1.3.9. Формування корпоративної культури цільового соціального управління в організації
Одразу застережимо, що під корпоративною
культурою слід вважати загальні цінності, соціальні норми, установки ділового співробітництва, які виробляються суспільством, організацією, групою людей і певною мірою регламентують різні аспекти поведінки індивіда без видимого примусу.
Останній аспект значення ролі культури такий вагомий, що змушує врешті й вітчизняних менеджерів звернути особливу увагу на формування відповідної управлінської культури у своїх організаціях, яка вже давно стала обов'язковим елементом високоефективного управління в економічно розвинених країнах світу.
Розглянемо шляхи формування культури соціального (зверненого до людини) цільового управління в організації, зумовленого двома видами управління: організацією загалом з урахуванням її взаємодії із зовнішнім середовищем і людьми (персоналом), які працюють в організації.
Цільовий аспект соціального цільового управління випливає з формування місії (призначення), стратегічних цілей і стратегічних засобів досягнення цілей, які визначаються на стадії взаємодії із зовнішнім середовищем. Потім цілі доводяться до персоналу завдяки відповідним рішенням й алгоритмам поведінки.
Проте проблеми в управлінні починаються не з моменту встановлення цілей і вибору засобів їх досягнення, а з моменту виконання конкретних робіт і оцінки результатів досягнення стратегічних цілей, які повинні бути інтерпретовані у вигляді конкретних показників для кожного працівника.
У цьому й виявляється істотна роль загальної управлінської культури і, зокрема, культури цільового управління, наявність якої, з одного боку, значно підвищила б ефективність роботи персоналу, з іншого боку, свідчила про вміння керівників сформувати таку культуру.
На думку автора, в Україні здійснюється мало досліджень з наукового обґрунтування шляхів формування управлінської культури з позицій її цільової орієнтації на кінцеві результати. У цьому зв'язку з упевненістю можна вважати діючу вітчизняну систему управління... безцільовою зі слабким зворотним зв'язком щодо кінцевих результатів діяльності працівників і насамперед керівників системи державного управління.
З методологічних позицій складність проблеми нової (для вітчизняних підприємств) управлінської культури полягає в тому, що вона не може виникнути або сформуватися швидко за чиїмось бажанням як мінімум з двох причин. По-перше, тому що вона не може існувати сама по собі, а є органічною складовою важливішої системи стратегічного управління організацією загалом. По-друге, сприяючи підвищенню рівня використання трудового потенціалу працівників в інтересах організації та індивіда, управлінська культура є продуктом зміненої трудової поведінки працівників (під впливом правил, створюваних механізмом цільового управління).
Трудова поведінка працівників (з огляду на їхню інерційність) може змінюватися поступово під впливом застосовуваних інструментів, що забезпечить послідовне самоусвідомлення працівником своєї ролі в системі управління та участі в досягненні кінцевих результатів підрозділу, в якому працює, і організації загалом.
Крім того, формування нової корпоративної (управлінської) культури в першому наближенні є обов'язковою складовою концепції кадрової політики (управління персоналом) кожної організації, включно з центральними та іншими органами управління. Сама ж концепція кадрової політики є важливим елементом стратегії цільового управління персоналом, що пов'язує стратегію організації зі стратегією її реалізації через доцільну трудову діяльність персоналу.
Функціонально-структурну модель стратегії цільового управління персоналом організації схематично зображено на рис. 3.2. При цьому варто зазначити конкретні шляхи формування нової управлінської культури організації за допомогою застосування конкретних інструментів. Призначення цих інструментів подвійне. Це пружинний механізм цільового управління, який, з одного боку, істотно підвищує
трудову віддачу працівників у межах досягнення цілей організації, з іншого — формує нову управлінську культуру цільового управління організацією і її персоналом.
Зображені на рис. 3.2 інструменти несуть у собі потужний заряд механізму цільового управління, що організовує трудову діяльність працівників на основі підвищення їхньої самосвідомості та самовклю-
Рис. 3.2. Стратегія цільового управління персоналом організації
чення через рефлексію в систему взаємодій для досягнення цілей організації.
