13.2. Діаграма Еджворта
У наведеному вище прикладі ми продемонстрували взаємозв'язок між чотирма ринками. Насправді ситуація ще складніша. Однак для розуміння основних принципів досягнення загальної рівноваги достатньо двовимірного аналізу.
Припустимо, що в економічній системі використовуються лише два фактори виробництва (праця та капітал). Протягом одного дня для виробничих цілей може бути використано 40 000 люд.-год праці та 20 000 маш.-год капіталу. Сукупний обсяг послуг факторів виробництва, доступний за певний проміжок часу, називається ресурсним обмеженням економіки. Після того, як увесь цей обсяг ресурсів включено у виробничий процес, пропозиція буде абсолютно не-еластичною.
Якщо виробництво обмежене лише двома продуктами (X та У), то можна стверджувати, що, чим більше виробляється одного з них, тим менші можливості суспільства з виробництва іншого. Тут ми маємо справу з ресурсними обмеженнями, які для двопродук-тової моделі матимуть такий вигляд:Зручним інструментом для аналізу виробництва і розподілу ресурсів в економіці з фіксованою пропозицією праці та капіталу є діаграма Еджворта. Вона є прямокутником, сторони якого становлять обсяги ресурсів, які має у своєму розпорядженні суспільство для виробництва двох товарів. Кожна точка на діаграмі Еджворта відповідає певному варіанту розподілу наявної кількості ресурсів для виробництва товарів X та Y (рис. 13.2).
На діаграмі від точки О у відповідні сторони відкладаються затрати праці та капіталу на виробництво товару X, а від точки О1 — на виробництво товару Y. Наприклад, у точці А на виробництво товару X буде здійснено такі затрати: lx = 28 000, kx = Ю 000,
а на виробництво товару
= 10 000. І
Щоб визначити обсяги випуску товарів X та У при такому розподілі ресурсів, слід провести через точку А відповідні ізокванти. Для нашого прикладу обсяг виробництва товару X становитиме 600 одиниць, а товару У — 300 одиниць.
Таким чином, кожна точка на діаграмі відповідає певним значенням шести змінних: