2. 3. Витоки і характер українсько-російських конфліктів на землях Південно-Східної Білорусі
Витоки і характер українсько-російських конфліктів на землях Південно-Східної Білорусі
Українська революція середини XVII ст., що за масштабами розмаху та глибиною спричинених суспільно-політичних, соціальних, ідеологічних і загалом ментальних зрушень в суспільстві по праву займає особливе місце у вітчизняній історії, мала досить відчутний вплив і в середовищі сусіднього, близького в етнічному та релігійному відношенні білоруського етносу. Уже перші звістки про перемоги козацького війська під Корсунем, Жовтими Водами та Пилявцями, здобуті в 1648 p., спричинюють на білоруських теренах хвилю селянських виступів проти існуючих там соціально-економічних відносин і всевладдя польської та литовської адміністрації. Налякана їхнім розмахом польська шляхта з тривогою писала до Варшави: "В тому разі, коли це зло й надалі буде поширюватися, вар-то очікувати повторення и тут жахів козацьких війн .
Однак відсутність козацьких традицій на Білорусі не дає змоги місцевому населенню повторити в себе український сценарій. Білоруські партизани йдуть у ліси, здійснюють звідти вилазки проти місцевої адміністрації та шляхти, але досягти таких значних успіхів, як українським козакам, їм не вдається. Не маючи достатніх сил, щоб переломити хід українсько-польської війни на свою користь, Богдан Хмельницький також не може надати білорусам дійової допомоги. Крім того, від рішучого втручання в справи на білоруських землях Хмельницького та його уряд стримують чинники зовнішньополітичного плану. Справа в тому, що розклад сил у Великому князівстві Литовському на кінець 1640 — початок 1650-х pp. склався таким чином, що домінуючі позиції на політичному Олімпі тут посідала партія лідера литовських дисидентів, польного гетьмана князя Януша Радзивілла. "Некоронований король литовський" мав у своєму розпорядженні не лише значні військові сили, а й неабиякий політичний вплив. І саме його Хмельницький намагався використати на свою користь, аби не допустити появи литовської армії на українських землях, а при сприятливому розвиткові ситуації — залучити литовських сепаратистів до участі в акціях, спрямованих проти польського короля92.
Таке положення триває до середини 1651 p., коли князь Януш Ра-дзивілл, стурбований заворушеннями білоруських селян на українському прикордонні, а також тією допомогою, яку вони отримують з боку українських козаків в умовах військового приборкання козаччини керівництвом Речі Посполитої, 14 червня у відповідь на пропозиції Хмельницького щодо збереження приязні та організації спільного виступу проти Польської Корони, заявив, що справи Литви та Корони спільні, поляки та литовці є одним народом політичним, існує одна Річ Посполита, отож і прихильність Радзивілла до гетьмана Запорозького та козаків можлива лише за умови примирення останніх з Річчю Посполитою та підкорення владі короля польського. Коли ж цього не станеться, пригрозив князь, "чекайте мене на Петра..."93.
Свою погрозу литовський гетьман реалізував, розпочавши 1 липня широкомасштабні бойові операції проти Війська Запорозького, в результаті яких, як зазначає Самовидець, не лише військо козацьке на кордоні "зломив и много козаков порубав...", у тому числі й самого Небабу, "неуважного полковника", а й витіснив українські залоги з Кричева, Любеча, Рославля, Чорнобиля, Лоєва та інших населених пунктів українсько-білоруського порубіжжя. Після маршу по Сівер-щині Радзивілл пішов на Київ, сплюндрувавши який, "...войско лито-вское потягнуло под Білую Церков, где, скупитися з войском коронним, наступили на Хмелницкого гетмана"94.
У другій половині 1653 p., коли справа доходить до попередніх узгоджень майбутніх спільних українсько-російських стратегічних завдань, Хмельницький пропонує московській стороні план спільного наступу на Велике князівство Литовське. Гетьман запевняє, що, як тільки цар прийме Україну під свою протекцію, він негайно відправить до Могилева, Орші та інших білоруських міст звернення до місцевого населення, яке, як був абсолютно переконаний український правитель, зараз же виступить проти Литви і таким чином цар матиме ще близько 200 тис. війська на своєму боці95.
І справді, після вступу на білоруські землі 18-тисячного корпусу на чолі з наказним гетьманом Іваном Золотаренком упродовж другої половини літа — початку осені 1654 р. йому вдалося оволодіти Гомелем, Режицею, Жлобином, Рогачовом, Горвалем, Чечерськом, Про-пойськом, Новим Биховом, узяти в облогу Старий Бихів96.