Усі інструменти, які формують відповідну корпоративну управлінську культуру, поділяють на два види.
До інструментів першого виду належить самоорієнтація працівників (за допомогою самоусвідомлення власної ролі) на кінцеві результати їхньої діяльності, пов'язані з цілями організації, цільовий посадовий профіль і самооцінка праці.
До інструментів другого виду належать оцінні технології результатів трудової діяльності за участю працівників, а також оцінка ділових і особистих якостей персоналу, що відповідають виконуваним функціям на обійманій посаді.
Отже, перший вид інструментів спрямовує працівників (через залучення рефлексії) на досягнення цілей організації на основі перегляду ними суті власної діяльності, а другий — мотивує підвищення трудової віддачі кожного на конкретному робочому місці в межах досягнення цих цілей.
Особливість застосування інструментів першого виду полягає в тому, що кожний працівник складає два документи, які потім спільно обговорюються колегами в підрозділі у присутності керівника підрозділу.
У результаті у свідомості кожного працівника поступово вимальовується повна картина його трудової діяльності в організації (підрозділі) після одержання відповідей на такі питання:
• місія обійманої посади;
• основний зміст виконуваних функцій;
• очікувані результати діяльності;
• хто може висунути претензії з приводу невчасності та недо
статнього рівня якості виконаних робіт;
• кому можна висунути претензії щодо перешкод у роботі;
• хто здатний замінити на робочому місці на час відпустки.
Завдяки заповненню картки самооцінки праці працівник починає
відчувати проблему резерву робочого часу і власні можливості для ефективного виконання завдань у межах функціональних обов'язків. Характерно, що "накладання" таких карток на посадові інструкції дає необхідну інформацію як для можливої зміни цих інструкцій (які, як правило, відстають від реалій часу), так і для коригування трудової діяльності працівників відповідно до діючих інструкцій через можливі відхилення від їхніх функціональних обов'язків.
Оскільки роль другого виду оцінки переважно організуюча і мотивуюча, параметри оцінки праці враховують насамперед вчасність і якість виконаних робіт, їх корисний ефект завдяки впливу на досягнення цілей організації.
У коефіцієнтному вигляді модель оцінки результатів така:
де Квч — відносний показник вчасності виконаних у повному обсязі робіт відповідно до терміну; Кяк — відносний показник якості виконаних робіт відповідно до стандарту (обидва показники розраховують на основі корисності витрат робочого часу); Кке— відносний показник корисного ефекту від роботи відповідно до діючого положення.
Зрозуміло, що для керівників найвагоміший третій показник, хоча своєчасність і якість робіт, виконаних підпорядкованими їм колективами, часто має визначальне значення.
Наведена модель сприяє формуванню цілеспрямованої культури виконавчої дисципліни і орієнтації (через Кке) трудової діяльності працівників на кінцеві результати.
У межах другого виду оцінки істотного поширення повинна дістати оцінка ділових і особистих якостей працівників, що сприяє поліпшенню розміщення кадрів при їх доборі та атестації. За допомогою кваліметричних моделей оцінки цих якостей можна виявити рівень (ступінь) їх присутності у працівників як при прийманні на роботу (у цьому разі самооцінка і тести відіграють виняткову роль), так і при періодичній атестації персоналу.
У кінцевому підсумку оцінку і результатів праці, і ділових та особистих якостей використовують як основну "пружину" мотиваційного управління персоналом. При цьому оцінка ділових і особистих якостей надає чинності такому внутрішньорегламентному документу, як паспорт посади, де міститься перелік рівнів вимог: загальних; до фахових знань; до навичок і вмінь; до ділових і особистих якостей. Зазначимо, що паспорт посади і цільовий посадовий профіль є цінними інструментами формування культури цільового управління персоналом будь-якої організації.