1.4. Толерантність як ідеологія соціальної роботи: "новий менеджеріалізм" і модель толерантного менеджменту
Нині в Україні багато уваги приділяється розвитку соціальної роботи. Однак навіть соціальні працівники не можуть чітко окреслити сферу стратегічних і тактичних пріоритетів. У вищих навчальних закладах цю дисципліну, як правило, викладають висококваліфіковані викладачі, які, на жаль, практичною соціальною роботою не займалися, оскільки професія ця нова. Такий стан справ, на думку автора, поглиблює прірву між теорією і практикою в соціальній сфері. Соціальна політика будь-якої держави розроблюється в рамках вибраної демократичним шляхом соціально-політичної ідеології і реалізується соціальними менеджерами й безпосередньо підпорядкованими їм соціальними працівниками. Слід розрізняти поняття соціальної роботи і соціального управління:
• соціальна робота — це система практичних навичок (а не теоретичних знань, як це увійшло в більшість підручників), що базуються на теоретичних засадах;
• соціальне управління — це система теоретичних знань і засновані на їх основі технології управління соціальними службами.
Як випливає із зарубіжного досвіду, такий розподіл сфер відповідальності піде тільки на користь соціальній роботі.
Ці два напрями мають одну спільну мету — забезпечити соціальну злагоду шляхом підтримки й активізації потенціалу найменш захищених верств суспільства і протидію факторам соціального відчуження. Проте їх розділяє сфера відповідальності і необхідної кваліфікації. Соціальна робота виконує функції м'якого соціального контролю1, і якщо він не спрацьовує, клієнт може потрапити в ситуацію, де контроль здійснюватимуть силові структури держави жорсткішими методами.