7.3. Управління рухом товарів
3. Управління рухом товарів
Товарорух, або маркетинг-логістика – діяльність щодо планування, виконання та контролю фізичного переміщення всіх видів потоків (матеріалів, готових виробів, інформації), які супроводжують переміщення товару за обраним каналом від виробника до споживача з метою задоволення потреб споживачів та отримання прибутку.
Основне завдання маркетинг-логістики полягає в тому, щоб товар опинився в потрібному місці, у потрібній кількості, у потрібний час. Таким чином, мета маркетинг-логістики – одночасно максимізувати рівень обслуговування і мінімізувати витрати на розподіл товарів.
Цього можна досягти завдяки:
оптимізації рівня товарних запасів;
використанню дешевших засобів транспортування;
відвантаженню товарів великими партіями;
швидкому та надійному постачанню, у тому числі своєчасному відвантаженню товару відповідного обсягу та якості;
швидкому виконанню замовлень.
Відповідно до зазначених шляхів оптимізації товароруху мають бути прийняті рішення щодо терміну поставки з урахуванням витрат і доходів, кількості пунктів поставки, їх розміру та місць розміщення, доцільності застосування сторонніх організацій, виду транспортного засобу.
Розглянемо етапи процесу товароруху, які й становлять основні функції маркетинг-логістики.
1. Визначення цілей процесу товароруху.
Серед можливих можна визначити:
мінімізацію поставки ушкоджених вантажів шляхом застосування сучасних методів оброблення вантажів;
мінімізацію випадків відсутності товарів шляхом ефективнішого контролю над запасами;
своєчасне виконання замовлень споживачів шляхом ефективнішого контролю запасів;
мінімізацію витрат тощо.
Перші три групи цілей спрямовані на підвищення рівня задоволеності споживачів завдяки дотримуванню певних стандартів обслуговування, а остання – на зниження витрат товароруху. Відповідно до них здійснюється оцінювання ефективності системи товароруху.
2. Розробка системи оброблення замовлень
Цей етап, пов'язаний з підготовкою до відправки споживачеві необхідної продукції, передбачає перевірку платоспроможності замовника; прийняття рішення щодо продажу товару; отримання інформації про наявний запас товару; видачу замовлення для складу; оформлення рахунків замовникові та транспортування документів; облік змін запасів товару.
3. Складування та оброблення вантажів
Зберігання товару з моменту виробництва до відвантаження замовлення як етап процесу товароруху передбачає відповіді на такі запитання:
Якими мають бути склади?
Скільки складів потрібно?
Де мають бути розташовані склади?
Щодо відповіді на перше запитання, склади можуть належати виробникові, посередникові або фірмі, яка здає складські приміщення в оренду. Існують два варіанти організації складування: склади довгострокового зберігання, де товари зберігаються протягом тривалого часу, та регіональні центри розподілу, які використовуються в основному не для зберігання, а для швидкого переміщення товарів торговими посередниками.
4. Управління запасами
Типовою проблемою, пов'язаною з виконанням логістичних функцій розподілу, є планування запасів, які становлять близько 30 % загального обсягу оборотних коштів. Великий обсяг замовлення має певні переваги й вади. Серед переваг є зменшення витрат на підготовку замовлення; зменшення дефіциту запасів; зменшення транспортних витрат. Недоліками є збільшення витрат на зберігання запасів; збільшення потрібного капіталу; висока ймовірність морального та фізичного зносу товару.
Прийняття рішень щодо товарного запасу має на меті підтримання оптимальної величини запасу. Малі запаси – це ризик несвоєчасного виконання замовлень споживачів, і як наслідок – незадоволеність споживачів. Великий запас – великі витрати на його утримання. У більшості моделей управління запасами оптимальним вважається такий обсяг замовлення, за якого забезпечується мінімальна величина загальних витрат.
5. Вибір методу транспортування
Основне завдання при виборі методу транспортування – своєчасно й без ушкоджень забезпечити транспортування товару. Тут можливі дві альтернативи – вибір власного транспорту або послуг спеціалізованої транспортної організації. Вибір залежить від швидкості, частоти, надійності поставок, віддаленості споживачів, завантаженості транспортних ліній, вартості палива тощо.
Для доставки товарів може бути обрано:
автомобільний транспорт;
залізничний транспорт;
водний транспорт;
повітряний транспорт;
трубопроводи.
Який метод транспортування можна вважати оптимальним? Той, який дозволяє зменшити витрати на транспортування й забезпечує відповідність вимогам споживачів щодо швидкості поставок, умовам зберігання товару (наприклад, охолодження) тощо.
6. Оцінювання та контроль товароруху
Ці показники відповідають меті товароруху й визначають ступінь задоволеності споживачів або зниження витрат:
час оброблення одного замовлення;
час виконання одного замовлення;
час, протягом якого товар зберігається в запасі;
частка вантажів, які надійшли неушкодженими;
частка випадків своєчасної доставки вантажів;
витрати товароруху (у відсотках від обсягу продажу).
Сутність контролю товароруху – у зіставленні поставлених цілей й досягнутих результатів.