11.4. Методи збирання соціологічної інформації (Част.2.)
Інтерв’ю (від англ. interview — зустріч, бесіда) — різновид усного опитування, що грунтується на безпосередньому контакті соціально-спеціально навченого реципієнта з респондентом.
За жорсткістю спрямування інтерв’ю поділяється на неспрямоване, в якому подається максимум свободи вести спонтанну розмову з тем, вибраних респондентом і спрямоване, в якому інтерв’юер задає ретельно підготовлені завчасно питання.
Рис. Класифікація інтерв’ю
Залежно від «ступеня свободи» реципієнта (інтерв’юера) інтерв’ю поділяють:
на вільне — бесіду, що триває кілька годин за загальною програмою, але без жорсткої деталізації. Інтерв’юєр може задавати запитання, які вважає за необхідні, у будь-якому формулюванні та послідовності;
напівстандартизоване (фокусоване), в якому використовують так званий провідник інтерв’ю з переліком як обов’язкових, так і можливих запитань;
стандартизоване, яке проводять за детально розробленим планом, що конкретизує зміст, послідовність запитань і варіанти можливих відповідей. Відповіді суворо фіксуються. Вільне інтерв’ю характеризується великою гнучкістю, стандартизоване — забезпечує більшу порівнянність інформації та швидкість опрацювання її. Крім того, перевагою стандартизованого інтерв’ю є можливість залучити до його проведення осіб без спеціальної соціологічної підготовки. Соціологічні служби розробляють спеціальні опитувальні листки, користуючись якими працівник будь-якого виробничого підрозділу може зібрати необхідну інформацію.
Залежно від способу спілкування інтерв’юєра й респондента інтерв’ю може бути особистим і опосередкованим.
В опосередкованому інтерв’ю застосовують такі технічні засоби як телефон, магнітофон, телебачення.
Залежно від поведінки інтерв’юера вирізняється «м’яке» інтерв’ю, коли інтерв’юер намається досягти довіри опитуваного, демонструє повагу до нього, і «жорстке», коли інтерв’юер веде себе дещо зухвало, демонструючи (радше техніку допиту).
За частотою проведення інтерв’ю може бути одно- і багаторазовим (панельним). Панельне інтерв’ю передбачає збирання інформації від тих самих осіб за допомогою тих самих запитань кілька разів через певні проміжки часу з конкретною пізнавальною метою: перевірити зміну думок досліджуваних осіб щодо проблеми або виявити нові елементи в їхній свідомості та поведінці. Залежно від його тривалості інтерв’ю буває глибинним (клінічним, тривалим) та фокусованим (короткочасним). Фокусоване спрямоване на отримання інформації про певні аспекти якоїсь особливої ситуації або події, яку пережив респондент. Дещо відрізняється від усіх розглянутих терапевтичне інтерв’ю, яке спрямоване не стільки на отримання інформації, скільки на те, щоб дати можливість респонденту розповісти про свої неприємності, відчути свою значимість, допомогти розібратися у самому собі, досягти саморозуміння. Глибинне інтерв’ю є інтесивним і докладним. Воно має за мету з’ясування причин соціальної поведінки, установок, мотивів тощо).
Ефективність інтерв’ювання залежить від таких факторів:
· місця проведення (службове приміщення, квартира, вулиця). Воно визначається предметом дослідження. Питання, зв’язані з проблемами побуту, сім’ї та вільного часу, ліпше з’ясовувати в домашніх умовах, а виробничі — на підприємстві. Опитування не треба проводити у присутності сторонніх осіб, особливо з адміністративного персоналу;
· особистісних характеристик інтерв’юєра, його знань, навичок, такту, уміння правильно формулювати питання, уміння добирати з відповідей найадекватнішу меті дослідження інформацію тощо.
Вступне слово інтерв’юєра має бути коротким, обгрунтованим і впевненим: він називає організацію, яка проводить дослідження, чітко окреслює його мету, використовуючи зрозумілу для респондентів термінологію, запевняє їх в анонімності опитування (якщо це необхідно). Вступне слово і перші запитання мають велике значення для встановлення контакту з респондентом.
