2.2.6.2. МАХОРКА
Господарське значення. Махорку вирощують для одержання сировини, з якої виготовляють курильну (махоркову) крупку, сигарети, нюхальний і жувальний порошок, нікотинові та інші препарати. В сухих відферментованих листках махорки міститься від 5 до 15 % нікотину, 15 — 30 % органічних кислот (у тому числі 10 % і більше лимонної), 10 — 14 % білків і 2 — 4 % вуглеводів. У стеблах махорки цих речовин менше, в насінні міститься 35 — 40 % жирної олії.
Махоркову сировину використовують також для одержання нікотинової (вітамін РР) і лимонної кислот, які застосовують у харчовій і текстильній промисловості. Махоркову олію використовують у виробництві фарб, лаків і мила.
В Європу насіння махорки завезено з Північної Америки (Флориди) на початку XVII ст. Нині її вирощують в Росії, Індії, Алжирі, Тунісі, Польщі, Угорщині та інших країнах. В Україні промислове вирощування махорки на невеликих площах зосереджене у 13 областях. Найбільші площі насаджень у Київській, Полтавській, Миколаївській, Сумській та Чернігівській областях. Середня врожайність махорки (стебла й листя) — близько 15 ц/га. Кращі господарства в різних районах вирощування культури збирають по 30 — 50 ц/га, а окремі ланки господарств Чернігівської області — по 70 - 80 ц/га і більше.
Морфобіологічні та екологічні особливості. Махорка (Nicotiana rustica L.) — однорічна рослина родини пасльоновихф (Solanaceae) (рис. 76). Коренева система стрижнева, добре розвинена, проникає в ґрунт на глибину 1,5 м і більше. Більша частина коренів розміщується у верхньому 30 — 40 см шарі ґрунту. Стебло прямостояче, ребристе або кругле з пухкою серцевиною, зеленого або жовтого забарвлення, заввишки до 1,2 м. Листки черешкові, серце-, яйцеподібні, трикутні, лопато-, еліпсо- або ниркоподібні, зморшкуваті, світло-зелені або жовто-зелені. На стеблі почергово розміщується від 12 до 20 листків. Листя й стебла, вкриті короткими головчастими волосками, мають сильний специфічний запах.
Суцвіття — волоть. Квітки дрібніші, ніж у тютюну, двостатеві, п'ятірного типу, з приквітниками, зелені або жовтувато-зелені. Махорка — самозапильна рослина, але не виключене й перехресне запилення.
Плід — двостулкова багатонасінна коробочка. В одній коробочці 300 - 500 насінин. Насіння дрібне, коричневе або кремове з кострубатою поверхнею. Маса 1000 насінин 0,25-0,35 г.
Махорка відзначається пластичністю біології, тому її успішно вирощують у різних ґрунтово-кліматичних зонах — від Заполяр'я до південних районів. В онтогенезі махорки (і тютюну) виділяють 10 фаз індивідуального росту й розвитку: спочиваюче насіння, проростання насіння, сходи, вкорінення сходів, формування розсади, вкорінення її в полі, формування рослин, цвітіння, формування й достигання насіння, формування й достигання листя.
Насіння починає проростати при температурі 7 — 8 °С. Оптимальна температура для росту й розвитку рослин 20 - 30 °С. Температура вище 35 °С пригнічує розвиток, а заморозки мінус 2 - 3 °С призводять до загибелі рослин. Тривалість вегетаційного періоду в полі махорки-сіянки 90 - 130, махорки-саджанки 70-100 днів.
Махорка — рослина довгого дня, прискорює свій розвиток у міру просування на північ, що дає змогу вирощувати її навіть у Заполяр'ї.
Махорка дуже вибаглива до вологи, але абсолютно не витримує пере-зволоження ґрунту. Оптимальна вологість ґрунту для неї 70 — 90 % НВ. Нестача вологи в ґрунті зумовлює підгоряння листя або передчасне їх відмирання. Транспіраційний коефіцієнт махорки 450 — 500.
Кращими для махорки є супіщані й суглинисті чорноземи, темно-сірі та сірі опідзолені ґрунти, родючі й удобрені органічними добривами.
