6. 6. Характеристика та можливості електронних бібліотек
Система електронних інформаційних комунікацій кардинально змінює ситуацію в сфері збору, збереження й обробки даних. Стрімко розвиваються технології глобальних комп'ютерних мереж, що формують в інформаційній області нову систему відносин, що відображають реалії технічного рівня сучасного людства. Інтенсивність змін значною мірою диктується тим величезним значенням, що здобуває інформація в постіндустріальному суспільстві, у якому інформація стає головним товаром, ресурсом і інструментом одночасно.
Донедавна позиції бібліотеки як суспільного інституту здавалися непорушними і невразливими. Незважаючи на можливі недоліки в роботі конкретних книгосховищ, бібліотека як соціальний інститут була єдиною установою, що професійно займалася збором, систематизацією, збереженням і доведенням до споживачів інформації. Ця історична монополія гарантувала бібліотеці значне місце в традиційній системі інформаційних комунікацій, в жодному іншому місці потенційний читач не міг одержати доступу до професійно оброблених інформаційних масивів, що ретельно зберігаються.
Інтернет-технології привели до ліквідації монополії бібліотеки на володіння даними в систематизованому вигляді. Різке підвищення ролі, а також і вартості інформації призвели до створення величезної кількості великих корпорацій і дрібних фірм, що виконують, по суті, традиційні бібліотечні функції щодо документів, представлених в електронній формі, їхнє створення і подальший розвиток, насамперед, обумовлені можливістю, що надає Інтернет, а саме доставляти користувачам інформацію безпосередньо на їхнє робоче місце або в будь-яке інше місце, включаючи транспортні засоби (автомобіль, поїзд, літак). Фірми, що спеціалізуються на інформаційному обслуговуванні, доставляють свій товар прямо на робочий стіл клієнта. Роблять вони це досить оперативно, у більшості випадків забезпечуючи високу міру повноти і релевантности даних і належний рівень комфорту. Користувачеві, котрий знаходиться на обслуговуванні в цифровій інформаційній службі, як правило, немає необхідності звертатися в реальні бібліотеки.Складається ситуація, що для доступу до документів абсолютно необов'язково фізично звертатися в бібліотеку. Яскравим відображенням цієї тенденції на практиці є трансформація бібліотек в установах, діяльність яких побудована, насамперед, на аналізі інформації, у відділи або центри з керування знаннями. Останні ж відрізняються від бібліотек зокрема тим, що їхній основний фонд представлений у вигляді віддалених електронних баз даних. Цей процес знаходиться поки що на самому початку, і сьогодні торкнувся лише найбільш розвинутих у технічному відношенні бізнесових структур, однак, сама тенденція вкрай характерна. При її екстраполяції діяльність, усе більшого числа найбільш значущих суспільних інститутів (банки, страхові, аудиторські, інвестиційні та інші фінансові інститути, системи керування територіями і виробництвом) буде інформаційно супроводжуватися комерційними службами, що надають будь-які високоякісні послуги. При цьому бібліотеки, що забезпечують безкоштовне й у той же час менш якісне обслуговування, незалежно від профілю, будуть витіснятися із серйозного інформаційного ринку на периферію, зосереджуючи свою діяльність переважно на задоволенні освітніх і особистих інтересів.
У той же час бібліотеки і фірми, що займаються збором, обробкою, збереженням і поширенням даних в електронному вигляді, абсолютно не заважають одна одній і не складають конкуренції. Більш того, наявність цифрових масивів знімає значну частину читацького навантаження з реальних книжкових зібрань. Однак, зі зростанням технічного прогресу і числа людей, котрі мають доступ до мережі, збільшенням обсягу електронних масивів, поліпшення їхніх характеристик в області пошуку і доставки зведень, число споживачів, що користуються їх послугами, буде рости. Число ж читачів бібліотек почне поступово знижуватися. Таким чином, у системі комунікацій, де основні інформаційні потоки будуть циркулювати в електронній формі, бібліотеки ризикують утратити роль ключової ланки процесу роботи з інформацією.
Процес перерозподілу функцій і, відповідно, ролей у системі інформаційних комунікацій, обумовлений технологічними реаліями часу, є об'єктивним і неминучим. Епоха, коли основний обсяг знань людства зберігався в^документах (книгах) підходить до завершення. Це обумовлено такими споконвічними недоліками паперових видань як неможливість вмістити в собі усі види даних, включаючи анімацію, звук, відео, високу вартість їхнього виробництва і поширення, швидке старіння і неможливість швидко актуалізувати матеріал. Поступово всі ці фактори приводять до того, що паперові видання стають мало придатними для використання в областях, що інтенсивно розвиваються, насамперед, в економіці і керуванні. Вони усе ще зберігають своє значення для академічних досліджень, освітньої діяльності і розваг, де динаміка відновлення й об'єднання усіх видів даних не мають ключового значення, хоча й у цих сферах паперові носії починають відчувати тиск із боку електронних інформаційних масивів.