Щоб зм’якшити ефект інтерв’юера (так називається в соціології викривлення у відповідях респондентів, що обумовлені впливом з боку інтерв’юера),
Інтерв’юєр має дотримуватися нейтралітету, не проявляти свого ставлення до предмета дослідження, але для підтримування контакту постійно виявляти увагу та інтерес до особистості респондента, сприяти створенню дружньої атмосфери. У процесі інтерв’ю не слід запитувати про те, про що можна дізнатися з документації. Наприклад, перед проведенням інтерв’ю щодо організації роботи з адаптації молодих робітників вивчають статистичну звітність з інформацією про адаптацію цих робітників, мотиви їхнього звільнення, організацію наставництва, а лише після цього проводять інтерв’ю.
Існують різні способи реєстрації даних інтерв’ю. Це дослівний запис (можливий поділ праці між інтерв’юером і протоколістом), запис з пам’яті, на магнітофоні (якщо є згода респондента); класифікація, коли відповіді не записують, а, порівнюючи їх із наведеними зразками, оцінюють досліджувані фактори. У стандартизованому інтерв’ю із закритими питаннями інтерв’юєр просто кодує відповіді за заздалегідь встановленими кодами.
Загальні положення, а також спеціальні правила, визначені завданнями конкретного дослідження, викладаються в інструкції інтерв’юєру, яка поряд з опитувальним листом є основним робочим документом інтерв’юєра.
Інтерв’ю набуває все більшого застосування в соціологічних дослідженнях. Воно дає змогу отримати мало доступну для інших методів дослідження інформацію. Перевага його полягає в тім, що завдяки безпосередньому контакту з респондентом є можливість змінювати запитання згідно з отриманими відповідями, ставити додаткові запитання, уточняти відповіді і забезпечувати отримання більш докладної інформації. Крім того, безпосередній контакт з респондентом уможливлює фіксування не тільки змісту відповідей, а й «підтексту» емоційного забарвлення, особливостей інтонації, жестів, зовнішніх реакцій. Це дає змогу зробити висновки про ставлення респондента до предмета розмови, про щирість його відповідей.
Отже, анкетування й інтерв’ю призначено для масових опитувань, спрямованих на збирання інформації, яка відтворює знання, думки, судження, ціннісні орієнтації та установки респондентів, їхнє ставлення до подій і явищ дійсності. Метою цих методів є отримання вірогідних даних про об’єкт дослідження за умови, що самі представники цього об’єкта оцінюють певну його сторону, тобто дають самооцінку.
Проте в практиці соціологічної роботи виникають ситуації, коли треба оцінити такі сторони об’єкта, самооцінка яких може виявитися неможливою або спотвореною. Тоді джерелом інформації є компетентні особи — експерти, які мають докладні знання щодо об’єкта дослідження.
Вивчення суджень, думок експертів щодо досліджуваної проблеми називають експерт-опитуванням (експертизою), а самі судження — експертними оцінками. Експертиза — спеціальне компетентне дослідження будь-якого питання, що потребує спеціальних знань і подання мотивованих висновків. Практика останніх років свідчить, що використання експертних оцінок у соціологічному дослідженні дає можливість підвищити рівень соціального управління. Вони мають важливе значення у вирішенні завдань соціального прогнозування і проектування.
У найзагальнішому вигляді вирізняються такі напрями використання експертизи в соціологічному дослідженні:
— оцінки соціальних властивостей суспільних систем та їхніх елементів, процесів, явищ, і прогнозування тенденцій їхнього розвитку;
— визначення ступеня вірогідності соціологічної інформації, отриманої іншими методами;
— атестація колективів чи членів колективів за рівнем соціальної активності, професійної придатності тощо.
Провідні українські соціологи (Ю. Саєнко та інші) трактують поняття соціальної експертизи значно ширше, а саме: як оцінювання позитивних і негативних соціальних наслідків розробки та здійснення програм і проектів (національного або регіонального масштабу), а також опрацювання механізмів мінімізації, пом’якшення й запобігання можливим негативним наслідкам цих програм і проектів. У такому тлумаченні соціальна експертиза розглядається не як один із методів соціологічного опитування, а як міждисциплінарний (інтегруючий) науковий підхід.
