1. 5.7. 2. Меркантилізм
Перша теорія міжнародної торгівлі — теорія меркантилізму (mercantilism) — була розроблена європейськими вченими Томасом Маном (Tomas Mun, 1571—16<41), Чарльзом Дейвіантом (Charles Davenant, 1656—1714), Жаномі Батістом Колбертом (Jean Baptiste Colbert, 1619—1683), сером Віль^момПетті (Sir William Petty, 1623— 1687). Ця економічна теорія вишикла та пояснювала зовнішню торгівлю у період розвитку та затепаду середньовічного феодалізму в Європі (1500—1804) pp.), коли їутворювалися та зміцнювались європейські держави, найсильніші з яких захоплювали колонії і боро: лись за поділ сфер впливу. У іцих умовах виникла потреба в еко номічній теорії, яка б обгрунтувіала роль товару та необхідність еконо мічного виходу національних деержав на зовнішні ринки. Ці функці чудово виконав меркантилізм..
Меркантилізм — це економіічне вчення та економічна політика лка представляє інтереси торгсової буржуазії у періоди феодалізму та становлення капіталізму.
Згідно з теорією меркантилізму багатство країни вимірюється кількістю золота та срібла, якою вони володіють.
Меркантилісти вважали, що економічна система складається з трьох секторів: виробничого, сільськогосподарського та іноземних колоній. Для ефективного функціонування економічної системи найважливішими, на їхню думку, були торговці, їхня праця розглядалась як основний фактор виробництва. Отже, джерелом багатства є сфера обігу, а не сфера виробництва; багатство ототожнювалося з грошовим капіталом. Грошові кошти (у формі золота та срібла) дають змогу утримувати армію, зміцнювати становище правителя, сприяють проведенню колоніальних війн, виникненню фабрик (мануфактур), утворенню нових робочих місць.
Оскільки у світі, на думку прихильників цієї теорії, існує обмежена кількість багатства (золота та срібла), то країни можуть збільшувати своє багатство і за рахунок зубожіння інших, тобто внаслідок перерозподілу.
Тому для зміцнення економічних позицій держава повинна вживати таких заходів:
1. Більше експортувати товарів, ніж імпортувати, оскільки у цьому
випадку вона одержить вартість активного сальдо їх торгового ба
лансу у вигляді золота, яке буде надходити з країн, що мають дефі
цит торгового балансу. Підтримка позитивного сальдо торгового
балансу дасть змогу, крім того, збільшити внутрішні витрати, ви
робництво та зайнятість населення.
2. Ввести обмеження на більшу частку імпорту (за допомогою
квот, тарифів та інших інструментів торгової політики) та надава
ти субсидії більшій частині експортних виробництв, що дасть змо
гу забезпечити позитивне сальдо торгового балансу.
3. Заборонити або обмежити експорт сировини та дозволити без
митний імпорт сировини, якої немає всередині країни, що дасть змогу
акумулювати золото та підтримувати на низькому рівні експортні
ціни на готову продукцію.
4. Заборонити будь-яку торгівлю колоній з іншими країнами,
крім метрополій, які мають виняткове право перепродажу колоні
альних товарів за кордон.
5. Гальмувати розвиток виробництва готових товарів у колоні
ях, перетворити їх на постачальників сировини до метрополій. Ко
лонії повинні експортувати дешеву сировину, а імпортувати дорогі
готові вироби.
Однією з головних передумов меркантилістської теорії було те, що економічна система функціонувала в умовах неповної зайнятості, внаслідок чого приплив додаткового золота з-за кордону міг в поєднанні з надлишковою робочою силою збільшити виробництво.
ікщо б зайнятість населення була повною, приплив золота з-за ордону спричиняв би зростання інфляції і не знаходив ефектив-ого використання.
На практиці економічна політика держав, яка базувалась на по-лядах меркантилістів, призвела до встановлення державної моно-олії на зовнішню торгівлю. Уряди країн намагалися забороняти кспорт золота та срібла приватним особам, а порушники карались ж до смерті. Зовнішню торгівлю дозволялось здійснювати визна-еним компаніям І тільки за певними маршрутами. Головним їх авданням було забезпечити позитивне сальдо торгового балансу.
