5.1.3. Підстави виникнення господарських зобов’язань
5.1.3. Підстави виникнення господарських зобов’язань
Підставою виникнення господарських зобов’язань, як і інших господарських правовідносин, є передбачені ГК юридичні факти, що породжують господарські права та обов’язки.
Відповідно до ст. 174 ГК господарські зобов’язання можуть виникати:
1) безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність;
2) з акта управління господарською діяльністю;
3) з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать;
4) унаслідок заподіяння шкоди суб’єктові або суб’єктом господарювання, придбання або збереження майна суб’єкта або суб’єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав;
5) у результаті створення об’єктів інтелектуальної власності та інших дій суб’єктів, а також унаслідок подій, з якими закон пов’язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Не слід випускати з уваги, що однією з підстав виникнення господарських зобов’язань є угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать. Однак поняття угоди (як і господарського договору) у ГК немає, а в ЦК використовуються поняття договору і правочину (ч. 2 ст. 11 ЦК). Така неузгодженність важливих положень ГК і ЦК може призвести до певних труднощів у правозастосуванні норм, що регулюють виникнення господарських зобов’язань.