Полковник і наказний гетьман на терені Білорусі виявив, крім здібностей стратега та військового організатора, також неабиякий хист політика, державного діяча та дипломата. Військові успіхи Зо-лотаренко намагався супроводити такими ж масштабними політичними акціями, спрямованими на закріплення цього стратегічно важливого регіону за Українською державою.
Варто зазначити, що на середину 50-х pp. для цього склалися досить сприятливі умови. Як уже говорилося вище, лозунги визвольної боротьби українського народу, насамперед соціальної спрямованості, знаходили широку підтримку в середовищі білоруських селян і міщан.
Вступ до Білорусі козацької армії в середині 1654 р. значно активізував антифеодальну боротьбу в регіоні, викликавши тут хвилю масового покозачення місцевого населення. Корпус Золотаренка почав швидко поповнюватися білоруськими козаками-неофітами. Цікаво, що уряд Олексія Михайловича, готуючись до війни з Річчю Посполитою (в ході якої саме білоруський напрям розглядався російським командуванням як пріоритетний), допускав можливість формування спеціальних військових підрозділів з-поміж місцевого населення. З цією метою влітку 1654 р. був сформований білоруський козацький полк на чолі з місцевим шляхтичем К. Поклонським. Саме цією обставиною й пояснювалася певна толерантність царського уряду щодо покозачення білоруського населення та вступу його до корпусу Золотаренка, чисельність якого після кровопролитних боїв літа—осені 1654 р. істотно зменшилася (на осінь 1654 р. залишилося близько 8, а за деякими даними — близько 6 тис. осіб97). Так, Москва дозволила наказному гетьманові висилати від себе "товариша", щоб той "козаков из уездов вьісьшав и вольньїх людей прибирав..."98. Проте дуже швидко стало очевидним, що через соціально привабливі гасла визвольної боротьби українського народу, демократизм організації козацького життя та соціально-економічної практики Української держави царський уряд в своєму прагненні прилучити білоруські землі до своєї держави в особі Війська Запорозького має серйозного конкурента.
Уже 17 вересня 1654 р. Поклонський скаржився в царську ставку, що білоруські козаки від нього "...отступили и никто со мною уже не хочет бьіти, но все к нему (І. Золотаренку.—В. Г.) передалися"99.
Намагаючись зупинити небажаний для нього процес, могилівсь-кий шляхтич розіслав своїх людей з погрозами, "что голови отсече-ньі будут, которьіе до войска казацкого приставать будути". На що білоруські козаки відповіли одному з його емісарів: "Не поривайся, чтоб еси не посетил реки; мьі хочем пана гетмана себе за полковника имети, нежели на всяко время умирати от наезду татарского и моско-вского..."100.
Стихійні процеси покозачення місцевого населення, його симпатії до козацького устрою Золотаренко прагнув використати не лише з метою поповнення своїх поріділих у боях підрозділів, а й становлення на терені Білорусі притаманного Українській державі політико-адміністративного устрою, козацького присуду, елементів соціальних відносин. Адже політична програма українського керівництва, як уже зазначалося, передбачала становлення Української гетьманської держави як спадкоємиці княжої Київської Русі, в тому числі володільниці земель, розташованих на північ від Прип'яті, населених православним руським населенням. Виходячи з цього, уряд Хмельницького радо приймає під своє покровительство білоруську шляхту, сприяє становленню на південно-східних білоруських землях козацтва. Саме тому й Золотаренко всілякими способами відмовляється від участі в осаді Смоленська, переконуючи царя, що більше користі буде в оволодінні ним Гомелем, Могилевом, іншими містами на півдні Білорусі. Наказний гетьман намагається взяти під свій контроль, а також осадити козацькими залогами якомога більшу територію. Прагнучи втримати за собою цей регіон, козацька старшина із Золотаренком на чолі порушує перед царем клопотання про надання їй білоруських сіл, а для гетьмана Б. Хмельницького — міста Старого Бихова101.
Варто відзначити, що прилучення придніпровської Білорусі до Козацького Гетьманату не лише істотно зміцнило б політичне становище останнього, а й обіцяло значні економічні вигоди внаслідок відкриття нових, життєво необхідних для її господарського розвитку виходів на західноєвропейські ринки, оскільки старі — через Польщу — в умовах війни були порушені.
У міру того, як українська політика в Білорусі набирала дедалі виразніших державницьких обрисів, все різкішою ставала й реакція Москви на неї. У вересні 1655 р. обнародуються нові царські титули, зокрема "великий князь Литовський і Білої Русі". Цим самим Москва промовисто вказала на власне бачення майбутнього відвойованих у Речі Посполитої земель.
