9. 4. Закон «Copyright»
На сайті університету Де-Поль перераховані чотири найпоширеніших Інтернет-злочини. Це: наклеп (libel), вторгнення в комп'ютер (computer intrusion), халатність (negligence), порушення авторських прав (copyright violation).
Статистика правоохоронних органів СІЛА свідчить про те, що порушення авторських прав, а також крадіжки матеріалів і даних в системі онлайн щорічно складають в сумі 10 мільярдів доларів. З появою нових матеріалів в Інтернеті з'являються нові труднощі; уряди просто не встигають адекватно реагувати на новинки технічного прогресу, і на сьогодні в світі не існує країни з досконалим законодавством у сфері авторського права.
Закон «Copyright» регулює використання електронних матеріалів, які можна отримати в Інтернеті.
Визначення символу «Copyright ©» дано в статті 9 закону України «Про авторське право і суміжні права» (в редакції від Ї9 липня 1995 p.):
«авторське право на твір науки, літератури і мистецтва виникає через факт його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрації твору, іншого спеціального оформлення твору або дотримання яких-небудь формальностей. Володар виняткових авторських прав для сповіщення про свої права має право використовувати знак охорони авторського права, який поміщається на кожному екземплярі твору і складається з трьох елементів:
- латинської букви «С» в колі ©;
- імені (найменування) володаря виняткових авторсь
ких прав;
- року першої публікації твору».
Але закон Copyright у багатьох випадках не дає відповідь про те, що ми маємо робити з матеріалами, які були отримані з Інтернету і які зобов'язання ми беремо, порушуючи закон Copyright на використання і розповсюдження електронних матеріалів. Багато хто думає, що все, послане в Інтернет, є загальним надбанням. Поштові повідомлення всіх видів захищені також як публіковані друкарські роботи. Як дія ручки на папері, так і дотик пальців до клавіатури, створює Copyright роботу.
В кіберпросторі, не дивлячись на зусилля урядових і неурядових організацій з регулювання авторських прав, існує декілька затверджених стереотипів: «Якщо матеріал був представлений в мережі самим автором, відповідно він був відданий в загальне користування», «Я звернувся в Copyright Office, ця робота виявилася не зареєстрованою, а значить я можу її використовувати», «На матеріалі не було жодного значка, тому він не оберігається законом» і т.д. Наявність таких поглядів, а також широке коло користувачів, яке їх підтримує, свідчить про невисокий рівень правової культури членів мережевого співтовариства. Сьогодні в багатьох країнах світу існує загальна турбота щодо піратства в Інтернет і тому ведеться політика законодавчого регулювання змісту.
За загальним правилом, без згоди автора або іншої особи, яка має авторське право, і без виплати йому винагороди дозволяється цитування в оригіналі і в перекладі, але з обов'язковою вказівкою імені автора і джерела запозичення; допускається використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, який необхідний для досягнення мети, включаючи цитування статей з газет і журналів у формі оглядів друку, якщо вони обумовлені критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору. Тут дуже важлива фраза «який необхідний для досягнення мети», оскільки в цьому випадку є право посилатися на чиюсь статтю (вказавши ім'я автора), але не можна передруковувати її повністю. Практично у всіх інших випадках необхідно отримати дозвіл автора на розміщення його творів (в оригіналі, перекладі) в Інтернеті.
Щоб копіювати, друкувати і поширювати матеріали, отримані з Інтернету, має бути ліцензія. З одного боку, коли автор посилає що-небудь в Інтернет, він має чекати, що це буде прочитано, і можливо передано комусь. З другого боку, більшість користувачів не повинні думати, що якщо написано лист автору з проханням дозволити використати його матеріал, то це дає можливість комерційного використання без дозволу автора. Комерційне використання — особлива стаття. За таке використання матеріалу, поміщеного на сайті в Інтернеті, відповідають провайдери. Індивідуальне використання робіт, знайдених на Інтернет сайтах, здійснюється тільки в рамках отриманої ліцензії: не можна вивантажувати, передруковувати знайдений матеріал в комерційних інтересах.
