5.1. Сутність податків. Підсистема оподаткування підприємств України та її функції.
Всі обов'язкові платежі формують систему оподаткування України. Система оподаткування — це сукупність податків і зборів у бюджети різних рівнів, а також у державні цільові фонди. Податкова підсистема України для юридичних осіб має двохрівневу структуру.
Перший рівень — загальнодержавні податки та збори. Сюди входять:
· прямі податки — на прибуток, на землю, на нерухоме майно, з власників транспортних засобів;
· непрямі податки — податок на додану вартість (ПДВ), акцизний збір (АЗ), мито;
· збори — відрахування на пенсійне та соціальне страхування, відрахування в іноваційний фонд, рентні збори, відрахування на фінансування дорожнього господарства і т.і.
Другий рівень — місцеві податки:
· податки — комунальний податок, податок на рекламу;
· збори — за використання місцевої символіки, за проїзд по прикордонним областям, за проведення аукціонів, лотерей, конкурсних розпродаж, за парковку автотранспорту, за право проведення теле- і кінозйомок і т.і.
Основні функції податкової системи.
1. Мобілізація коштів у розпорядження держави.
2. Формування централізованих фінансових ресурсів.
3. Регулювання підприємницької діяльності.
Двома головними групами податків є прямі і непрямі. Непряме оподаткування відрізняється від прямого тим, що базою для нього є не безпосередній результат господарської діяльності — прибуток, а те, за рахунок чого цей прибуток формується. Крім того, непрямий характер податків міститься і в тому, що підприємство де-факто не сплачує такий податок. Оскільки він входить в ціну товару, то його сплачує кінцевий споживач.