З огляду на це, дедалі категоричніше з вуст представників царської адміністрації починають лунати вимоги про локалізацію військової присутності Війська Запорозького в Білорусі, невтручання козацької адміністрації в справи місцевого самоврядування, припинення процесу покозачення білоруського населення. Варто зазначити, що остання вимога, крім політичних міркувань (звуження соціальної бази Війська Запорозького в Білорусі), диктувалася й приватними інтересами російських поміщиків. Адже вступ до козацького війська як засіб досягнення особистої волі та певного матеріального добробуту видавався вельми привабливим не лише для пригнобленого переважно литовською шляхтою білоруського селянина, а й підневільного російського кріпака. Внаслідок чого до царя та його воєвод посипалися скарги від російських поміщиків на своїх підданих, які, залишивши власника, записалися "до полку в черкас..."102.
На перших порах Золотаренкові, який спирався як на могутню військову силу, так і значний власний авторитет у Війську Запорозькому, вдається досить впевнено представляти українські інтереси на білоруських теренах. У стосунках з царем та його воєводами наказний гетьман намагався не йти на конфронтацію, був щедрим на вірнопідданські заяви й компліменти Олексію Михайловичу. Але українські інтереси відстоював твердо й послідовно. Так, наприклад, ще 7 серпня 1654 p., отримавши вже повторний наказ з царської ставки про залишення під Гомелем частини війська та вихід з рештою козаків під Оршу на допомогу князеві Черкаському, Золотаренко негайно ж відписує Олексієві Ми-хаиловичу, запевняючи у своїй готовності виконати його волю . Однак надалі, незважаючи на постійний тиск з боку царської ставки, наказний гетьман протягом тижня продовжує наполегливо штурмувати Гомельську фортецю, аж поки 13 серпня не здобуває її104.
Але й після цього Золотаренко не поспішав виконувати царський наказ, обмежившись лише відправленням на допомогу Черкаському тисячного корпусу на чолі зі своїм братом, наказним полковником ніжинським Василем Золотаренком. Особисто ж наказний гетьман на Білорусі після взяття Гомеля вирушив спочатку під Чичерськ, згодом під Новий Бихів, а після його здобуття — під Старий Бихів, щоб тим самим закріпити за Козацьким Гетьманатом стратегічно важливий для нього регіон Посожжя та Верхньої Подніпрянщини105.
Вельми характерним є й те, що довірена особа Івана Золотарен-ка, його духівник протопіп ніжинський Максим Филимонович (майбутній місцеблюститель Київської митрополії єпископ Мето дій), котрий на аудієнції в царя 7 жовтня 1654 р. в надзвичайно барвистій промові вихваляв останнього за його старання щодо збирання "...синів руських [...] злохитрієм лядським розігнаних...", а до цього (12 вересня) звертався до бурмистрів і райців могилевського магістрату, схиляючи їх, щоб "...до Війська Запорозького [...] прихилився, віддаючися під оборону гетьманів запорозьких (крім гетьмана Б. Хмельницького, мав на увазі й наказного гетьмана Івана Золота-ренка. — В. Г.) і всього Війська Запорозького [...] Аби — не дай Бо-г—не захотіла Москва своїх звичаїв і свого права в вашім місті завести, але щоб вам тішитися тими ж статтями і правами, які його царска величність призволив і дав нашій Україні з паном гетьманом (виділено нами. — В. Г.)"ш.
Під час облоги Старого Бихова 7 жовтня 1655 р. Іван Золотарен-ко отримав смертельну рану, і в грудні того ж року його не стало. Смерть сіверського гетьмана співпала з важливими змінами в регіоні. На кінець року керівництво Росії дедалі більше схиляється до політичного способу боротьби за Білорусь. У Москві починають виношувати досить привабливі (але, як показала практика, абсолютно ефемерні) плани прилучення Великого князівства Литовського (в тому числі й Білорусі) шляхом обрання царя або його спадкоємця великим князем литовським. Внаслідок нового політичного курсу російського керівництва ситуація в регіоні тимчасово стабілізується, бойові дії вщухають і тому для Москви відпадає потреба у присутності українських військ у Білорусі.
У січні 1656 р. Хмельницький проводить у Чигирині старшинські наради, на яких широко дебатується проблема зовнішньополітичної орієнтації Української держави в умовах Віденських домовленостей Росії та Польщі, а також, ймовірно, обговорюється й білоруське питання. Брак достовірної інформації не дає можливості реконструювати перебіг нарад і зміст їхніх головних резолюцій. Однак на принципову позицію українського керівництва в цьому питанні досить промовисто, на наш погляд, вказує вже сам факт появи гетьманського універсалу від 29 січня 1656 p., яким Хмельницький призначав Івана Нечая, "...нам и всему войску нашему [...] жичливого и в де-лах рьщарских взятого от боку нашого...", на полковництво "...в Білую Русь до Могилева, Чаусова, Новобьіхова и Гомля и иньіх мест, и местечек, и сіл тамже знайдуючих..."107.
