Вступ
Економічні перетворення в Україні та процес формування ринкових відносин супроводжуються перебудовою господарського механізму і управління на всіх рівнях.
Традиційні форми і методи економічного контролю, що діяли в умовах командно-адміністративної системи, виявилися неспроможними задовольнити нові інформаційні потреби управління суб'єктів господарювання, власників підприємств та інших споживачів інформації. Все це зумовило впровадження у нашій країні незалежної форми контролю — аудиту. Цей вид контролю має достатньо великі історичні традиції у розвинутих країнах Заходу.
У перекладах зарубіжної економічної літератури не завжди точно тлумачать основні терміни аудиторського контролю, що не дозволяє правильно зрозуміти основи методології і організації аудиту, разом з тим ефективність аудиторської діяльності визначається саме методологічними й організаційними засадами аудиту як науки. Крім цього, в економічних виданнях українських авторів в більшій мірі звернута увагу на методику аудиторської перевірки, а питання методології розкриті поверхнево. Все це спонукало автора даної монографії детальніше дослідити основи методології і організації аудиту, оскільки від цього залежить подальший розвиток методики аудиту і її реалізації в практичній роботі аудиторських фірм.
У монографії досліджені суть аудиту, його мета і завдання. Детально розглянуті види аудиту, його предмет та об'єкти.
Методології аудиту присвячений окремий розділ монографії, в якому розглянуті питання: метод аудиту, аудиторські процедури, вибіркові прийоми аудиторського контролю.
Особливу увагу автор монографії приділяє використанню економіко-математичних методів для оцінки аудиторського ризику, що є основою для розвитку аудиту на вищому рівні (ризико-орієнтований аудит).
У монографії розглянуті зміст аудиторського процесу, його стадії та етапи, планування аудиту, інформаційне забезпечення процесу аудиту.
Достатньо велику увагу приділено організації аудиту в середовищі електронної обробки даних та впливу міжнародних і національних нормативів аудиту на організацію аудиторського контролю.
Запропонована робота розрахована на науковців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів, аудиторів, бухгалтерів, фінансистів, менеджерів.