Вступ
Формування ринкових відносин в Україні, подолання економічної кризи потребує структурної перебудови національної економіки, зміни традиційних пропорцій між її галузями. Пріоритетний розвиток при цьому повинні одержати не тільки галузі промисловості, продукція яких дозволить задовольнити потреби людини, але й невиробнича сфера. Більшість розвинених країн світу вже пройшли цей шлях. Наприклад, за останні 50 років в економіці США відбулися разючі зміни, в результаті яких країна, в основному, орієнтується на виробництво послуг. Сьогодні сфера обслуговування дає 70 відсотків валового національного доходу й забезпечує 75 відсотків зайнятості, а туризм займає перше, друге, третє місце в 47 штатах у залежності від розвиненості туризму.
Невипадково вперше в історії України уряд проголосив туризм одним з пріоритетних напрямків розвитку національної економіки, адже туристичний бізнес визнано одним з найбільш швидкоокупних і високорентабельних. Згідно з результатами досліджень Всесвітньої туристичної організації (ВТО) чисельність туристів до 2000 року становитиме 638 млн. чол., а за доходами туризму прогнозується перше місце серед найбільших галузей економіки.
Україна, володіючи численними історичними та культурними цінностями, унікальними рекреаційними ресурсами, зможе досягти значного економічного ефекту в туристичному бізнесі. Якщо в розвинених країнах ця галузь діяльності перетворилась на індустрію туризму, то Україна робить лише перші кроки в цьому напрямі. У світовій практиці поняття «індустрія туризму» включає в себе підприємства інфраструктури, що зайняті задоволенням потреб туристів, у тому числі служби побуту, підприємства місцевої промисловості, що виробляють товари та сувенірну продукцію для туристів, товари та устаткування для готелів, ресторанів, кафе, а також напівфабрикати продуктів харчування тощо. Особливе місце в інфраструктурі займають підприємства готельного та ресторанного господарства тому, що сприяють задоволенню таких важливих потреб туристів як проживання та харчування.
Цілком очевидно, що створення вітчизняної індустрії туризму неможливе без висококваліфікованих кадрів у цій сфері. Тим часом, вузами нашої країни фактично не здійснювалась підготовка фахівців з туризму, готельного господарства, туристичного менеджменту та маркетингу. Тільки в останні роки деякі вищі навчальні заклади розпочали підготовку спеціалістів вищої кваліфікації для туристичної галузі. До навчальних планів підготовки майбутніх спеціалістів з туризму введені такі дисципліни як «Економіка й організація готельного господарства», «Економіка й організація ресторанного господарства», «Менеджмент готельного та ресторанного господарства» та ін. Однак, студенти цих вузів, працівники туристичних організацій, готельних комплексів опинилися в інформаційному та навчально-методичному вакуумі. У період стрімких змін у соціально-економічному становищі країни, ті нечисленні навчальні посібники для середніх спеціальних закладів значно застаріли, а для вузів подібна вітчизняна література поки що не видана. Даний навчальний посібник має, певною мірою, заповнити прогалини у навчально-методичному забезпеченні туризму, зокрема, готельному та ресторанному господарстві.
Автор намагався використати в даному посібнику весь доступний вітчизняний та зарубіжний матеріал з досліджуваних питань. Навчальний посібник узагальнює існуючу на сьогоднішній день наукову інформацію з економічних та організаційних питань туристичної діяльності, враховує специфічні особливості підприємств цієї галузі, розкриває проблеми визначення основних напрямків інтенсифікації праці, збільшення обсягів і поліпшення якості обслуговування туристів.
У навчальному посібнику використані положення Закону України «Про туризм», нові офіційні матеріали Держкомтуризму України.
Посібник розраховано на студентів вищих навчальних закладів, які вивчають економіку та менеджмент туризму, готельне та ресторанне господарство. Він також може бути корисним для викладачів, науковців, практиків туристичної галузі.