На відміну від свого попередника І. Золотаренка, який носив титул наказного гетьмана, тобто начальника над козаками, що вирушили в похід, Нечай отримує уряд власне полковника білоруського (або посаду білоруського намісника, як класифікує це М. Грушевський), що недвозначно вказувало насамперед на адміністративний характер його повноважень.
Для реконструкції проектованих гетьманським урядом методів прилучення Білорусі до Української держави значний інтерес становить визначення політико-адміністративних прерогатив білоруського полковника108. У листі до могилевського воєводи князя І. Рєпніна від 2 (12) лютого 1656 р. Іван Нечай титулує себе полковником білоруським, гомельським і чаусівським, повідомляє, що гетьман доручив йому в Білій Русі "панувати і рядити"109. Але універсал від 29 січня 1656 p., на жаль, мало проливає світла на повноваження новопри-значеного полковника та межі його "панування". В. Смолій і В. Сте-панков стверджують, що наприкінці січня Іванові Нечаю було відправлено з Чигирина ще один гетьманський універсал, зміст якого, на жаль, на сьогодні встановити неможливо110. Логічно припустити, що саме в ньому й були сформульовані основні завдання білоруського полковника та визначено межі його повноважень. На користь даного припущення служить той факт, що трохи згодом, під час слідства, яке проводив у Білорусі А. Жданович, Іван Нечай пред'являв універсал Хмельницького на підтвердження того, що в своїй діяльності він не виходить за межі повноважень, окреслених Чигирином.
Отримавши уряд білоруського полковника, Іван Нечай діє швидко й рішуче. Насамперед припиняє виведення українських залог з Могилевського повіту, звідки російське командування їх почало витісняти після смерті Золотаренка. Більше того, силою змушує царські війська залишити підвладні йому території.
Царські воєводи вже в січні 1656 р. інформують Москву, що "...по присьшке полковника Йвана Нечая..." козаки з Кричева й Чау-сів нападають на шляхетські маєтності та на царських ратних людей, б'ють їх, грабують і чинять "всякое разоренье". Крім того, білоруський полковник заохочує місцеве населення до покозачення, в результаті чого, як видно зі скарг воєвод, "...многие места запустели"111. Могилевський воєвода також інформував свій уряд, що І. Нечай вигнав із сіл Могилевського повіту всі російські залоги, натомість розмістивши там своїх козаків, та звелів місцевому населенню не виконувати жодних розпоряджень царських воєвод. Смоленський воєвода, в свою чергу, також доносив у Москву, що козацький полковник відмовляється вивести свої залоги з Мстиславського, Горського, Ду-бровенського, Шкловського та Копинського повітів.
Діяльність Івана Нечая у Білорусі викликає значне занепокоєння у Москві. Особливе роздратування царського уряду спричинила заява козацького полковника щодо його "пановання" в Білій Русі. При перекладі "з білоруского письма" вираз трансформувався у "государствование", що було розцінено у Москві як виклик російському монархові, оскільки "на всей Великой и Малой и Белой Руси, — як зазначалось у грамоті Олексія Михайловича, — по милости божей государствуем и пишимся государем мьі, великий государь... .
У першій половині березня уряд Олексія Михайловича відправляє до Чигирина посольство на чолі зі стрілецьким головою Аврамом Лопухіним. У його наказі саме білоруська проблема посідала пріоритетне місце. На переговорах з гетьманом, що розпочалися 6 квітня, царський посланець передав здивування царя з приводу того, що український уряд без попереднього узгодження з Москвою приписав до Війська Запорозького Могилев і призначив сюди осібним полковником Івана Нечая. У Могилеві стоїть царська залога, села, що належать до нього, роздані на приготування воєвод, ратних людей і шляхті, яка присягнула цареві, а тому російська сторона наполягала на виведенні козаків з Могилевського повіту та накладенні заборони на покозачення місцевого населення.
Особливу увагу в ході переговорів А. Лопухін приділяв скаргам на неправомірні дії Івана Нечая. Він вимагав не лише заборонити йому титулувати себе полковником могилевським, вивести своїх козаків з Білорусі, а й притягти його до судової відповідальності: "...тому полковнику Йвану Нечаю за такое его многое воровство учинить на-казанье жестокое, чтоб на то смотря, иньім не повадно бьшо самовольство чинить"113.