Метою такої соціальної експертизи є оцінка, аналіз і прогнозування соціальних процесів у суспільстві, у тім числі соціальних наслідків діяльності уряду, а також реалізації науково-технічних програм і проектів.
Об’єктом соціальної експертизи є будь-які програми, проекти, управлінські рішення та їх соціальні наслідки.
Суб’єктами соціальної експертизи (експертами) представники соціальних груп та інституцій, інтересів і умов життя котрих якось торкається ситуація (у тім числі управлінське рішення або проект), що потребує оцінки.
Таке широке тлумачення значно підвищує вимоги до оцінок фахових експертів (соціологів, політологів, фінансистів).
Розрізняють такі види соціальної експертизи:
· громадської думки;
· соціальних інституцій;
· фахових експертів;
· комплексу.
Головними завданнями соціальної експертизи в громадянському суспільстві є:
— прогноз і оцінка соціальної ситуації;
— прогноз і оцінка соціальних наслідків науково-технічних програм і проектів;
— аналіз і оцінка соціальних наслідків реалізованих урядових рішень;
— перманентний підбір фахівців (визначений експерт рекомендує іншого на таку саму роль).
Експертна оцінка може здійснюватися на підставі різних прийомів і процедур, зокрема опитування — очного (обмін думками через особисті контакти) і заочного (за умов взаємної анонімності).
До основних видів експертного опитування слід віднести анкетування, інтерв’ю, «мозкову атаку», дискусії, поради, ділові ігри. Бажаного ефекту досягають, використовуючи різні види опитування.
Експертну оцінку здійснюють у кілька етапів. На першому етапі готують і видають документ, в якому викладають такі питання: завдання та цілі експертизи, її необхідність; строки виконання робіт; завдання, склад, обов’язки та права групи управління, фінансове і матеріальне забезпечення робіт. Підготовка цього документа, формування групи управління та відповідальність за організацію її роботи покладається на керівника групи.
Після створення групи управління формують групу експертів: уточнюють проблему, необхідну кількість експертів, їхній склад. Паралельно розробляють методику опитування: місце і час проведення опитування, кількість, форма і завдання окремих опитувань, порядок реєстрації результатів опитування.
Після цього з’ясовують питання організації та методику опрацювання даних опитування: визначають строки, процедури та алгоритми обробки.
Останнім етапом експертизи є оформлення її результатів.
Експертне опитування використовують на всіх етапах організації соціологічного дослідження — від розробки теоретичного розділу програми дослідження (визначення проблеми, цілей, об’єктів, завдань, гіпотез) до її реалізації, перевірки отриманих результатів, розробки рекомендацій.
У процесі експертної оцінки експерти виконують, як правило, дві основні функції:
— формують об’єкти (набір показників, альтернативні ситуації, цілі, рішення);
— здійснюють вимірювання характеристик (оцінка якості, імовірності події, значущості цілей тощо).
Цю роботу виконують на підставі логічного мислення, знань предмета, інтуїції, практичного досвіду, широко користуючись методами математичної статистики, теорії групового вибору, теорії вимірювання.
Оскільки експертна оцінка є думкою компетентної особи — експерта (групи експертів), то експерт має бути висококваліфікованим, авторитетним фахівцем, знати мету і завдання дослідження, що проводиться, і мати такі якості, як принциповість, об’єктивність, здатність нетенденційно оцінювати досліджуваний об’єкт.
Відомі такі способи добору експертів:
— за об’єктивними даними (посада, стаж наукової чи практичної роботи, освіта, професійна спрямованість, соціальна активність);
— за допомогою тестів (перевірка ефективності діяльності в ролі експерта);
— самовизначення (звертання до аудиторії з проханням висловитися з приводу певної проблеми);
— добір на підставі атестації.
