теж почали голосувати самостійно 30.
Це яскраво виявилося під час проходження президентського законопроекту про державну владу. Безвідповідальна поправка комуніста В. Терещука про надання голові Верховної Ради функцій глави держави набрала 93 голоси. За неї проголосувало тільки семеро соціалістів, хоч головою парламенту був лідер їхньої власної партії. Зате пропозиція надати Президенту поряд з повноваженнями глави держави функції глави виконавчої гілки влади з досить широкими повноваженнями набрала 221 голос (55 %) і була схвалена. За неї проголосувало 19 % комуністів, 41 % соціалістів, 72 % аграрників, а також переважна більшість депутатів інших фракцій та груп 31.
18 травня 1995 р. Верховна Рада ухвалила Закон "Про державну владу і місцеве самоврядування". Згідно з ним Президент ставав главою виконавчої гілки влади. Склад уряду він формував сам, без узгоджень і затверджень парламентом. Він очолював і систему місцевих органів виконавчої влади. Пропозиція комуністів про місцеву владу у вигляді рад депутатів трудящих, тобто радянську владну вертикаль аж до Верховної Ради, не пройшла. Органами влади від обласного до районного рівня (а також у містах центрального підпорядкування — Києві та Севастополі) ставали державні адміністрації, главами їх Президент повинен був призначати обраних безпосередньо населенням голів відповідних рад. У компетенції місцевих рад залишалися обмежені повноваження: затвердження місцевого бюджету та програм територіального розвитку, заслуховування звітів голів державних адміністрацій (без організаційних наслідків для останніх у разі негативної оцінки їхньої діяльності).
Таким чином, Президент за короткий період з грудня 1994 р. по травень 1995 р. спромігся забезпечити ухвалення закону, який створював основу для розбудови ефективної вертикалі виконавчої влади. Президентська складова влади стала виходити на перший план.
Державний устрій змінювався без застосування сили. Контролюючи силові структури, глава держави діяв виключно в конституційному полі, хоча кінцевою метою його дій була якраз зміна Конституції України. Найбільш вагомим засобом політичного тиску на парламент були заяви про звернення до громадян України з приводу отримання від них мандата народної довіри.
Логіка політичного тиску призвела до того, що закон про державну владу і місцеве самоврядування, який мав конституційний статус, був ухвалений простою більшістю голосів.
Про те, що цей закон не набере конституційної більшості голосів, було відомо заздалегідь. Після довиборів баланс політичних сил у парламенті змінився, але ні праві, ні ліві не мали переважної більшості, а їх порозуміння з принципових на той час питань було неможливим. На тлі всеохоплюючої кризи, спричиненої труднощами трансформаційного періоду, виникла локальна політична криза, з якої необхідно було знайти вихід.
Єдиним виходом залишалося звернення до народу. Мандат на владу Президент України дістав в умовах суцільного господарського розвалу. Його перші заходи з подолання економічної кризи виявилися швидкими й ефективними, тому звернення до народу за підтвердженням довіри було цілком логічним. 31 травня 1995 р. Л. Кучма видав указ про організацію опитування громадської думки щодо довіри Президенту і Верховній Раді. Питання у бюлетені формулювалося так: "Кому Ви довіряєте — Президентові України чи Верховній Раді?". 1 червня Верховна Рада на цей указ наклала вето.
Для противників Л. Кучми в парламенті опитування несло реальну загрозу. Вони не мали конструктивної програми, яку могли б про-типоставити президентській. Ситуація погіршувалася неможливістю застосувати звичну популістську риторику. Предметом кризи було суто конкретне питання: прийнятий більшістю депутатів Верховної Ради Закон України "Про державну владу і місцеве самоврядування". Знову, і вже не вперше з 1989 p., ліві сили опинилися перед необхідністю відступити, здати противнику утримувані ними рубежі.
Однак і президентська позиція була вразливою. Згідно з чинною Конституцією, глава виконавчої влади не міг влаштовувати референдум без згоди парламенту. Опитування не могло мати юридичних наслідків. Якби результати опитування й були позитивними для Президента України, він не міг би легітимно скористатися ними для реформування системи влади.
Тому обидві сторони утрималися від звернення до виборців і почали працювати над формулою компромісу. 8 червня 1995 р. криза влади була вичерпана укладенням Конституційного договору терміном на один рік між Президентом України і Верховною Радою. Під договором, який в основному відтворював положення закону "Про державну владу і місцеве самоврядування", поставило свої підписи більше половини депутатів. Тимчасово, строком на один рік припинялася дія положень Конституції 1978 p., які суперечили угоді. На цей строк обмежувалися повноваження парламенту та місцевих рад і, відповідно, розширювалися нормотворчі й адміністративні функції виконавчої влади.
Конституційний договір між Верховною Радою і Президентом був нестандартним кроком. Він забезпечував керованість держави на основі принципу розподілу влади і давав час на пошуки компромісних рішень в опрацюванні пострадянської конституції.
