1.1. Суб’єкти господарювання на ринках держави
Спільні риси фінансових відносин суб’єктів господарювання не виключають певних відмінностей між ними стосовно форм платежів до бюджету, формування капіталу і доходів. Сукупність фінансових відносин можна поділити на окремі ланки, що створюють систему фінансів держави.
Така система включає:
фінанси суб’єктів господарювання;
загальнодержавні фінанси (бюджети всіх рівнів, позабюджетні та страхові фонди);
державний кредит, де кредиторами виступають усі юридичні та фізичні особи, а позичальником – держава (наприклад, через емісію державних облігацій).
Рис. 1. Класифікація суб’єктів господарювання за організаційно-правовою формою
Вихідною ланкою системи фінансів держави є фінанси підприємств та корпоративних (спілчанських) структур. Фінанси підприємств, крім того, являють собою своєрідну частину фінансової системи держави. Їм притаманні риси, що характерні для системи фінансів у цілому (як вартісної категорії), і специфічні особливості, властиві окремим сферам суспільного відтворення (наприклад, у сфері матеріального виробництва і нематеріальній сфері). Відмінності організації фінансів окремих галузей народного господарства (промисловість, будівництво, транспорт, сільське господарство, торгівля, туризм, комунальне господарство, фінансові установи т. п.) полягають у формуванні доходів, прибутку, оборотних активів, основного капіталу і т. д. Мають місце певні особливості в організації фінансів на підприємствах з різною організаційно-правовою формою, організаційно-економічною формою об’єднання підприємств, галузевою приналежністю, масштабами діяльності (рис. 1, рис. 4).
Рис. 2. Класифікація суб’єктів господарювання за організаційно-економічною формою об’єднання підприємств
Рис. 3. Класифікація суб’єктів господарювання за галузевою приналежністю
Рис. 4. Класифікація суб’єктів господарювання за масштабами діяльності
Логічним продовженням власної справи є партнерство. Капітал партнерства формується з часток у капіталі партнерів (товаришів). В українському законодавстві партнерство має статус господарських товариств. Ця організаційно-правова форма підприємств найбільш розповсюджена, тому заслуговує більшої уваги.
Господарські товариства – комерційні організації з розділеним на частки (внески) засновників статутним (складаним) капіталом. Майно, що створене за рахунок внесків засновників, та виготовлене чи придбане в процесі діяльності товариства належить йому на правах власності (рис.5).