Найпоширенішим різновидом соціальної експертизи є професійна атестація, яка має на меті збирання інформації щодо оцінки професійних і моральних якостей працівників, виявлення професійно безграмотних осіб. Професійна (функціональна) безграмотність — це брак необхідних знань і навичок, неспроможність виконувати професійні обов’язки внаслідок відсутності потрібної кваліфікації.
Для проведення професійної атестації створюють спеціальну комісію. Атестований доповідає їй про свою діяльність. Обговоривши звіт, комісія оцінює діяльність атестованого і розробляє заходи для її вдосконалення. Ефективність атестації як способу збирання первинної соціологічної інформації залежить від раціональності використання в ній елементів інтерв’ю, аналізу документації, включеного спостереження тощо.
Якість експертної оцінки при цьому забезпечується відповідністю соціальних показників, що за ними здійснюється атестація, поставленим завданням, а також компетентністю і колегіальністю атестаційної комісії. Останнє полягає, по-перше, у тім, що члени цієї комісії мають добре знати атестованого по його роботі, а по-друге — репрезентувати всі структури, з якими він взаємодіє у виробничій діяльності.
Висновки атестаційної комісії мають бути інтегральними, комплексними, тобто охоплювати різні сторони професійної діяльності людини, містити оцінку її перспектив і шляхів досягнення їх.
Отже, крім інформаційної функції, професійна атестація може виконувати соціально-регулятивну. Можливості атестації за умов переходу до ринкової економіки, різних форм власності, розвитку демократії значно збільшуються. Її результати можуть використовуватися для оцінки трудового внеску тих працівників, діяльність яких безпосередньо не зв’язана з кінцевими результатами, для конкурсного добору спеціалістів та керівників, для опрацювання складних управлінських рішень. Інакше кажучи, професійна атестація є обов’язковою складовою менеджменту.
Об’єктом соціологічного дослідження є певна соціальна спільність — група, колектив, то важливо знати, а отже вивчати також її соціально-психологічні якості. Для цього використовують методики, розроблені в психології, зокрема тестування — експериментальний метод психодіагностики
Тест (від англ. test — випробування) — завдання стандартної форми (вербального характеру чи у вигляді символів спеціального малюнка, тощо), результат виконання якого дозволяє виміряти деякі психофізичні і особистісні характеристики, а також знання,
Соціометрія — метод дослідження малих груп, організацій з допомогою опису системи міжособистісних відносин їх членів. За Дж. Морено соціометрія — це набір прикладних методик вивчення структури та динаміки «неформальних» взаємовідносин між індивідами, структури групи і соціальної дистанції між членами групи щодо їх особистісних переваг.
У тесті (крім набору завдань) мають бути такі компоненти:
· стандартна інструкція щодо мети і правил виконання завдання;
· ключ шкалування, що вказує, яку характеристику, вимірювану якісну особливість тестованого розкриває кожний із пунктів завдання;
· ключ кодування, що визначає кількість балів за кожний варіант відповіді;
· ключ інтерпретації одержаного індексу, що визначає норми, з якими порівнюється результат, показаний тестованим;
· саме завдання (опитувальник), що розповсюджується як документ дослідження.
Якщо всі інші методи мають на меті отримання якихось нових даних, що збагачують соціологічну науку, то тестування використовують для того, щоб визначити наявність чи брак уже відомих
соціально-психологічних властивостей у випробуваного (табл. ). Тест має забезпечити об’єктивне порівняння випробуваних між собою, тобто визначити, якою мірою кожен з них відповідає установленим стандартам.