Fair Use (чисте використовування) грає істотну роль в світі Інтернет, де доступ є ефективно обмеженим, і автори роблять гроші шляхом контролю копій. В Інтернеті можна знайти масу сайтів з питань інтелектуальної власності і авторського права. Ключовими словами в пошукових системах можуть використовуватися: «intellectual property», «copyright », « fair use ».
В рамках закону Copyright необхідно розрізняти використання, отриманих в Інтернеті матеріалів в неприбуткових і прибуткових організаціях. При цьому, при укладенні договору необхідно звернути увагу на такі аспекти:
1. Мета і характер використання отриманого в Інтернеті
матеріалу (використовувати тільки в процесі навчання, а не
для комерційних цілей). В цьому випадку необхідно грамот
но і кропітко складати договори.
2. Враховувати скільки матеріалу, отриманого з Інтерне
ту, використовується: невеликі порції можуть бути дозво
лені авторами, а використання цілої роботи — заборонено.
3. Визначити категорії робіт, які мають підлягати безко
штовному використанню (наприклад, якщо тиражувати
освітні послуги, то вже створюється освітній ринок).
4. Визначити можливості і обмеження використання ма
теріалів студентами (матеріали можна використовувати без
коштовно для написання курсових, проведення дослідниць
ких робіт).
5. Захищати права тих, хто створює нові матеріали і хто
адаптує їх.
Враховуючи міжнародний характер мережі Інтернет, важливо те, щоб держави регулювали певні відносини законодавством. За загальним правилом, застосовуються норми законодавства тієї держави, де відбувалася первинна переробка тексту. Як правило, на сайтах, на яких були розміщені об'єкти авторського права, указуються умови, згідно яких ці твори можуть бути використані третіми особами. Наприклад, може бути вказано: «копіювання матеріалів дозволено винятково за умови посилання на наш ресурс». По суті, вищесказане слід сприймати, як пропозиція укладання договору.
У випадку, якщо твір був розміщений у себе на сайті з посиланням на оригінальний ресурс, то вважається, що був укладений договір, і твір використовується правомірно. Якщо немає жодних вказівок, щодо умов використання, або ж вказано, що використання можливе лише з дозволу автора — в цьому випадку доведеться отримати відповідний дозвіл. В абсолютно всіх випадках необхідно зберігати право авторства і право автора на ім'я, тобто при використанні не можна стверджувати, що це власний твір того, хто використав. Також не можна не вказувати імені автора твору.
Як тільки твір, який охороняється, був зафіксований в цифровій формі, щодо нього починається застосування всіх нормативних актів про авторське право. Це означає, що твори, розміщені в мережі, можна використовувати на таких самих умовах, як книжку, чи компакт диск.
З метою публікації матеріалу в Інтернеті виконуються дві дії:
1. Переклад твору в цифрову форму, тобто твір приймає
вигляд послідовності нулів і одиниць, яка перетворюється в
комп'ютерний файл.
2. Пересилка такого файлу на сервер, який є доступним
широкій аудиторії користувачів.
З авторсько-правової точки зору, переклад твору в цифрову форму є переробкою твору або ж його перетворення, або то і інше. І переробка, і перетворення належать винятково авто-
рам прав власності. Ці права закріплюються за авторами на підставі законодавчих норм, при цьому законодавство більшості країн (у тому числі і України) передбачає, що не є порушенням авторських прав — переробка творів без згоди авторів і без виплати гонорару, за умови, що таке використання здійснюватиметься винятково в особистих цілях.
Офіційний словник ВОІС трактує «особисте використання» — як одноразове перетворення, переклад, переробку, аранжировку, або ж будь-яку іншу переробку винятково в цілях свого особистого використання, в таких випадках, як: власні дослідження, освіта або розвага. Дане визначення містить два важливі компоненти: по-перше, кількість копій, що можна використовувати без згоди автора обмежується однією, а по-друге, чітко визначаються можливі сфери використання.
Інформаційні ресурси стають одним з основних джерел добробуту суспільства. Практично у всіх розвинених країнах, а також в рамках ЄС, ЮНЕСКО, ВОІС ведуться дослідження в напрямі, який називається «Copyright on the Internet».