В Україні районовано такі сорти махорки: Високоросла зелена 317, Малопасинковий пехлець 4 і Хмелівка 125-с.
Способи вирощування. Махорку можна вирощувати двома способами — сіянкою (висіванням насіння безпосередньо в поле) і саджа-нкою (садінням розсади в полі). В умовах України за обох способів культура може давати високі врожаї. Проте для сіянки більш придатні ділянки із структурними ґрунтами, а низинні з високою родючістю, де обробіток проводять пізніше, доцільно відводити під са-джанку.
Технологія вирощування. Махорку як дуже вибагливу до родючості ґрунту культуру розміщують у спеціальних сівозмінах на найбільш родючих ґрунтах: глибоких чорноземах, наносних землях у долинах річок, окультурених торфовищах тощо. Найкращими попередниками для неї є багаторічні трави, кормові буряки, овочеві культури, вико-вівсяна суміш на сіно. Махорка добре росте також
2 — 3 роки підряд на одному місці, якщо вносити достатню кількість
добрив.
Обробіток ґрунту. Під махорку зяблеву оранку проводять на глибину 27 — 30 см плугами з передплужниками. Якщо її розміщують після ранніх культур, площу спочатку лущать, а потім глибоко орють.
Передпосівний обробіток ґрунту під махорку починають у перші дні весняних польових робіт. При вирощуванні махорки безрозсадним способом (сіянкою) весняний обробіток обмежують шлейфуванням і боронуванням важкими боронами у 2 — 3 сліди на глибину
3 — 4 см, щоб не пересушити верхній шар ґрунту.
На площах, відведених під саджанку (розсадна культура), весняний обробіток включає раннє боронування та шлейфування і наступні 2 — 3 культивації на глибину 8—10 см. Низинні ділянки з важкими ґрунтами, особливо при весняному внесенні гною, рекомендується переорювати на глибину 15 — 18 см з боронуванням.
Удобрення. Махорка виявляє підвищені вимоги до поживних речовин. На 1 ц урожаю (в перерахунку на суху речовину) вона виносить у середньому 3 - 3,5 кг азоту, 0,8 - 1 фосфору, 3,5 - 4 калію, 6 кг кальцію. Махорка дуже чутлива до добрив. При високому рівні агротехніки внесення 35 — 40 т/га гною підвищує врожай її на 20 — 30 ц/га.
У дослідах на опідзолених чорноземах у районах лівобережного Лісостепу України при внесенні під махорку мінеральних добрив 60 кг/га д. р. зібрали такі врожаї, ц/га: без добрив — 21,3; при внесенні NР — 35,6; NК — 37,0; РК — 31,7; NРК — 44,5.
На опідзолених чорноземах під махорку треба вносити гній 30 — 40 т/га або повне мінеральне добриво N80-120Р60-90К60-90. Найвищі врожаї дає махорка при внесенні органічних і мінеральних добрив. Вносити їх слід восени під глибоку оранку. Лише в заплавах річок деяку перевагу має весняне удобрення із заорюванням добрив на 15-18 см.
Високі прирости врожаю забезпечує суперфосфат, внесений з поливною водою під час садіння в дозі 1 ц/га або під час сівби махорки. Він прискорює розвиток рослин, поліпшує приживаність розсади.
Ефективним для підвищення врожайності махорки є підживлення, особливо на початку вегетації: сіянки — після проривання, саджанки — через 10 - 12 днів після садіння. При підживленні вносять повне мінеральне добриво (20 — 30 кг/га д. р.) на відстані 10 - 12 см від рядка на глибину 6-8 см.
Сівба. Сіють махорку одночасно з ранніми ярими культурами. Для цього використовують сухе й пророщене насіння, змішане в однакових кількостях. Якщо ранні сходи від пророщеного насіння пошкоджені заморозками, можна мати повторні сходи без пересівання (за рахунок сухого насіння).
Махорку сіють при ширині міжрядь 50 — 60 см. На 1 га висівають 4 — 5 кг насіння (в перерахунку на сухе), загортаючи його на глибину 1 см. Під час сівби ґрунт у рядках ущільнюють коточками, які йдуть услід за сошниками.