Рік минув у гострих суперечках. У лютому 1996 р. Конституційна комісія передала на розгляд парламенту проект Основного закону разом із зауваженнями своїх членів, нерідко протилежними за змістом. Проект розглядався майже три місяці. Відбулося три офіційні читання.
Ліві партії не погоджувалися з президентською стороною за такими головними пунктами: розподіл повноважень між гілками влади: визнання приватної власності на засоби виробництва, перетворення української національної символіки на державну, ненадання російській мові державного статусу, статус Республіки Крим.
Знову виникло питання про звернення до народу, на цей раз у формі референдуму, а не опитування. Рада національної безпеки і Рада регіонів рекомендували оголосити референдум щодо затвердження Основного закону в редакції, внесеній Конституційною комісією на розгляд до Верховної Ради. Ця редакція передбачала двопалатну структуру парламенту, названого Народними Зборами. Верховна Рада не погодилася з президентським проектом і під час дебатів внесла до нього багато поправок. З частиною поправок Л. Кучма погодився, аби прийняти Конституцію України. Зокрема, він дав згоду на однопалатний парламент. На референдум, однак, передбачалося внести первісний президентський проект, без врахування напрацювань парламентських дебатів.
За чотири дні до вичерпання строку дії Конституційного договору, 4 червня 1996 p., Верховна Рада ухвалила у першому читанні доопрацьований проект нового Основного Закону. Однак перспектив на його ухвалення в цілому не було. 26 червня Л. Кучма видав указ "Про проведення Всеукраїнського референдуму з питання ухвалення нової Конституції України".
В ситуації гострої політичної кризи у парламенті була сформована узгоджувальна комісія, яку очолив народний депутат М. Сирота. 27 червня Верховна Рада почала своє історичне засідання, присвячене розгляду Конституції. Крок за кроком узгоджувалися позиції різних політичних сил і визначався той текст, який міг бути ухвалений конституційною більшістю голосів. Президентська сторона не відступила від принципових позицій у сфері розподілу влади, права приватної власності, державної символіки, державного статусу української мови. З деяких питань були досягнуті взаємні поступки. Ліві не заблокували затвердження синьо-жовтого прапора як державного, а праві погодилися зберегти за Кримом статус автономної республіки.
Постатейне узгодження проекту Конституції тривало день і ніч. Остаточне голосування відбулося вранці 28 червня. Відпрацьований узгоджувальною комісією М.Сироти і вже прийнятий постатейно проект набрав при голосуванні в цілому 315 голосів при необхідному мінімумі в 300 голосів.
У аграрників не голосували двоє, відсутніми були теж двоє, а 21 депутат підтримав проект Конституції. За прийняття проекту висловилися також 17 соціалістів, тобто переважна більшість цієї фракції. Шестеро висловилися проти, двоє утрималися, двоє були відсутні.
Під тиском пропрезидентських сил і через "зраду" своїх союзників комуністична фракція під час голосування розкололася. Проти прийняття Конституції проголосували тільки 29 з 89 депутатів від КПУ. 10 комуністів були відсутні, 20 — не голосували, 10 — утрималися при голосуванні й, нарешті 20 — підтримали Конституцію 32.
Україна не стала президентською республікою, як це передбачав проект Л. Кучми. Однак вона не стала і парламентською республікою, на чому наполягали ліві партії.
Конституція увібрала в себе багато компромісних формулювань і навіть деякі логічні казуси, допущені випадково або свідомо. Вони утруднюють користування Основним Законом або допускають різне його тлумачення. Проте недосконалість тексту, опрацьованого в гострій політичній боротьбі, не зменшує доленосного значення Конституції. Вона упорядкувала політичне життя українського народу в перехідну добу кардинальних зрушень. Поряд з детально виписаними функціями законодавчої і виконавчої влади Основний Закон окреслював права й обов'язки судових органів. Зокрема, Конституційний Суд повинен був тлумачити конфліктні ситуації в житті суспільства з точки зору Основного закону, а також відповідність дій законодавчих і виконавчих органів влади його вимогам.
У політичній боротьбі, яка продовжувалася, норми Конституції не задовольняли нікого. Керівництво КПУ не внесло у партійний виборчий список на наступних парламентських виборах тих членів своєї парламентської фракції, які голосували за Конституцію України. Л. Кучма включив вимогу ревізії деяких статей Конституції 1996 р. у свою передвиборну програму на чергових президентських виборах.
Ухвалена Конституція окреслила рамки подальшої політичної боротьби. Політичні сили, які виходили за межі конституційних норм, ставали позасистемною опозицією, і проти них природним чином об'єднувалися всі ті, хто бажав зберегти в державі мир і спокій. У разі порушення Конституції органами державної влади ставала можливою апеляція до громадськості і міжнародного співтовариства, оскільки насилля над Конституцією з точки зору міжнародного права є злочином.