Таблиця
ВИДИ ТЕСТІВ, ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ В СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ
Назва тесту | Зміст |
Вербальний | побудований на використанні мовного завдання, виконання якого потребує не здійснення дії, а описання її словами |
Емпіричний | оснований на емпіричних даних і використовується для перевірки гіпотетичних висновків, коли дослідник в них сумнівається |
Досягнень | стандартизовані завдання, що конструюються на навчальному матеріалі, призначені для оцінки рівня опанування навчальними знаннями і навичками. Створюються стосовно конкретного рівня навчання і навчальних предметів, зазвичай, з розрахунку на групову поведінку (в навчальній групі). Їх використовують на іспитах, в професійному доборі тощо. |
Інтелекта | психо-діагностичні прийоми, що використовуються для дослідження і якісної оцінки (вимірювання) рівня інтелектуального розвитку. Завдання адресуються здебільшого словесно-логічному мисленню, проте деякі з них спрямовані і на оцінку розвитку наглядно-образного і наглядно-дієвого мислення. Окрім того, вони дозволяють в певній мірі характеризувати пам’ять, увагу, просторову орієнтацію, вербальний розвиток тощо. |
Особистості | психо-діагностичні прийоми, спрямовані на оцінку емоційно-вольових компонентів психічної діяльності — відносин (в т.ч. міжособистісних), мотивації, інтересів, емоцій, а також особливостей поведінки індивіда в певних, описаних в завданнях, соціальних ситуаціях. Тести особистості включають проективні тести, особистісні опитувальники і тести діяльності (ситуаційні). |
Проективний | методики показані для діагностики особистості, в яких респондентам пропонується реагувати на невизначену (багатозначну) ситуацію |
Здібностей | показаний для оцінки можливостей індивіда в опануванні знаннями, уміннями і навичками, що мають загальний і специфічний характер |
«ТАТ» (тест аперцепційний тематичний | проективна техніка дослідження особистості. Респонденту пропонують скласти оповідання до кожної серії картинок з досить неясним сюжетом. Аналіз кожного з цих оповідань використовується для вивчення установок, цінностей, ролевих конфліктів і орієнтацій, якими респондент переймався чи переймається в реальних соціальних взаємодіях і які він чи не бажає, чи не може обговорювати безпосередньо. |
«Кана» | проективна техніка для отримання психологічної інформації. Тестованому показують різні символи (зірка, прапор, стріла тощо), просять розмістити їх в будь-якій послідовності і пояснити яке значення вони мають для нього. |
«Амтхауера» | досліджуючий структуру інтелекта високого рівня, показаний для визначення здатності до абстрактного мислення, комбінаційної пам’яті, просторової уяви, мовного чуття, математичного мислення, утворення судження (думки) тощо |
«Розенцвейга» | проективна техніка вивчення поведінки особистості в складних конфліктних ситуації з метою визначення її спрямованості (агресивності чи відповідальності) |
«Роршаха» | проективна техніка для вивчення особистості способом тлумачення, наприклад, чорнильних клякс як індикатора визначення рис його особистості. |
Перша вимога до тесту — його стандартизація, наявність взірця, норми.
Друга вимога полягає в тім, що кожний тест має забезпечувати всім особам, що випробуються, однакові можливості для виявлення власних соціально-психологічних якостей.
Третю вимогу зумовлено тим, що тести — разове випробування і не можна за їх результатами будувати прогнози щодо майбутнього розвитку тестованого, його перспектив.
У соціологічних дослідженнях використовуються різні види тестів (табл. )
Тести класифікують за різними ознаками.
За цільовим призначенням їх поділяють на:
· проективні, що дають змогу визначити наявність певних соціально-психологічних якостей у певної людини. Вони складаються з певних стимулів, реагуючи на які, людина виявляє притаманні їй якості (наприклад, пропонується розтлумачити якусь ситуацію, явище);
· оцінні, що забезпечують відносні виміри здатностей, рівня розвитку необхідних соціально-психологічних властивостей (пам’яті, мислення) для успішної трудової діяльності;
· професійні, що виявляють ступінь готовності до певного виду професійної діяльності (рівень засвоєння необхідних знань і навичок).
За предметом дослідження розрізняють:
· загальні особистісні тести, за допомогою яких фіксують певну цілісність психічних якостей особи;
· спеціальні особистісні тести, призначені для діагностики тієї чи тієї риси, характеристики, властивості суб’єкта (наприклад, розумового розвитку, професійних здібностей, рівня загальної відповідальності, самоконтролю тощо);
· групові, які забезпечують діагностику групових психологічних процесів — рівня згуртованості груп і колективів, особливостей групового соціально-психологічного клімату, міжособистісного сприйняття.
