16.8. Парфумерні товари
Парфумерними називають товари на основі запашних речовин, що мають приємний запах і використовуються для ароматизації волосся, тіла, одягу, а також у якості освіжаючих і гігієнічних засобів. До них відносять парфуми, одеколони, туалетну(запашну) воду, парфумерні набори.
Споживчі властивості парфумерних товарів і фактори, що їх формують.
Найважливіші споживчі властивості парфумерних товарів - це приємний запах квіткового і фантазійного напряму, його оригінальність і стійкість, безпека і нешкідливість, зручність у користування, збереження, зовнішнє оформлення, екологічність.
Споживчі властивості парфумерних товарів визначаються передусім застосовуваними матеріалами й особливостями виробництва.
Матеріалами для виготовлення парфумерних товарів є запашні речовини, етиловий спирт, вода і барвники. Запашні речовини поділяються на натуральні (рослинного і тваринного походження) і синтетичні. Рослинні - це ефірні олії з троянди, лаванди, коріандру; бальзами і смоли, суха рослинна сировина. Тваринного походження - це речовини, які виділяються залозами деяких тварин (амбра, мускус, бобровий струмінь та ін.).
Синтетичні запашні речовини одержують складним хімічним шляхом із продуктів переробки нафти, кам'яного вугілля, хімічної, лісохімічної сировини тощо.
Етиловий спирт слугує розчинником запашних речовин, а в одеколонах і туалетних водах - дезінфікуючим і освіжаючим засобом. Воду застосовують для розведення спирту до потрібної концентрації. Барвники використовують для набуття певного кольору.
Виробництво парфумерних виробів складається з етапів:
приготування композиції (суміші) запашних речовин;
одержання парфумерної рідини (розчинення композиції в спирті, додавання води і барвників);
витримування парфумерної рідини для одержання необхідного запаху;
фільтрування рідини;
- розливу, укупорки, оформлення й упакування.
Класифікація і характеристика асортименту парфумерних товарів.
Парфуми поділяють за рядом ознак:
за консистенцією (рідкі, тверді (у вигляді олівця) і порошкоподібні («саше»);
за характером запаху (квіткові і фантазійні);
за змістом композиції. За змістом композиції парфуми поділяють на чотири групи: екстра - 10% парфумерної композиції (стійкість запаху фантазійного напряму - не менше ніж 60, а квіткового - 50 годин. Сюди ж відносяться концентровані парфуми - від 20-50% парфумерної композиції); група А - 10% парфумерної композиції (стійкість запаху не менше ніж 40 годин); групи Б та групи В містять не менше ніж 5% композиції (стійкість запаху не менше ніж 30 годин); за призначенням - жіночі і чоловічі;
за місцем виробництва - французькі, українські, московські, ризькі та ін.;
за способом упакування - у звичайній та аерозольній упаковці.
Одеколони, на відміну від парфумів, містять менше парфумерної композиції і мають невисоку стійкість запаху. Як і парфуми, одеколони, залежно від якості, поділяються на чотири групи: «Екстра», А, Б, В.
Туалетна вода відрізняється від одеколону меншою кількістю запашних речовин (не менше ніж 1%) і меншою міцністю спирту (не менше ніж 50%).
Контроль якості, маркування, упакування, та зберігання парфумерних товарів
Якість парфумерних товарів залежить від виду сировини, технології, упакування, умов зберігання.
При температурі нижчій від 5° С допускається помутніння, що зникає при підвищенні температури до 18-20° С. Парфумерні вироби випускаються одним сортом.
Парфуми розфасовують у скляні, порцелянові чи керамічні флакони ємністю не більше ніж 65 мл.; одеколони і запашні води - у скляні або пластмасові флакони ємністю не більше ніж 250 МП. Закупорка повинна бути герметичною. Форма закупорки різна: гвинтова, притерта, аерозольна глуха, аерозольна зйомна.
Зберігати парфумерні товари рекомендують при температурі 6-25°С і відносній вологості не більше ніж 70%, не
допускаючи впливу прямих сонячних променів. Термін зберігання з моменту виготовлення: 3 місяці після розливу парфуми достигають, потім вітчизняні зберігаються 12-15 місяців, французькі - до 3 років.