1. 3.1. Загальне поняття "міжнародна економіка"
Формування світового ринку закономірно зумовило встановлення міждержавних зв'язків з їх характерними рисами, особливостями та закономірностями, що базуються на теорії міжнародної економіки.
Міжнародну (світову) економіку можна трактувати у широкому та вузькому розумінні. У широкому розумінні — це теорія, що застосовується для вивчення економіки сучасного взаємозалежного світу. Вужче трактування визначає її як частину теорії ринкової економіки, що вивчає закономірність взаємодії суб'єктів різних держав у міжнародному обміні товарами, русі факторів виробництва та формуванні міжнародної економічної політики держав.
Базою міжнародної економіки є теорія ринкової економіки, мікро-і макроекономіка. Поєднання їх з прикладними економічними дисциплінами, такими як міжнародний маркетинг, фінанси, облік тощо, дало змогу створити універсальну теорію міжнародної відкритої економіки, яка стала третьою складовою сучасної економічної теорії і застосовується у більшості країн світу та у сфері їх економічної взаємодії.
Виділення міжнародної економіки у самостійну науку викликано переходом світового господарства у другій половині XX ст. на якісно новий ступінь розвитку. Характерними ознаками настання нового етапу в розвитку світового господарства є:
1) відкритість економіки як провідний принцип взаємовідносин
будь-якої країни зі світовим співтовариством незалежно від полі
тичного устрою та рівня розвитку;
2) утворення системи міжнародних наддержавних організацій,
діяльність яких покликана забезпечити стабільний та збалансова
ний економічний розвиток: ООН, Світовий банк, МВФ, €С, ВТО, Па
ризький та Лондонський клуби тощо;
3) виникнення та широке поширення ВНК, ТНК, які все більшою
мірою визначають міжнародну промислову інвестиційну та торго
ву політику;
4) наявність розвиненої сфери міжнародної торгівлі, міжкраїн-
ного переміщення робочої сили, капіталу, технологій;
5) функціонування самостійної міжнародної фінансової сфери,
не пов'язаної безпосередньо з міжнародною торгівлею та міжна
родним рухом факторів виробництва.
Предметом теорії міжнародної економіки є [18, с 11]:
• закономірності функціонування і розвитку в міжнародному
масштабі ринкової системи організації господарського життя;
• закономірності формування сукупних попиту і пропозиції на
товари та фактори виробництва, що перебувають у міжнародному обігу;
• інструменти аналізу І програмування відкритої національної
економіки, зокрема її реального, бюджетного, грошового і зовнішньо
го секторів в умовах їх взаємодії з економікою інших країн;
• тенденція розвитку міжнародних фінансових ринків і механіз
мів, які обслуговують функціонування міжнародної економіки;
• інституційна структура регулювання міжнародної економіки,
принципи її формування, тенденції розвитку та методи удоскона
лення.
Ключовими поняттями теорії міжнародної економіки є: товар; міжнародна макро- та мікроекономіка; міжнародна кооперація праці; міжнародна торгівля; міжнародний поділ праці; міжнародний поділ факторів виробництва; світове господарство; сукупний попит та сукупна пропозиція; ринки (внутрішній, національний, світовий); фактори виробництва (праця, капітал, земля, технологія); експорт; імпорт; торговий оборот, торгове сальдо тощо. Вищеназвані категорії розглядаються на вищому від національного рівні. Зокремаї, в міжнародній економіці сукупні попит та пропозиція трактуються як абстрактні величини, які характеризують обсяги сукупного виробництва всіх товарів у національних і міжнародних масштабах залежно від деякої їх узагальненої світової ціни. Одночасно світова економіка розглядається у нерозривному зв'язку з національними економіками. Такий зв'язок прослідковується у схемі міжнародної економіки (рис. 1.3.1) [18, с. 24].
Рис. 1.3.1. Схема міжнародної економіки
Розглянемо її детальніше. Юридичні особи (підприємства, бізнес) виробляють товар і продають його фізичним особам (людям, домашнім господарствам), які, купуючи товар, оплачують його вартість і несуть витрати. Одночасно люди продають підприємствам наявні у них фактори виробництва — свою працю, землю, капітал, технологію і отримують від цього дохід. Це в загальних рисах принцип дії національної економіки. Але оскільки вона тісно пов'язана із зовнішнім світом, а фактори виробництва розміщені як всередині країни, так і за її межами, то у схемі з'являється верхня оболонка — зарубіжжя. Прямі та зворотні зв'язки на схемі відображають зв'язки національної економіки з міжнародною. Отже, отримуємо схему міжнародної
економіки. За цією схемою підприємства можуть продавати свою продукцію не лише у своїй країні, а й за кордоном, за що отримують плату від іноземного покупця. Одночасно підприємець за кордоном може найняти іноземних робітників, орендувати землю та побудувати підприємство, платячи за використання іноземних факторів виробництва. З іншого боку, люди мають вибір — купувати товар всередині країни або за кордоном. Але водночас вони можуть продати належні їм фактори виробництва за кордон — здати землю в оренду іноземцю, влаштуватися працювати за кордоном або дозволити іноземні капіталовкладення у своє підприємство і отримувати від цього дохід. Наведена схема підтверджує те, що сучасна економіка є міжнародною. Ознаками міжнародної економіки є [18, с 37]:
• розвинута сфера міжнародного обміну товарами на базі міжна
родної торгівлі;
• розвинута сфера міжнародного руху факторів виробництва,
насамперед у формах ввезення-вивезення капіталу, робочої сили і
технології;
• міжнародні форми виробництва на підприємствах, розміще
них у декількох країнах, насамперед у рамках транснаціональних
корпорацій (ТНК);
• самостійна міжнародна фінансова сфера, не пов'язана з обслу
говуванням міжнародного руху товарів та руху факторів вироб
ництва;
• система міжнародних і наднаціональних, міждержавних і не
державних механізмів міжнародного регулювання, що забезпечує
збалансованість і стабільність економічного розвитку;
• економічна політика держав, що керуються принципами
відкритоі[ економіки.
Легко зауважити, що перша ознака є характерною для світового ринку; перша, друга та третя разом — для світового господарства, а всі вони загалом характеризують міжнародну економіку в цілому.
З вищенаведеного можна зробити висновок, що міжнародна економіка вивчає закономірності взаємодії господарських суб'єктів різних держав у міжнародному обміні товарами, русі факторів виробництва, фінансування і формування міжнародної економічної політики.