Реагуючи на скарги московської сторони щодо службових зловживань Івана Нечая, Богдан Хмельницький висловив готовність створити спільну українсько-російську комісію, яка б на місці розслідувала пред'явлені звинувачення. У той же час гетьман досить рішуче заперечив стосовно виведення українського війська з Білорусі, пославшись на загрозу нового збройного протистояння з Річчю Посполитою.
Військова рада на Росаві, що відбулась у перших числах травня, згідно з твердженням М. Грушевського, підтримала політику гетьмана щодо білоруської проблеми, прийнявши рішення при її розв'язанні вдаватися до тактики своєрідного саботажу — не доводити справу до гострого конфлікту з Москвою, але й не поспішати з виконанням вимог царського уряду, які б завдавали шкоди українським інтересам.
Тим часом 19 (29) травня колишній київський полковник Антон Жданович і царський представник Микита Сивцов розпочали слідство в справі І. Нечая. В ході його було опитано велику кількість свідків і потерпілих, проведено допит над самим Іваном Нечаєм. В результаті було встановлено повну непричетність полковника до грабежів і розбоїв, які траплялися в даному регіоні. З'ясувалося, що вони відбувалися не лише без його відома, а навіть і не козаками його полку. На раді, скликаній за наказом Ждановича ЗО травня (н. а), з Нечая було також знято звинувачення московських воєвод у належності його до католицької віри. Присутні на раді одностайно заявили, що полковник сповідує православ'я та відвідує службу в "руських" храмах114.
Тут же, на раді, Жданович оголосив гетьманський наказ усім козакам, приписаним до Ніжинського та Чернігівського полків, залишити Могилевський повіт і повернутися до своїх осель. Як сатисфакцію московській стороні кількох козаків, участь яких у розбоях і грабежах була доведена, за вироком військового суду, очолюваного Ждановичем, прилюдно стратили.
У ході слідства Жданович отримав довгі реєстри кривд, заподіяних місцевому населенню царськими воєводами та їхніми ратними людьми. У них ішлося про замучених чоловіків і жінок, ґвалтування неповнолітніх дівчат, спалення садиб, пограбування майна тощо115.
Що ж до використання Іваном Нечаєм титулу полковника білоруського, могилевського і гомельського, слідство встановило, що саме так називав його в універсалах і листах гетьман Б. Хмельницький, а тому полковник не поніс за це ніякого покарання, лише на майбутнє йому було заборонено іменуватися білоруським полковником. Саме цими півзаходами гетьманський уряд сподівався на деякий час задовольнити претензії московської сторони, щоб самому тим часом продовжити роботу з утвердження своїх позицій у Південній та Східній Білорусі.
Реляцію Ждановича про завершення слідства і ліквідацію непорозумінь між царською та гетьманською адміністраціями в Білорусі в ставці Олексія Михайловича отримали 2(12) червня, а вже 10 (20) червня надійшла відписка мінського воєводи Ф. Арсеньєва, де йшлося про те, що до Мінського повіту вступило чимало козаків на чолі з наказним полковником І. Нечая Филимоном Бутком, який шляхту і селян силоміць записує в козаки. Крім того, воєвода повідомляв, що Не-чай відправив козацькі загони за Березину, щоб і там місцеве населення вписували до козацького компуту. Ще через два дні, 12 (22) червня, у ставці отримали інформацію про те, що Нечай, всупереч розпорядженню Ждановича, і надалі пишеться полковником білоруським, "приписує собі городи в титул", а також продовжує тримати козацькі залоги в Чаусах, Горах і Горках, Барзилівськім війтівстві116.
Дійсно, по завершенні роботи комісії Ждановича—Сивкова білоруський полковник продовжує діяльність, спрямовану на утвердження козацьких порядків у Білорусі. Так, універсалом від 11 (21) червня 1656 р. він сповіщає царську й гетьманську адміністрації, місцеве населення про призначення ним Якуба Харитоновича до села Жаливля, ймовірно, на уряд отамана городового, "щоб бідним селянам не було кривд". А 14 (24) червня надає сотницький уряд місцевому шляхтичеві Андрію Качановському і призначає його комендантом козацької залоги117.
Варто зазначити, що тогочасна суспільно-політична обстановка в Білорусі об'єктивно сприяла зростанню тут прокозацьких настроїв. Справа в тому, що вже на початку бойових операцій у Білорусі, ЗО липня 1654 р. (за с. а), цар Олексій Михайлович законодавчо санкціонував повернення захоплених на Литовсько-Білоруському фронті полонених у підданство російських поміщиків. У 1655 р. патріарх Никон писав про намір царя поселити на своїх обезлюднених землях 300 тис. полонених білорусів118.
