1. 5.7. 1. Меркантнлістська та неомеркантилістська теорії
Зовнішньоторговельна політика будь-якої держави зосереджується на таких питаннях: які товари необхідно експортувати та які імпортувати, з якими країнами торгувати та у якому обсязі, чи потрібно державі втручатися у вільний потік товарів, і якщо так, то в якому обсязі?
Сьогодні розроблено два типц теорії торгівлі, які по-різному відповідають на ці запитання. Згідно з теоріями першого типу держа-' ва не повинна втручатись у структуру торгівлі. Ці теорії вивчають та пояснюють, якою продукцією, в якому обсязі та з ким країни будуть торгувати за відсутності будь-яких державних обмежень. До таких теорій належать: теорії абсолютних переваг, відносних переваг, розміру країни, співвідношення факторів виробництва, життєвого циклу продукту, подібності країн, "міжнародної конкурентоспроможності націй" тощо.
Другий тип теорій передбачає державне втручання у вільний потік товарів між країнами для зміни (обсягу» складу та напрямків торгівлі. До теорій цього типу належать; теорії меркантилізму, неомеркантилізму, залежності та інші.
Метою теорій міжнародної Торгівлі було і є допомогти фірмам та урядам у виборі найдоцільніцпого варіанта спеціалізації та стратегії задля обдуманого використання національних ресурсів.