2.2.2. Мережеві IT. Internet
Комп'ютери для обміну інформацією між собою об'єднуються в комп'ютерні мережі (KM). Комп'ютерні мережі не-
великої довжини (до 10 км) називаються локальними (ЛКМ). Комп'ютерні мережі, які об'єднують багато ЛКМ та індивідуальних комп'ютерів, що розміщуються на значних відстанях (десятки, сотні тисяч кілометрів), називаються глобальними (ГКМ).
Підключення до ЛКМ здійснюється за допомогою мережевих адап-торів, а до ГКМ — за допомогою модемів, які забезпечують прийман-ня-передачу цифрової інформації телефонними каналами. Операційні системи Windows'" усіх версій, починаючи з 95-ї, і особливо NT, підтримують роботу ЛКМ.
Internet — це всесвітня ГКМ, що складається з величезної кількості вузлів (хостів), сполучених лініями зв'язку (кабельними, радіо-, супут-никовими та ін.). У вузлах зосереджено потужні комп'ютери-сервери та комунікаційне обладнання. Власник вузла називається провайдером, або постачальником послуг Internet. Провайдери поділяються на регіональних, національних і міжнародних. Регіональні провайдери, як правило, обслуговують клієнтів у підключенні до Internet, підтримують Web-сторінки, "поштові скриньки", а національні та міжнародні — надають основний комплекс Internet-послуг, здійснюють те-лезв'язок, керують інформаційними потоками, узгоджують і захищають мережі, підтримують складні пошукові системи тощо. Серед відомих українських провайдерів — UkrTelecom, LuckyNet, Global Ukraine, Infocom, УкрНет, УкрСат, Адамант, Емплот, Навігатор Онлайн, ColoCall, М-Інфо та ін. Росію представляють Демос, RealCom, GlasNet, Sovam Teleport, Sprint-Россия. У США найбільшими провайдерами вважаються CompuServe і AmericaOnLine, у Великій Британії — British Telecom, ВВС та ін.
До послуг, що надаються в Internet, належать електронна пошта {E-mail), пересилання файлів (FTP), обмін інформацією одночасно з кількома учасниками телеконференції (UseNet), підключення до ресурсів віддалених комп'ютерів (TelNet), "жива" бесіда (у синхронному режимі) з одним чи багатьма адресатами через клавіатуру (IRC, або "чат", балачки); пейджерний двосторонній зв'язок (ICQ); Internet-телефонія (InternetPhone), Internet-радіо та телебачення (IR, ITV) і, нарешті, Всесвітня павутина {Word Wide Web, або WWW, або просто — Web) — гіпертекстова інформаційно-пошукова система Internet. Кожна з цих послуг (служб, сервісів) працює за певними правилами (протоколами). Щоб їх виконувати, застосовуються відповідні програми-сервери, які працюють на вузлі, що обслуговує комп ютер користувача, та програми-приимачі, встановлені безпосередньо на комп'ютері користувача.
Для менеджерів СР найбільший інтерес становить служба WWW. Блоки даних WWW (Weft-сторінки) розміщуються на провайдерсь-ких комп'ютерах, які називаються Weft-серверами. Для запису адреси Weft-сторінок використовують так звану URL-алресу, яка містить вказівки на протокол передачі даних, Іпіегпеі-адресу сервера та шлях пошуку документа в ньому. З урахуванням розділювальних символів синктасис URL-алреси має такий вигляд: абревіатура прото-колу://ім'я сервера.ім'я домена[/каталог/підкаталог/ім'я файла даних]. Адреса сервера складається з його імені та імені домена (сфери пошуку). Ім'я домена може складатися з 2-4 слів, причому те, що стоїть праворуч, зазначає країну, в якій розміщується вузол, або тип організації (в США), наприклад, http://main.ocnit.tsu.tula.ru. URL-адресу користувачеві надає провайдер, який його обслуговує. Група Weft-сторінок, об'єднаних за якимись ознаками, називається сайтом. За допомогою гіпертекстових посилань, що вмонтовуються у Weft-документи, користувач дістає можливість швидко знаходити потрібну інформацію на будь-яких сайтах, розташованих на віддалених серверах. Цьому допомагають спеціальні пошукові та навігаційні сервери. Отже, WWW — це розподілена по всьому світу величезна енциклопедія, створювана світовим суспільством ("всесвітній розум"). Середовище WWW не має хазяїна, і розмістити в ньому власні матеріали може кожний бажаючий, тому воно розглядається як інформаційний простір. WWW базується на протоколі передачі гіпертекстових повідомлень HTTP {Hypertext Transfer Protocol), а власне Weft-сторінки створюються за допомогою мови опису документів HTML {Hypertext Markup Language), що забезпечує форматування документа і описує його логічну структуру. Прості Weft-сторінки можна підготувати за допомогою будь-якого текстового редактора, але найпростіше — в MS Word. Для створення складних Weft-сторінок і сайтів використовують ППП Macromedia Flash, Open Gl, Dreamvcaver та ін.
