2. 8. Податковий облік ПДВ при експортних операціях
2.8.Податковий облік ПДВ при експортних операціях
Основною особливістю обліку ПДВ з експортних операцій є те, що ставка цього податку складає не 20% а 0%. Другою особливістю є те, що підприємства, які здійснюють експортні операції, мають право на отримання, так званого, податкового кредиту з ПДВ в частині вартості придбаних товаро-матеріальних цінностей та отриманих послуг пов'язаних з господарською діяльністю суб'єкта господарювання.
З метою оподаткування до експорту товарів прирівнюється:
вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митного кордону України за договорами фінансового лізингу (оренди) (у тому числі у разі повернення об'єкта фінансового лізингу лізингодавцю-нерезиденту або іншій особі за дорученням такого лізингодавця), застави та іншими договорами, які не передбачають передання права власності на такі товари (майно) або передбачають їх обмін на корпоративні права чи цінні папери, у тому числі якщо таке вивезення пов'язане із припиненням дії зазначених договорів;
поставка товарів (супутніх послуг) з митної території України на територію безмитних магазинів;
передача товарів, оформлених у митному режимі експорту, під митний режим митного складу, для подальшого вивезення таких товарів з митної території України;
в інших випадках, визначених Митним кодексом України. До обсягів продажу товарів, робіт, послуг на експорт не включаються:
майнові добровільні пожертвування на користь нерезидентів;
майнові внески для ведення спільної діяльності з нерезидентами за межами України;
майнові внески, що повертаються іноземному інвестору;
інші операції з майном, вартість якого не відноситься до складу валових витрат, або не підлягає амортизації, у юридичної особи, яка обкладається податком на прибуток підприємств.
Попередня (авансова) оплата вартості товарів (супутніх послуг), які експортуються чи імпортуються, не змінюють значення податкового кредиту або податкових зобов'язань платника податку - відповідно такого експортера або імпортера.
Право на бюджетне відшкодування ПДВ, пов'язане з експертними операціями, при відсутності перерахованих коштів, не виникає.
У Законі про Держбюджет - 2005 зазначено, що розмір відшкодування ПДВ визначають виходячи з частини оплаченого податкового кредиту і частки експортних операцій, а не від суми валютної виручки, що надійшла. Установлено, що у 2005 році у разі вивезення (експорту) товарів (робіт, послуг) за межі митної території України шляхом бартерних (товарообмінних) операцій сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), не відноситься на збільшення податкового кредиту, а включається до складу валових витрат виробництва (обігу) платника податку.
Установлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють експорт:
природного газу у газоподібному стані, сплачують ставку вивізного (експортного) мита у розмірі 25 доларів США за 1.000 куб. метрів;
газу (крім природного) у газоподібному стані, сплачують ставку вивізного (експортного) мита у розмірі 25 доларів США за 1.000 куб. метрів;
природного газу у скрапленому стані, сплачують ставку вивізного (експортного) мита у розмірі 25 доларів США за 1 тонну;
скраплених газів (крім природного), сплачують ставку вивізного (експортного) мита у розмірі 25 доларів США за 1 тонну,
якщо більші розміри не встановлені міжнародними угодами, обов'язковими для України.