Узаконене полювання на людей в Білорусі набрало вражаючих масштабів. Так, наприклад, лише один воєвода Р. Бабарикін у містечку Білому (на православній Смоленщині!) взяв "с посаду [...] к себе неволею ж семей з двадцать, а проголовно будет с женами и з детьми блиско за двести человек"119. Вартість захопленого царськими ратниками білоруського селянина чи міщанина коливалася від З до 5 рублів120.
Жорсткий окупаційний режим російських військ у Білорусі, насильницьке переселення місцевих селян і ремісників до Росії, примусові реквізиції та розорення господарства краю викликали поширення тут антимосковських настроїв, активізацію партизанського руху, спрямованого проти присутності на білоруських землях царських військ (російські воєводи називали їхніх учасників "шишами", "ворогами", "изменниками").
Воєнні приготування польської сторони, спроби вірних королю військ прорвати блокаду Старого Бихова й успішна протидія цьому з боку козаків І. Нечая у поєднанні з посиленням дипломатичних акцій останнього, спрямованих на зняття напруги в українсько-російських стосунках у даному регіоні, в другій половині літа 1656 р. дещо пом'якшують гостроту протиріч. І в другій половині вересня через посла білоруського полковника сотника Р. Ракушку-Романовського російський цар надсилає Нечаю грамоту, в якій, хоч і забороняє надалі записувати селян і міщан у козацький стан, все ж санкціонує перебування на козацькій службі "старих" козаків з-поміж місцевого населення. Зрозуміло, що за таких умов царський уряд уже не ставить питання про безумовний вихід полку Івана Нечая з білоруської території.
Таким чином, українсько-російські стосунки в Білорусі на деякий час нормалізуються й білоруський полковник мобілізує всі свої сили на взяття фортеці Старий Бихів, яка вже протягом двох років успішно відбивала наступ як військ наказного гетьмана І. Золотаренка, так і царських воєвод. Після чергового безуспішного штурму й одинадцяти тижнів облоги російських військ на чолі з воєводою Хован-ським Нечай бере місто в тісне кільце облоги, надійно перекриває комунікації противника і, врешті-решт, змушує захисників Старого Би-хова капітулювати.
Коли це сталося — точних відомостей не збереглося. Вперше про "биховську фортуну" Хмельницький говорить у листі до львівського магістрату від 9 (19) березня 1657 р.121 Однак сам тріумфатор — полковник Нечай — прибув до Чигирина ще в лютому 1657 р. Важко припустити, що він залишив своє військо до моменту успішного розв'язання кількарічної епопеї навколо Старого Бихова. Імовірніше, що місто на той час уже капітулювало або ж, принаймні, заявило про свій намір зробити це вже найближчим часом. А тому прибуття І. Нечая до гетьманської резиденції, на наш погляд, було обумовлене саме потребою обговорення з Хмельницьким форми протекції над містом.
Після обговорення з І. Нечаєм ситуації в Білорусі 15 (25) березня Б. Хмельницький підписує універсал, в якому вказувалося: "Иж з волі Божое упаметавши се шляхта, месчане и вси обивателі Старого Бихова цале и вірне поддало се под владзу и протекцию нашу и присягу виконали нам, же нігдьі юж нікому иншому той фортеци не подадут, але по вік при Войску Запорозком оную заховати мают"122. Заради того гетьман доручав київським купцям і міщанам установити торговельні зв'язки з містом, обіцяючи їм, зі свого боку, "мьіт жадньїх тор-говьіх и подачок" з них не брати і гарантуючи захист з боку козацьких залог, розташованих на білоруських та північноукраїнських землях123. Цілком імовірно, що, згідно з планами уряду Б. Хмельницького, Старий Бихів мав стати важливим економічни-м форпостом Української держави, який не лише забезпечував би в-ведення білоруських земель в сферу української торгівлі, а й з'єднував би український ринок із західноєвропейськими ринками.
Напередодні підписання універсалу про прийняття Старого Бихова під свою протекцію Б. Хмельницький 13 (23) березня відправив листа до Москви, де повідомляв про військовий успіх І. Нечая. Прагнучи дещо пом'якшити негативне враження московського керівництва від суттєвих здобутків Війська Запорозького в Білорусі, гетьман наголошував, що жителі міста "присягнули на ім'я в. цар. величності піддалися". Щоправда, тут же містилося уточнення — бихівляни мають залишитися при Війську Запорозькім124.