Форматування та відображення Т/ГМІ-документа на комп'ютері користувача виконується за допомогою спеціальної програми — браузера (від англ. browse — переглядати книжку). Поступово браузе-ри перетворилися на універсальні програми-клієнти і нині вони обслуговують електронну пошту, новини, телеконференції, приймання радіопередач, трансляцію телефонних переговорів тощо. Найпопуляр-ніші сьогодні такі браузеры: Internet Explorer (IE) фірми Microsoft® та Netscape Navigator фірми America Online. Застосовуються також браузери Neoplanet, Ariadna, Opera (підтримує зв'язок через Internet з використанням мобільного телефону); WebZip (автоматичний архіватор); Net Attach Lite, Web Reader, WebStripper (усі працюють у режимі off line); Casus Presenter, GLViev, Oz Virtual (підтримують сучасний напрям мультимедіа — технологію віртуальної реальності, мова VRML) та багато інших.
Браузер IE (5.0;5.5;6.0) забезпечує встановлення зв'язку з Weft-сервером і завантаження всіх компонент Weft-документа, його відображення та форматування згідно з можливостями користувача; налаштування та роботу з мультимедійними та іншими типами об'єктів Weft-сторінок; автоматизацію пошуку та спрощення доступу до раніше знайдених Weft-сторінок; доступ до вбудованих чи автономних засобів роботи з іншими службами Internet. Наприклад, IE забезпечує роботу з локальними дисками комп'ютера без входу до Internet, дає змогу продивлятися документи, розташовані на комп'ютерах локальних мереж і корпоративної мережі Intranet. IE викликає Outlook Express і MS NetMeeting — програми, що обслуговують електронну пошту і поширення новин. Правила роботи з IE добре висвітлені в його ДПС і численній літературі [5].
Інформація в Internet настільки різноманітна і велика, що без використання пошукових систем (ПС) розібратися в ній дуже складно. Системи пошуку є Weft-сторінками, що "з'єднують" користувача з БД Internet-anpec. Сьогодні існує понад тисячу ПС і каталогів Internet (БД, що підтримуються виробниками цього виду послуг), які постійно поповнюються посиланнями за певними напрямами і тематикою. До найпопулярніших західних ПС належать Altavista (http:// altavista.digital.com), Yahoo (http://www.yahoo.com), Google (http:/ /www.goole.com), Open Text Index (http://www.opentext.com), Who Where? (http://www.whowhere.com), Magellan (http://www/ mcinly.com), Lycos (http://www.lycos.com), The Electric Library (http://www.elibrary.com/id), Deja News (http://www.dejanews.com). Серед російськомовних ПС виокремлюють Rambler (http:// www.rambler.ru), Jandex (http://www.jandex.ru), Апорт Поиск (http: // www.aport.ru), Атрус (http://www.atrus.ru). В українській частині Internet (близько двадцяти тисяч сайтів) добре відомі Мета
(http://www.meta.charkiv.net), Sesna (http://www.uazone. net/sesna), Пошук (http://www.poshuk.com) та ін.