Садіння. В усіх районах вирощування махорки в Україні ефективніше раннє садіння — наприкінці квітня або в першій декаді травня. За багаторічними даними Лохвицької дослідної станції, при садінні на початку травня урожайність махорки становила 34,1 ц/га, в другій половині травня — 24,8, а на початку червня — 17,2 ц/га.
Сорти махорки з великим листям (Хмелівка) висаджують дещо рідше, ніж сорти із середнім за розміром листям (Високоросла зелена). При розсадній культурі махорки на кожний гектар закладають по 30 - 40 м2 парників або 40 - 50 м2 теплих грядок. На 1 м2 парників висівають (у перерахунку на сухе насіння) 1,5 — 2 г, теплих грядок 2 — 2,5 г насіння. Перед висіванням насіння протруюють у розчині формаліну (одна частина 40 %-го формаліну на 50 частин води).
Садять махорку розсадосадильними машинами або вручну з шириною міжрядь 50 або 60 см і відстанню між рослинами в рядках 25 - 30 см. Через 5-6 днів після садіння махорки підсаджують розсаду на місце загиблих рослин.
Догляд. Першим заходом догляду за посівами є шарування, яке проводять як тільки з'являться сходи, а коли весна холодна, то й до з'явлення сходів (сліпе шарування). Через 8-10 днів шарують удруге з одночасним виполюванням бур'янів у рядках. Коли на рослинах з'являться 2 — 3 справжніх листки, проводять механізоване букетування (довжина букетів 10 — 12, а відстань між ними 50 — 60 см).
Проривають сіянку в період утворення 4—5 справжніх листків, залишаючи в гнізді по дві найбільш розвинені рослини, а при рядковому розміщенні рослини залишають через 25 — 30 см.
Протягом вегетації міжряддя махорки обробляють культиваторами 3 — 4 рази. У дощову погоду глибину розпушувань збільшують до 8 — 10, а в посушливу — зменшують до 5 — 6 см.
Важливим агрозаходом при вирощуванні махорки саджанкою, як і при вирощуванні тютюнів, є видалення нижніх пожовклих листків. Видаляють їх через 10 — 12 днів після садіння, відламуючи по 2 — 3 застарілих і пожовклих листки. При вирощуванні махорки-сіян-ки ці листки не видаляють, бо це не сприяє підвищенню врожаю.
Для підвищення врожайності і якості махорки обов'язково обламують суцвіття (вершкують) і бокові пагони (пасинкують). Одночасно з вершкуванням видаляють верхні недостатньо розвинені й нижні застарілі листки. Для достигання залишають на рослині 9—10 листків у крупнолистих і 11 — 12 у середньолистих сортів.
Пасинкування треба проводити, як тільки пасинки досягнуть довжини 5 — 6 см. Звичайно махорку пасинкують 2 — 3 рази, а малопа-синкові рослини — один раз.
Збирання. Приріст сухої речовини й інтенсивне утворення нікотину відбуваються в перші 20 — 30 днів після вершкування рослин. Через 40 — 45 днів ці процеси припиняються і настає технічна стиглість листя. Її визначають за такими ознаками: листя стає щільним і звисає вниз, частково втрачаючи хлорофіл, про що свідчать світлі плями, які з'являються на ньому; пластинка листка стає дуже крихкою і при незначному згинанні ламається.
Збирають цілі рослини махорки, зрізуючи стебла біля землі. Щоб прискорити сушіння і зменшити втрати сухої речовини, за 3 — 4 дні до збирання стебла махорки розколюють.
Сушіння. Зрубані рослини після прив'ялювання перевозять до сушильних приміщень, де складають для томління шарами заввишки 50 — 70 см і завширшки в дві рослини (листям усередину і стеблами назовні). У шарах рослини швидко розігріваються і при температурі 35 — 40 °С томління триває від 12 до 24 год. Після томління рослини нанизують на глиці або в'яжуть у пучки і розвішують для сушіння в закритих приміщеннях, які добре провітрюються.
Сушіння махорки закінчують, коли сировина досягає стандартної вологості — 35 %. Махорку, призначену для виробництва нікотину, не томлять, а сушать при інтенсивній вентиляції до повного висихання листя. Останнє обрізують і при вологості 18 — 20 % тюкують.