П'ятирічний ювілей Конституції у червні 2001 р. святкувався в Україні урочисто й широко. За п'ять років до Основного Закону не було внесено жодних змін. Зокрема, зазнали невдачі спроби Л. Кучми посилити президентську владу внесенням відповідних поправок, прийнятих на Всеукраїнському референдумі. Невдалими були й спроби лівих партій посилити владу парламенту — аж до ліквідації президентської посади.
Позиція лівих диктувалася елементарним бажанням встановити контроль над владою. Вони розуміли, що формування більшості в парламенті для них є реальною справою, тоді як вибороти посаду Президента України проблематично. їх не турбували ускладнення, що неминуче сталися б в Україні за відсутності сильної виконавчої влади.
Позбутися президентської влади в Україні хотіли також ті, хто бажав перетворити СНД на новий Радянський Союз. На "круглому столі", організованому "Независимой газетой" (Москва) 25 квітня 2001 p., директор Інституту країн СНД К. Затулін висловився цілком відверто: "Нам взагалі не потрібна президентська влада в Україні, буде краще, якщо це буде парламентська республіка. Наш національний інтерес зовсім не полягає в тому, щоб Україна стала могутньою державою, з якою ми повинні були б рахуватися".
Навряд чи подібні висловлювання міг би дозволити собі хто-не-будь із керівників науково-дослідних установ при Євросоюзі щодо однієї з держав-членів Союзу.
П'ятиріччя від дня прийняття Конституції України стало приводом для різноманітних соціологічних опитувань, в ході яких стала зрозумілою вся відносність популярності Основного Закону. Правильну відповідь на питання про те, що святкується 28 червня, дали тільки 44,7 % опитаних (щоправда, у 2000 р. — 39,1 %) 33.
Не менш показовий результат дало опитування серед користувачів Інтернету — молодого і, як правило, освіченого прошарку суспільства. Обираючи один з трьох варіантів відповіді на питання "Що становить собою Конституція України?", учасники опитування висловилися таким чином:
— це Основний Закон України, і все законодавство та управлін
ня в країні підпорядковане йому — 0 %;
це декларативний документ, який нікого ні до чого не зобов'я
зує — 24 %;
це Основний Закон України. Але до того, щоб він став таким,
треба ще довго йти й владі, й суспільству — 65 %.
Мали утруднення при відповіді або не відповіли — 11% 34.
Є показовим той варіант відповіді, який обрали дві третини опитуваних. Він засвідчував, що Україну чекає процес оптимізації політичної системи і консолідації державної влади.
ДЖЕРЕЛА і ПРИМІТКИ
1 Кучма Леонід. Вірю в український народ. — К., 2000. — С 73.
2 Там само. — С 73, 400.
3 Там само. —С 400, 416.
4 Там само. — С 400.
5 Шляхом радикальних економічних реформ. Матеріали до доповіді Президента
України про основні засади економічної та соціальної політики. — К., 1994. — С.3,7.
6 Кучма Л. Д. Україна: підсумки соціально-економічного розвитку та погляд у
майбутнє. // Україна на порозі XXI століття: уроки реформ та стратегія розвитку. —
К., 2001.—С 11.
7 Новітня історія України (1900—2000). — С 580.
8 Там само. —С 580—581.
9 Литвин В. Політична арена України. Дійові особи та виконавці. — К., 1994. —
С 318.
10 Шляхом радикальних економічних реформ. — С. З, 5.
11 Українські ліві: між ленінізмом і соціал-демократією. — К., 2000. — С 36.
12 Там само. —С 42.
13 Там само. — С 46, 48.
14 Там само. — С 36—37.
15 Литвин В. Політична арена України. Дійові особи та виконавці. — К., 1994. —
С 359.
16 Голос України. — 1993. — 29 вересня.
17 Шляхом радикальних економічних реформ. — С. 10.
18 Там само. —С 5.
19 Алексеев Ю. М., Кульчицький С. В., Слюсаренко А. Г. Україна на зламі істо
ричних епох. — К., 2000. — С 128.
20 Шляхом радикальних економічних реформ. — С 8.
21 Кучма Леонід. Вірю в український народ. — С 43—72.
22 Українські ліві: між ленінізмом і соціал-демократією. — С. 84.
23 Там само.
24 Історія України: нове бачення. — Т. 2. — С 402.
25 Українські ліві: між ленінізмом і соціал-демократією. — С. 92.
26 Там само. —С 93.
27 Вибори в Україні 1994 року (друге, доповнене видання). — К.,1995. — С 32.
28 Українські ліві: між ленінізмом і соціал-демократією. — С. 102.
29 Кучма Леонід. Вірю в український народ. — С 53.
30 Там само. — С 92, 102.
31 Там само.—С 100—101.
32 Там само. — С 106.
33 День (Київ). — 2001. — 27 червня.
34 Там само. — 20 червня.