Особливості психологічного тесту визначаються предметом вивчення і специфікою техніки, що використовується. Наприклад, загальні особистісні тести містять низку взаємоконтрольованих суджень про різні вияви певних властивостей, рис, особливостей поведінки з пропозицією фіксувати наявність чи брак таких (так, один з індикаторів темпераменту формулюється так: «Якщо Вам указують на помилку, чи здатні Ви виправити її до кінця?»). Для діагностики уваги використовують тести «З олівцем і папером» — викреслювання певних літер з тексту («коректорський тест»), для діагностики властивостей інтелекту — знаходження оптимального виходу з лабіринту чи якусь іншу головоломку.
Особливістю тестової методики є багаторазовий контроль інформації відносно вимірюваної характеристики. Інакше кажучи, тест передбачає проведення серії випробувань, за сукупністю виконання яких визначають ступінь вияву цієї властивості.
Тестові показники завжди відносні. Вимірювання тієї чи тієї властивості конкретного суб’єкта завжди співвідноситься з базовими точками відліку, визначеними на підставі численних досліджень.
Користуючись тестами, слід мати на увазі, що це допоміжний інструмент вивчення психологічних властивостей особи, колективу, і дослідження не може бути успішним без аналізу конкретної соціальної діяльності.
Особливо широко в соціологічних дослідженнях використовують групові тести, до яких можна віднести соціометрію. Соціометрія як різновид психологічного тесту грунтується на опитуванні та є своєрідним методом діагностики, кількісного вимірювання й аналізу взаємовідносин невеликих, повністю сформованих соціальних груп.
Вивчення характеру взаємовідносин членів малих груп трудового колективу є одним з найактуальніших завдань соціології. Соціометрія дає змогу виміряти ступінь згуртованості (роз’єднання) групи; визначити «соціометричні позиції», тобто порівняльний авторитет членів групи за ознаками симпатії (антипатії), де на крайніх полюсах знаходяться лідер і той, ким нехтують; зафіксувати угруповання, на чолі яких можуть бути свої неформальні лідери. За допомогою цього методу можна виявити неконфліктні та конфліктні (напружені) ділянки, що має велике значення в соціальному управлінні.
Проте слід зауважити, що соціометрія може застосовуватися для дослідження лише невеликої (контактної) групи. Вона грунтується на вивченні вибору членами групи партнерів для спільної роботи, навчання, відпочинку тощо. У заданій реципієнтом конкретній ситуації фіксується установка респондента на взаємодію (чи відмову від взаємодії) з іншими членами групи.
Процедура соціометричного дослідження складається з вибору соціометричних критеріїв, визначення кількості критеріїв, опитування, опрацювання даних соціометричних вимірювань.
Соціометричні критерії, або, як їх іще називають, критерії вибору — це питання, які проектують різні ситуації взаємодії членів колективу, коли вони (згідно з процедурою дослідження) мають вибрати партнера.
Вираження членом групи позитивного чи негативного ставлення до іншого члена групи називається соціометричним вибором.
Слід особливо наголосити, що йдеться не про загальну оцінку когось (подобається — не подобається), а про ставлення респондента до інших членів групи за різними критеріями, наприклад, щодо спільної роботи, участі у вирішенні виробничих проблем, проведення дозвілля тощо. Такі питання включають до соціокарти, яка є різновидом анкети.
Соціометричні критерії вибирають відповідно з завданням дослідження. Соціометричний критерій може бути комунікативним, призначеним для відображення взаємин у групі (соціометричний тест) і гностичним, що відображає усвідомлення членами групи своїх взаємовідносин з іншими членами групи (тест соціальної перцепції). Комунікативний критерій дає уявлення про те, кого і для якої діяльності має вибрати респондент, а гностичний — про те, хто, на його думку, вибере його самого в такій самій ситуації.