Обмеження імпорту, які вводились односторонньо, ускладнюва-и міжнародну торгівлю. Вона поділилась на "зони", які задоволь-іяли інтереси метрополій (Англії, Франції, Іспанії тощо) та зв'яза-[их з ними колоніальних країн.
Використання теорії меркантилізму вело до збагачення метропо-іій, що викликало значне незадоволення у колоніях і призвело до іійни за незалежність у Північній Америці. Після 1800 р. з послаб-іенням впливу меркантилізму метрополії рідко застосовували за-:оди для обмеження розвитку промислового потенціалу в своїх ко-юніях, але організаційними та правовими методами продовжували 'альмувати їх зовнішню торгівлю.
Заслугою меркантилістів є те, що вони першими запропонували ;трунку теорію міжнародної торгівлі, показали її значення для їкономічного зростання країн, розробили можливу модель її роз-штку, вперше описали те, що у сучасній економіці зветься платіжним балансом.
Обмеженість меркантилістів полягає у тому, що вони вважали, до збагачення країн можливе не тільки внаслідок перерозподілу їжє існуючого багатства, але й за рахунок його нарощування.
Модель "ціни — золото — потоки" Д. Х'юма
Англійський економіст Девід Х'юм (David Hume, 1711—1776) їув одним з перших, хто кинув виклик меркантилізму, розробивши механізм взаємодії "цін — золота — потоків" ("price — specie — flow").
Д. Х'юм заперечував положення меркантилістів про те, що країни можуть до нескінченності збільшувати кількість наявного у них золота і що це не впливає на їх міжнародну конкурентоспроможність. Він довів, що приплив золота внаслідок підтримки позитивного саль-цо торгового балансу збільшить пропозицію грошей всередині країни та призведе до зростання зарплати та цін, а це, своєю чергою, спричинить падіння конкурентоспроможності країни. І навпаки, відплив золота з країни призведе до падіння цін та зарплати і підви-
щить конкурентоспроможність країни. Отже, країна не зможе постійно підтримувати позитивне сальдо торгового балансу — цьому будуть перешкоджати внутрішньоекономічні чинники.
Рух золота між країнами є механізмом тонкого настроювання національних економік, внаслідок чого розмір експорту і розмір імпорту врівноважуватимуться і торгове сальдо буде дорівнювати нулю.
Розглянемо таку ситуацію. Припустимо, що країна має позитивне сальдо торгового балансу в торгівлі з країною II, сальдо якої негативне. За Д. Х'юмом, врівноваження сальдо торгового балансу кожної з країн здійснюється у чотири етапи (табл. 1.5.6).
Таблиця 1.5.6. Модель "цівн — золото — потоки" Д. Х'юма
| Країна І | Країна II |
Вихідна ситуація | ехр > imp | ехр < imp |
Етап І | Чистий приплив золота | Чистий відплив золота |
Етап II | Зростання грошової маси | Зменшення грошової маси |
ЕтапШ | Зростання цДн і зарплати | Зменшення цін і зарплати |
Етап IV | Зростання імпорту, скорочення експорту | Скорочення імпорту, зростання експорту |
Результат | ехр - imp | ехр = imp |
Ця концепція базувалась на таких припущеннях:
1) прямий зв'язок між кількістю грошей в обігу та рівнем цін
(потім це отримає назву кількісної теорії грошей);
2) повна зайнятість у кожній з країн;
3) попит на товари еластичний за ціною (зростання цін приво
дить до скорочення витрат на товари та навпаки);
4) існує ситуація чистої конкуренції на ринку як товарів, так і
факторів виробництва;
5) національні валюти вільно конвертуються у золото і назад
(пізніше це отримає назву "золотий стандарт").
Якщо цих умов дотримуються, автоматично врівноважується торговий баланс.