1.3.7. Шляхи реалізації антропосоціального підходу до стратегічного управління культурною сферою суспільства
У культурній сфері ключовою ланкою є система освіти, яка разом із сім'єю значною мірою формує людські ресурси як основне джерело багатства суспільства.
У культурній сфері реалізація технології "згори" передбачає насамперед визначення місії та стратегічних цілей Міністерства освіти і науки України (МОіНУ), адекватних демократичній трансформації суспільства. Оскільки не має окреслених чіткими показниками стратегічних цілей центральний апарат МОіНУ, можна стверджувати, що не має їх і жодний заклад освіти.
Місія системи освіти (а отже, і апарату МОіНУ) полягає у формуванні гармонійної особистості, адекватної соціальним процесам, які відбуваються в суспільстві, з урахуванням загальнолюдських тенденцій. Саме тому однією зі стратегічних цілей є підвищення освіченості, творчого, морального та фізичного розвитку учнів, виявлення їхніх задатків, здібностей і особистих якостей для сприяння самореалізації особистості у трудовій діяльності та сім'ї.
Технологія "знизу" передбачає формування наскрізного цілепо-кладання в системі освіти на основі систематичної кваліметричної оцінки знань (навичок, умінь) учнів, їх творчого, морального і фізичного розвитку не тільки при вступі до дитячого садка та навчальних закладів, а й при щорічному контролі цих параметрів упродовж навчання в кожному з цих закладів. У період навчання учнів необхідно документально оформляти результати контролю, запроваджуючи паспорти особистості, у тому числі паспорти здоров'я (з огляду на надзвичайний стан фізичного здоров'я підростаючого населення). Останні необхідно видавати кожному випускнику навчального закладу як корисну інформацію для самореалізації особистості в подальшому житті [5].
Такі оцінки і використання їх результатів при організації системи цілеспрямованої мотивації педагогів і учнів можуть стати потужним стимулом формування гармонійно розвиненого покоління, здатного збудувати соціальне (цивільне) товариство і жити в ньому.