5.13. Консорціум університетів
Ця нова інституційна модель університетської освіти стала активно розвиватися останніми роками. Консорціум університетів (від латинського consortium — співучасть, співтовариство) є комерційним підприємством, що надає комунікаційні і адміністративні послуги за поданням навчальних курсів, розроблених традиційними університетами, що гходять в консорціум для дистанційного навчання на базі різноманітних освітніх технологій. Таким чином, консорціум університетів об'єднує і координує діяльність декількох університетів на основі сучасних інформаційних технологій. Можна сказати, що консорціум університетів здійснює брокерський зв'язок між студентами і традиційними університетами для забезпечення дистанційного кавчання. Консорціум університетів може надавати, як курси для вищої школи, так і курс для аспірантів, програми безперервної освіти і підготовчі курси для абітурієнтів. Найбільш важливо те, що консорціум університетів дає можливість дистанційно отримати ступені і сертифікати тих університетів, які входять в консорціум.
Така інституційна модель надзвичайно актуальна для багатьох країн, оскільки дозволяє об'єднати освітні ресурси багатьох традиційних університетів.
Значний досвід розвитку цієї інституційної форми університетського ДН накопичений в Австралії, де успішно функціонує консорціум восьми традиційних університетів — Відкрите навчання Австралії (OpenLearning Australia — OLA) — що надає можливість всім австралійцям вивчати
В Росії прикладом успішної реалізації моделі консорціуму університетів є Інститут нових форм навчання (ШФН). Вузи-учасники даного консорціуму — це Московський державний індустріальний університет, Московський інститут електронної техніки, Московський державний інститут сталі і сплавів, Московський державний інститут електроніки і математики, Тульський державний університет, Політехнічний університет Томська, Російський державний технологічний університет, Російська економічна академія. Ці вузи об'єдналися в консорціум для надання курсів дистанційної освіти. ШФН створив для цієї мети систему регіональних центрів в РФ і країнах СНД.