Вишукана дипломатична риторика Хмельницького, природно, була не в змозі відволікти увагу московських політиків від далекоглядних політичних наслідків події. Після того, як українські війська захопили Старий Бихів, у взаєминах Чигирина з Москвою зав'язувався ще один надзвичайно серйозний вузол, який стане одним із першочергових каменів спотикання у їхніх стосунках протягом найближчих двох років. Адже протягом усієї війни в Білорусі Олексій Михайлович приділяв досить пильну увагу боротьбі за Старий Бихів. На здобуття цієї придніпровської твердині він виряджав війська під командою своїх досвідчених воєвод, не раз звертався з листами до захисників фортеці із закликом "государские милости к себе поискати и город Старьій Бьтхов [...] сдати" або ж переконуючи їх після взяття литовської столиці, що їм "...помощи [...] ниоткуда не чаять, гетьманьї со всем войском побитьі и столица [...] город Вилна за нами..."125.
Іван Нечай, окрилений успіхом під Старим Биховом, значно активізує свою діяльність у регіоні. Наступник могилевського воєводи Хованського (цілком можливо, відкликаного з Білорусі за прорахун-ки при штурмі й облозі міста, які привели до успіху українського війська) Іван Бутурлін доповідав у ставку Олексія Михайловича про нові прояви самоуправства з боку козацького полковника. Зокрема, воєвода звинувачував українського старшину в тому, що той зганяє царські залоги, ставлячи натомість козацькі; його сотники записують (нерідко навіть силоміць) білоруських селян у козаки, чим завдають немалих збитків місцевій шляхті, що склала присягу російському монархові; намагається на противагу Могилеві (який піддався цареві) заснувати козацький Новий Могилев у Лупулові. Крім того, Бутурлін скаржився, що Нечай вимагає від нього вивести залогу з Дашко-ва, погрожуючи в разі невиконання громити царських людей і битися з ними, як з ворожою стороною126.
Ще більшої гостроти білоруській проблемі надає та обставина, що із зими 1657 р. в урядових колах Москви намітився поворот до значно жорсткішої політики щодо України. Зміну курсу переконливо засвідчив візит до Чигирина стольника В. Кікіна. Так, у наказі, даному стольнику з Посольського приказу 17 лютого 1657 p., висловлюється здивування з незалежної зовнішньої політики гетьманського уряду: "Да ведомо великому государю [...] учинились, что он, гетман Богдан Хмельницкой, соединился на поляков с Ракоцом, чтоб им над поляками вместе промисел чинить, и на Коруне Полской учинить Ракоца; и великому государю нашому [...] то в великое подивление, какими мерами такое дело начинается". Причому послові наказувалося не лише передати гетьману царське здивування, а й нагадати про взяті на себе раніше зобов'язання ("великому государю, обеща-ли с клятвою служити, и во всем ему [...] добра хотети") та пригрозити карою Божою за відступництво від присяги: "Да надобе им и от Бога, за неправду от бога разни посьшаемьі бьівают"127.
Зміна політичного курсу уряду Олексія Михайловича щодо України, природно, не могла не відбитися і на розв'язанні білоруської проблеми. До того ж своєрідним каталізатором її гостроти виступала та обставина, що російський істеблішмент напередодні вального сейму з обрання Олексія Михайловича претендентом на польський трон прагнув опертися на підтримку білоруської шляхти. А досягнення цього без урегулювання соціальних відносин та перекривання селянам шляхів виходу із залежності від державців (тобто без заборони покозачення місцевого населення) видавалося вкрай проблематичним. Тому, відправляючи в Україну чергове представницьке посольство на чолі з боярином Ф. Бутурліним і дяком І. Михайловим (травень 1657 p.), царський уряд приділяє значну увагу вирішенню українсько-російських суперечностей на теренах Білорусі. Під час аудієнції у Хмельницького 13 (23) червня 1657 р. Бутурлін скаржився на неправомірні дії Нечая, який виганяє з маєтностей і розорює шляхту, що склала присягу цареві й отримала від нього привілеї; записує до козацького компуту селян, чим руйнує господарство краю; створює новий адміністративний центр Могилевського повіту. Крім того, посол наводив цілу низку прикладів інших зловживань козацького полковника, відомості про які було почерпнуто з донесення могилевського воєводи І. Бутурліна128.
Незважаючи на критичний стан здоров'я Богдана Хмельницького, погіршення міжнародного становища Української держави та загострення соціальних і політичних протиріч усередині українського суспільства, гетьман та його оточення відкидають звинувачення московської сторони щодо нещирості зовнішньополітичного курсу Чигирина. Що ж до врегулювання українсько-російського конфлікту в Білорусі Хмельницький обіцяв Бутурліну відправити до Нечая листи з наказом не чинити кривди шляхті, що перейшла до царя. Водночас він вимагав, щоб і царські воєводи та їхні ратні люди не робили ніяких кривд і насильств білоруській шляхті, яка проживала "в городах войска Запорожского", тобто тій її частині, що стала під гетьманський протекторат і присуд.