Залежно від того, для якої сфери вибирають партнера взаємодії, критерії вибору поділяють на виробничіневиробничі (неформальні, неофіційні). (формальні, офіційні) та
За виробничими критеріями вибирають партнера для вирішення певних виробничих завдань колективного характеру. Ці критерії дають змогу виявити характер міжособистісних відносин у сфері виробничої діяльності. Наприклад вибір партнера для роботи на один наряд, для виконання тієї чи тієї виробничої операції. У цьому разі вибір визначається функціональною цінністю працівника в системі формальних ділових зв’язків членів групи.
За невиробничими критеріями вибирають партнера для невиробничих видів діяльності, наприклад, для відпочинку, спільної туристичної поїздки. При цьому вибір обумовлюється зазвичай особистісними характеристиками. Ситуація взаємодії, що передбачається невиробничими критеріями, є психологічною за своїм характером, оскільки відносини членів групи у цьому разі розподіляються за принципом взаємної симпатії.
Визначаючи кількість соціометричних критеріїв, слід ураховувати таке: що менше організовані і що напруженіші взаємини у групі, то менше критеріїв потребується. Доцільно також брати до уваги демографічні показники групи — рід занять її членів, час існування групи тощо.
Якщо кількість виборів, котрі може зробити респондент, не обмежена (він має право заносити до соціометричної карти всіх, крім себе), то таку процедуру дослідження називають непараметричною. Вона дає змогу виявити структуру міжособистісних відносин у групі в цілому й емоційну експансивність окремих членів групи, але водночас створює більшу можливість для випадкового вибору через те, що адекватність вибору обмежена психологічними можливостями людини. Параметрична процедура характеризується обмеженістю кількості виборів. Вона значно зменшує ймовірність випадкового вибору. Наприклад, для групи з 20—25 осіб оптимальна кількість вибору — 4—5 партнерів.
Ефективність дослідження багато в чому залежить від якості оформлення соціометричної карти й уміння реципієнта психологічно підготувати групу до опитування, зацікавити її, забезпечити анонімність, викликати довіру до себе.
Дані соціометричного опитування подають у вигляді соціоматриці та соціограми.
Соціоматриця — це таблиця у формі матриці, в якій кількість рядків і стовпців дорівнює кількості членів групи. По горизонталі роблять позначки щодо ставлення індивіда до інших членів групи, а по вертикалі — інших членів групи до цього індивіда. При цьому позитивні вибори позначаються знаком «+», негативні «–», взаємний вибір обводять кружком, у випадку байдужого ставлення індивідів один до одного клітинка залишається незаповненою. Оскільки самовибори не враховуються, то клітинку по діагоналі заштриховують.
З даних матриці можна зробити висновок про місце кожного члена групи в міжособистісних відносинах (лідер, ізольований, один із ліпших), його популярність чи непопулярність, стабільність зв’язків у групі.
Задоволення індивіда системою міжособистісних відносин, його емоційна благополучність визначається тим, наскільки він «популярний», скільки членів групи претендує на ділові та особисті контакти з ним. Слід зазначити, що повне емоційне благополуччя визначається взаємним вибором.
Згідно соціодинамічного закону Дж. Морено завжди мають лишок переваг, що надаються їх іншими, тоді як переваги, що надаються іншим, є так чи інакше обмеженими
Становище людини в структурі міжособистісних відносин визначається її характером і особливостями поведінки. Комфортному становищу сприяють такі риси характеру, як доброзичливість, товариськість, толерантність, ініціативність, шляхетність, упевненість у собі. Такі люди вміють налагоджувати контакти з колегами, розуміти їхній стан, співчувати, допомагати іншому. Їм притаманна професійна компетенція, загальна ерудиція, сумлінне ставлення до своїх обов’язків. Неабияке значення для формування симпатій оточуючих має фізичний фактор: охайність, приваблива зовнішність, чарівність жінок і фізична сила, мужність чоловіків.
Перевагу, як правило, віддають тим членам групи, яким притаманні сумлінність, високий інтелект, емоційна культура.