Для отримання від ПС потрібної інформації необхідно сформувати запит, за яким відбувається відбір потрібних відомостей. Результати пошуку видаються у вигляді списку адрес (гіперпосилань) і коротких анотацій до них. Запит — це інструкція, що складається з одного або кількох ключових слів (будь-яких частин речення крім стоп-слів — сполучників, прийменників, часток, неприсвійних займенників, вступних слів і вигуків), які найбільшою мірою відображають зміст пошукуваного документа. Ключові слова за допомогою логічних та інших операторів об'єднуються у словоформи. Від того, наскільки адекватно складений запит, залежить ефективність пошуку та його швидкість. Наводимо список http-ацрес, знайдених за допомогою ПС Rambler за запитом "социальная служба + молодежь": www.academy-go.ru; www.archive.lseptember.ru; www.belvirtclub.narod.ru; www.bspu.secna.ru/russian/structure/ library/own; www.cspi.org.ru; www.e-gorod.ru; www.education.kulichki.net; www.fakarmy.hl.ru/doc; www.fot.narod.ru; home.tula.net/dmo/soc; www.home5.irk.ru; www.irc.himansy.ru/ugra; www.koi.qigong.ru; www.library.tversu.ru/trudy; www.main.ocnit.tsu.tula.ru; www.mega.kemerovo.su; www.narc.ru/web/obzor/cmi; www.mgo.org.ru/ngoss; www.nmr.mayor.ru; www.pravosl.narod.ru; www.pregnancy.hl.ru; www.ratepp.by.ru; www.subscribe.ru/archive; www.thsunl.jinr.ru; www.tio.agava.ru; www.top.one.ru/cut; www.veshchi-v-tel.ru; www.vobin.spb.osi.ru; www.informatika.ru; www.budgetrf.ru; www.zankov.ru/teacher; www.bandura.hl.ru/social; www.apes.by.ru; www.vshuh.hl.ru; www.snz.sibnet.ru; www.norge.ru; www.adm.astranet.ru; www.samara.ru; www.kgty.koeng.su; www.delta-k.ru; www.hrights.ru; www.nan.ru;
www.strana.kaliningrad.ru; www.win.wplus.net; www.salvationarmy.ru; www.aids.ru; www.belta.press.net.by/new; www.pchela.ru; www.spcenter.ru; www.volga-astrakhan.ru; www.burinfo.ru/cgi-lib; www.srrc.ru/ngo/webter — усі Росія; www.adic.org.ua; www.is.svitonline.com; www.kik.kr.ua; www.cherkassy.net; www.vin.com.ua/press; www.guvd.dov.by; www.facts.kiev.ua; www.day/kiev.ua; nvw.mignews.com.ua; www.asklepin.kiev.ua/ family; www.bigfamil.kiev.ua; www.liga.kiev.ua;
www.zdravo.org.ua — усі Україна; www.cacedu.unibel.by; www.ecopress.org.by; www.basw.unibel.by/doc— усі Білорусія; www.zhastar.kz — Казахстан.
Цікаво також ознайомитися з організацією СР стосовно інформування громадян і залучення їх до так званого електронного управління. Відповідна інформація міститься на інтерактивних http-сайтах органів влади різних рівнів: www.nla.gov.au/oz (уряд Австралії); www.levisham.gov.uk (проект Діалог); www.suffolk.gov.uk (молодіжні конференції Сент-Алабан); www.open.gov.uk; www2.brent.gov.uk — усі Велика Британія; www.canada.gc.ca/ maine.html (уряд Канади); www.cmc.gov.za/concil/de-fault (місцева Рада Кейптауна, Південна Африка), www.info.gov.hk (урядові послуги, Гонконг); www.gov.sg (уряд Сингапуру); www.info.gov (державна служба обміну інформацією США); www.senate.gov/senators (сенат США); www.capitol.state.tx.us/capitol/legis (законодавчий орган штату Техас, США); www.althimgi.is/ekysag/nra (Елсінжі — ісландський парламент); www.wcc.govt.nz/wcc/abontwcc (Веллінг-тонська міська рада, Нова Зеландія); www.english.camera.it (Палата депутатів Італійської Республіки); www.rajgovt.org (зв'язок з політиками провінції Раджастан, Індія).
Електрона пошта (E-mail) — найпоширеніша служба Internet. Користувачі E-mail мають можливість обмінюватися текстовими та звуковими повідомленнями, графікою, відеоінформацією, програмами. Основна перевага E-mail — її швидкість. Електронний лист за кілька хвилин потрапляє до "поштової скриньки" адресата і зберігається там до виклику. За допомогою E-mail можна надіслати листа одночасно багатьом адресатам або отримувати кореспонденцію за списками передплати. £-/иаг7-адреса складається з двох частин, розділених знаком @ (ет):
ім'я_користувача@//гґег/геґ_адреса_сервера.
Регістр літер, на якому записана £-/иаг7-адреса, — не має значення. Для роботи з E-mail існує велика кількість програм. Вони забезпечують створення, редагування та відсилання листів; перегляд кореспонденції, що надійшла; фільтрацію та сортування повідомлень, пере-адресацію та автоматичні відповіді. Крім того, сучасні поштові програми дають змогу додавати до електронного листа будь-які документи (у тому числі мультимедійні), виконані не в текстовому форматі. Найпопулярніші з них Internet Mail, Microsoft Exchange, Eudora, Outlook Express, Netcape Messenger.