Як бачимо, червневі переговори в Чигирині не внесли нічого нового у розв'язання білоруської проблеми. Такий стан речей не задовольняв московське керівництво, а тому в оточенні Олексія Михайловича визріває план радикального збройного розв'язання проблеми. З цією метою одночасно з проведенням переговорів з українським гетьманом у Смоленську формується спеціальний військовий підрозділ на чолі з воєводою С. Змієвим і піддячим К. Мініним, перед якими ставиться завдання витіснити козацькі залоги із Смоленського, Добровенського, Оршанського та Могилевського повітів. До кінного загону Змієва смоленський воєвода князь П. Дол-горукий прилучив понад 200 піхотинців. Крім того, С. Змієву надається в підпорядкування 5 рот "нового строю" під командою А. Ле-слі, Д. Краферта та Я. Бранцбекова. У червні 1657 р. Зміїв на чолі карального корпусу в кількості 600 чол. вирушає із Смоленська в напрямку Сломіна, Могилева, Копися, Шклова, Мінська, Борисова, змушуючи малочисельні нерегулярні козацькі залоги відступити з цих волостей. З метою зміцнення позицій російської адміністрації в Білорусі уряд Олексія Михайловича призначає воєводою до Борисова боярина В. Б. Шереметєва129. (До цього часу в більшості білоруських і литовських міст, за винятком Вітебська, Полоцька та Вільно, воєводами були другорядні особи.) Призначення впливового царського сановника борисовським воєводою, цілком імовірно, мало на меті підняти авторитет царської адміністрації та продемонструвати серйозність намірів Москви в даному регіоні. Саме про такі наміри російського уряду свідчили й перші кроки Шереметєва на посаді бо-рисовського воєводи. Прибувши до Борисова, він зразу ж розіслав по містах і волостях грамоти, в яких гарантував шляхті повну безпеку від утисків з боку козаків. Одночасно воєвода відправив поручика Л. Томановського до Нечая з вимогами заборонити його сотникам, зокрема Денисові Мурашку, вступати в шляхетські маєтності, грабувати й розоряти їхніх власників і записувати місцевих селян у козацьке товариство. Крім того, Шереметєв наполягав на негайному і повному виведенні козацьких залог з Борисовського, Шкловського, Могилев-ського, Оршанського та Мінського повітів "в указанное место, где им указано бьіть"130.
Білоруський полковник відмовився виконувати ультиматум воєводи, посилаючись на те, що козацькі залоги розміщені в зазначених повітах не для боротьби з російськими ратними людьми, "...но для воровання ляховського [...] которьіе крестьян до конца ра-зорили"131. Крім того, старшина запевнив Шереметєва, що скарг і чолобитних з приводу зловживань козаків, розміщених на залогах, з боку посадських людей не надходило.
Цілком природно, що відповідь Нечая не задовольнила царського воєводу, відомого своїми українофобськими настроями. І тоді Шереметєв висунув новий, надзвичайно "вагомий" аргумент — артилерію.
Уже 27 серпня 1657 р. Нечай відправляє до Москви листа, в якому скаржиться на воєводу, що той "...з арматою на местьі и деревни, где козаки своє наместье мают, кажет наезджати, козаков имеют и иньіх и вяземе держат, а иньіх невест девает где, в домах козацких берет..."132. Приклад борисовського воєводи наслідують й інші представники царської адміністрації в Білорусі: силою віднімають у полковника волості, в яких утримувався його полк, козаків виганяють з їхніх помешкань і "...подданья из их, як из мужиков, требуют, до того чюприньі режут, кнутами бьют, грабят..."133. "...Не могучи далей кривд от воєвод [...] учиненьк терпети...", Іван Нечай звертається по захист до царя134.
Однак діяльність царської адміністрації в Білорусі, природно, була не виявом воєводського самоправства, а чітко спланованою в Москві програмою боротьби за білоруські землі. Про це переконливо свідчить, наприклад, донесення царю від могилевського воєводи С. Змієва, відправлене до Москви в серпні 1657 p., в якому, зокрема, мовиться: "...казаков вьіслал из тех мест, из которьіх, по твоєму великого государя указу (виділено нами. —В. Г.) велено вьіслать и в наказе написано..."135.
Переяславський полковник П. Тетеря, який у тому ж серпні 1657 р. на чолі посольства перебував у Москві, повернувшись в Україну, також доповідав старшині про наміри царського уряду вивести козацьку залогу із стратегічно важливого Старого Бихова, розмістивши там царських ратних людей136. Усе вказувало на те, що боротьба за Білорусь між офіційною Москвою та Чигирином в умовах міжгетьманства має розгорітися з новою силою, причому позиція українського керівництва в порівнянні з його опонентами була набагато слабшою.