10.1. Поняття і основні напрями організації праці
В економічній теорії під суспільною організацією праці розуміють формування і підтримування природних, розумних пропорцій між сферами прикладання праці, а, отже, і між сферами суспільного виробництва та невиробничої сфери.
Організація праці на підприємстві повинна забезпечувати раціональне поєднання і розподіл праці в колективі, професійний підбір кадрів, їх ефективну діяльність і умови для реалізації їх творчих можливостей.
Сукупність досягнень науки і техніки, передового виробничого досвіду, на які спирається наукова організація праці при розроблені заходів по організації праці, називають її основами. Останні групуються таким чином: соціально-економічні, техніко-економічні, психофізіологічні, правові і нормативні.
В сучасних умовах господарювання основні напрями наукової організації праці полягають у:
1) розробці і впровадженні раціональних форм розподілу і кооперації праці;
поліпшенні організації підбору, підготовки і підвищення кваліфікації кадрів;
2) раціоналізації трудових процесів, впровадженні передових прийомів і методів праці;
3) вдосконаленні організації і обслуговування робочих місць;
4) вдосконаленні нормування праці;
5) впровадженні ефективних форм і методів матеріального і морального стимулювання праці;
6) покращенні умов праці;
7) зміцненні дисципліни праці тощо.
Під час впровадження вищеназваних напрямів вдосконалення організації праці слід враховувати особливості виробничого рівня.
У масштабах народного господарства вдосконалення організації праці має такі завдання: забезпечення найбільш повного використання трудових ресурсів суспільства, регулювання співвідношення чисельності зайнятих в галузях матеріального і нематеріального виробництва, раціональний розподіл і перерозподіл робочої сили між галузями і регіонами країни тощо.
На рівні підприємства завдання із вдосконалення організації праці полягають у: правильності розстановки працівників на виробничих ділянках на основі раціонального розподілу і кооперації праці, спеціалізації і розширенні зон обслуговування; узгодженості діяльності тощо.
На конкретному робочому місці вирішують такі завдання: впровадження прогресивних робочих прийомів і трудових операцій, правильне обладнання і планування робочих місць, рівномірне і безперебійне забезпечення їх інструментами і матеріалами, створення належних умов для роботи і життєдіяльності людини.