9.1. Суть менеджменту і проблеми його розвитку
Економічне становище окремого підприємства (фірми) і економіки в цілому визначають три основні фактори: рівень техніки і технології; якість робочої сили і задіяність мотивації до праці; організація і управління виробництвом. Останній фактор є системоутворюючою умовою виробництва і впливає на два інших. Він має й самостійне значення, що визначається як менеджмент, тобто процес організації та управління виробництвом з метою підвищення його ефективності та збільшення прибутку.
Біля джерел менеджменту стояв американський інженер і дослідник Ф. Тейлор. Запропонована ним раціоналізація праці і стосунків на виробництві зумовила справжній переворот, дала змогу докорінно змінити організацію та управління, значно підвищити ефективність
виробництва, їх значення для управлінської науки відзначають і сучасні вчені
Тейлор розглядав управління як мистецтво знати точно, що належить зробити і як зробити це найкращим і найдешевшим способом. Він виділив чотири групи управлінських функцій: вибір мети; вибір коштів; підготовка коштів; контроль результатів.
Послідовник Тейлора француз Файоль, узагальнивши набутий досвід, визначив, що управляти - це вести підприємство до мети, прагнучи найкращим чином використовувати його ресурси, забезпечуючи правильний хід виконання основних функцій підприємства. Управління полягає в тому, щоб передбачати (вивчати майбутнє і встановлювати програму дій); організовувати (будувати подвійний організм підприємства: матеріальний і соціальний); розпоряджатися (приводити у дію персонал підприємства); узгоджувати (пов'язувати і об'єднувати Дії та зусилля) та контролювати (спостерігати, щоб усе відбувалося згідно з розпорядженнями).
Класифікація Файоля до цього часу лежить в основі науки управління.
Науково-технічний прогрес, розвиток виробництва, інші соціально-економічні та політичні умови ставлять перед теорією і практикою менеджменту дедалі нові проблеми. У процесі вирішення їх у рамках менеджменту виділялися різні напрями, відбулося його злиття з іншими, близькими до нього науками.
Сучасний менеджмент є міждисциплінарною наукою. Кожній функції управління сьогодні відповідає особлива наука: індустріальна та інженерна соціологія; соціальна психологія та інженерна (ергономіка); соціоніка; економіка та економічна психологія; педагогіка; філософія; математика; кібернетика; інформатика та ін.
Проблемами менеджменту нині займаються як теоретики, так і практики. І це зрозуміло, оскільки немає галузі виробництва, сфери життєдіяльності людей, де б не було управління.
Менеджмент - це функція, вид діяльності, пов'язаний з керівництвом людьми в різних організаціях. Проте менеджмент підприємств (фірм) відрізняється від решти видів управління тим, що їх метою, а отже, і завданням управління, є виробництво товарів або надання послуг, іншими словами, задоволення потреб людей і суспільства в умовах ринку.
Отже, на відміну від інших організацій менеджмент підприємницьких структур в усіх своїх рішеннях керується економічними міркуваннями. Його існування і престиж обґрунтовуються економічними результатами діяльності.
У спрощеному розумінні менеджмент - це вміння досягти поставлених цілей, використовуючи працю, інтелект, мотиви поведінки інших людей. Менеджмент - це також галузь людського знання, що допомагає здійснити функцію управління.
Одночасно менеджмент є економічним органом, який функціонує у сучасному індустріальному суспільстві і як орган управління має свої ланки:
топ-менеджменг - найвища ланка управління (генеральний директор та інші члени правління);
мідле-менеджмент - середня ланка управління (керівники управлінь і самостійних відділів);
ловер-менеджмент - найнижча ланка управління (керівники підвідділів та інших аналогічних їм підрозділів).
Менеджмент - це не тільки управління виробництвом, а й організація праці людей. Саме люди є найважливішим елементом виробничого процесу підприємства (фірми).
Менеджмент розглядає підприємство не як технологічну ланку суспільного виробництва, а як соціальну підсистему ринкової економіки. Цим визначаються основні напрями менеджменту: вияв мікросо-ціальної структури підприємства (групи і відносини між ними) - соціально-професійної, культурно-освітньої, кваліфікаційної та демографічної; формування малих груп („автономні робочі бригади", „цільові групи", в тому числі і серед фахівців) як основної умови мобілізації колективних зусиль; добір „неформальних" груп за результатами со-ціометричних обстежень та ін.
Успіхи та невдачі підприємства (фірми) - це насамперед успіхи та невдачі менеджменту. І якщо підприємство працює погано, нерента-бельно, то потрібно змінити не робітників, а керівників.
Новий етап економічного розвитку потребує і нової концепції управління, що відбиває ті реалії, в яких діють учасники сучасного суспільного виробництва. Така концепція була сформована у 80-х роках американськими авторами Р. Уотерменом, Т. Пітерсом, І. Ансоффом та іншими теоретиками менеджменту. У цій концепції виділено такі принципові положення:
відмова від виробничого раціоналізму систем управління, орієнтованих на виробництво та ринок;
ділова організація - відкрита система, що розглядається у єдності її складових частин, нерозривно пов'язаних із зовнішнім ринком;
ситуаційний підхід до менеджменту;
людина - як головний ресурс ефективності управління фірмою.
Щодо систем управління, то в нових умовах найбільшого розвитку набули: менеджмент на основі передбачення змін і менеджмент на основі гнучких екстрених рішень. Вони характеризуються як підприємницькі структури, що враховують такі фактори, як незвичність і невизначеність майбутнього розвитку. Підприємства (фірми) дедалі частіше звертаються до методів стратегічного планування і управління, оскільки зміни зовнішнього середовища, технологій, конкуренції та ринків стають не винятком, а правилом. Нову систему поглядів на менеджмент називають в американській літературі „тихою управлінською революцією". І не без підстав, її основні положення застосовуються в практиці менеджменту, не призводячи до негайного злому та руйнування структур і механізмів, які склалися.