1.11.2.1. Міжнародний кредит та його роль в міжнародних економічних відносинах
Розвиненість кредитних відносин є невід'ємною умовою функціонування ринкової економіки. Кредитом називають рух позикового капіталу.
Міжнародний кредит — це кредит, де кредиторами і позиков-цями виступають різні держави, тобто рух позикового капіталу в сфері міжнародних економічних відносин.
Як економічна категорія міжнародний кредит виражає відносини, які склалися між кредиторами і позиковцями різних країн з приводу надання, використання та погашення позики. Суб'єктами цих відносин є держави та державні органи, кредитні організації, нефінансові заклади, а також інші юридичні та фізичні особи.
Міжнародний кредит виконує низку важливих функцій.
1. Забезпечує перерозподіл між країнами фінансових і матеріаль
них ресурсів, що сприяє їх ефективному використанню.
2. Посилює нагромадження в межах всього світового господар
ства за рахунок використання тимчасово вільних грошових коштів
одних країн для фінансування капіталовкладень в інших країнах.
3. Прискорює реалізацію товарів.
У розвитку світового господарства міжнародний кредит відіграє важливу роль, сприяючи розвитку продуктивних сил та розширенню масштабів торгівлі. Водночас він може призводити і до негативних наслідків, викликаючи диспропорції в економіці країн-кредиторів. Надмірне залучення міжнародних кредитів та їх неефективне використання підриває платоспроможність позиковців внаслідок сплати величезних відсотків за кредит. Зовнішня заборгованість для багатьох країн стала причиною призупинення їх економічного зростання.