4.3. Розрахунок еластичності попиту за ціною для окремої точки на кривій
Еластичність попиту за ціною можна виміряти для нескінченно малих змін ціни в кожній точці кривої попиту. Необхідність таких розрахунків підтверджується, зокрема, тим, що на одній і тій самій ділянці кривої при застосуванні традиційної методики еластичність буде різною, якщо ціни зростають і якщо вони знижуються. Для прикладу візьмемо таку ситуацію:
Якщо ціна зросла з 10 до 12 грн., то еластичність попиту буде розраховуватися так:
Якщо ціна зменшилася з 12 до 10 грн., то еластинність попиту буде:
Дещо виправити розрахунки можна, використовую-чи для розрахунку відсоткових змін середні значення ціни та попиту. Однак це не дасть точних результатів для практичного застосування, оскільки еластичність на початку кривої та в її кінці суттєво відрізняється. Ось чому потрібно розраховувати еластичність для кожної точки кривої попиту.
Припустимо, що маємо справу з лінійною кривою попиту. Вона має постійний нахил в усіх точках але не постійну еластичність, яку мозк-
на розрахувати через співвідношення відрізків на осі цін. На рис.
Тоді розрахунок еластичності попиту за ціною набуде такого вигляду:
Вираз (4.2) називається формулою відстаней, її використовують для розрахунку точкової еластичності.
Отримані результати можуть бути використані також для кривих попиту з нелінійною залежністю. Для цього в точці, де потрібно визначити еластичність, проводять дотичну до кривої попиту та визначають співвідношення відрізків на осі цін: відрізка від початку координат до рівня ціни, що відповідає точці на кривій попиту, та відрізка від цього рівня ціни до точки перетинання дотичної з віссю цін.