«Непопулярність» (ізольованість, відторгнення) може зумовлюватися поганим характером, неохайним зовнішнім виглядом, невмінням бути цікавим у спілкуванні, байдужістю до оточуючих, до виробничих справ, егоїзмом тощо.
Проте не тільки особисті якості та поведінка людини забезпечують належне становище в групі. Багато що залежить від рівня і характеру тих вимог, які група висуває до окремої особи. Іноді популярним стає член групи із сумнівною поведінкою й негативними особистими якостями, якщо вони імпонують інтересам більшості членів групи.
Результати соціометричного дослідження можна тлумачити графічно й кількісно (соціометричні індекси, статистичний аналіз, факторний аналіз). Соціометричну матрицю використовують при цьому як крок до побудови графічного відтворення і розрахунку кількісних показників.
Графічне відтворення міжособистісних відносин у групі, коли кожного члена групи позначають якоюсь умовною плоскою фігурою, а зв’язок — лінією, що поєднує ці фігури, утворює соціограму.
Зв’язки-симпатії можна позначити суцільними лініями з стрілками від однієї до іншої особи, а зв’язки-антипатії — переривистими лініями. Якщо А симпатизує В, але В не симпатизує А, то у соціограмі записують А В. Відсутність вибору не позначають.
Соціограма дає наочне уявлення про структуру взаємовідносин індивідів у групі, про неформального лідера, ядро групи, типи комунікативних зв’язків, кількість позитивних і негативних зв’язків, а також ізольованих індивідів.
З методів кількісної інтерпретації найбільшого поширення набули розрахунки індивідуальних і групових соціометричних індексів, які характеризують усю структуру взаємовідносин між членами групи, деякі властивості кожного члена окремо всієї групи в цілому. Так, індекс соціометричного статусу Sti індивіда визначають як кількість отриманих ним виборів (— позитивних, — негативних), поділену на максимально можливу кількість таких виборів
.
Максимально можлива кількість виборів, яку може отримати кожний член групи з урахуванням того, що він не може вибрати сам себе, дорівнює N — 1, де N — кількість членів у групі. Інтерпретація індекса-статусу залежить від змісту запитань, за відповідями на які було побудовано матрицю. Так, якщо йшлося про симпатію, то член групи з найвищим статусом — неформальний лідер, і навпаки.
Індекс обсягу взаємодії Vi визначають як кількість отриманих і зроблених виборів і-го члена групи, поділену на максимально можливу кількість виборів Ri:
.
З групових індексів найчастіше використовується індекс групової згуртованості І. Його можна обчислювати як відношення різниці між загальною кількістю членів групи і кількістю членів групи, що не отримали й не зробили жодного вибору (ізольованих), до загальної кількості членів групи:
.
Групову згуртованість аналізують з урахуванням індивідуальних індексів, зокрема соціометричного статусу, за допомогою якого можна визначити становище в групі кожного її члена. Так, якщо St = 0, то це ізольований член групи, якщо 0 < St £ 0,25, то цього індивіда прийнято до групи, якщо 0,25 < St £ 0,5, то цьому індивідові група віддає перевагу, якщо 0,5 < St £ 0,75, то це — лідер групи; а якщо 0,75 < St £ 1,0, то такого члена групи називають «зіркою».
Сумарний індекс єдності групи можна визначити, оцінюючи поведінку її членів за комплексом таких показників, як дисциплінованість, ініціативність, сумлінність, ретельність, шанобливість, колективізм, взаємодопомога, інформованість.
Результати багатьох соціологічних досліджень свідчать про наявність прямої залежності між згуртованістю групи й ефективністю результатів її спільної діяльності. Безпосередньо корелюється з характером і змістом групових міжособистісних стосунків також творчий потенціал групи.
Вірогідність інформації, отриманої розглянутим методом, залежить насамперед від правильного вибору соціометричних критеріїв, що диктується програмою дослідження і попереднім ознайомленням зі специфікою групи. Стійкість даних визначається повторним соціометричним опитуванням, а їх обгрунтування — спостереженнями за реальними відносинами в групі. Дуже важливо гарантувати кожному члену обстежуваної групи анонімність опитування.