2.3.2.3. Організація підтримки персоналу ОСР
Дамо стислий аналіз проблеми комунікації в організації.
Комунікація визначається як обмін інформацією між окремими працівниками та групами. Тому її слід розглядати як основу всієї
діяльності організації. Коли менеджер вважає, що в нього є комунікаційна проблема, йому необхідно точно визначити причину її виникнення.
Це може бути недосконалість організаційної структури, що призводить до розривів в інформаційній системі. Дуже часто проблема полягає у стосунках між менеджерами і їхніми підлеглими. Можливо, недостатня увага приділяється розробці засобів інформування персоналу. А інколи те, що називається комунікаційною проблемою, насправді є політичною проблемою, і відбувається конфлікт інтересів.
Не випадково у зразкових компаніях дуже велика увага приділяється розвитку комунікації, бо це є і умова, і показник здоров'я компанії. Ось кілька прикладів.
Системи комунікації, що існують у кращих компаніях, мають принаймні три ознаки, які сприяють розвитку новаторства, ініціативи та підприємливості:
• формування технології інформаційного обміну;
• забезпечення ефективного контролю за рахунок стимулю
вання неформального спілкування;
• підтримка спілкування матеріальними засобами.
Формування технології інформаційного обміну
На думку одного з вищих керівників фірми "Х'юлетт — Паккард", навряд чи хто з керівництва в змозі відповісти, як відбувається процес розробки і впровадження новацій. Але одну річ керівництво компанії знає точно: важливою є легкість взаємного спілкування, відсутність перешкод для розмов один з одним.
Службовець компанії "Х'юлетт — Паккард", розповідаючи про організацію центральної лабораторії, зазначає: "Ми насправді не впевнені, яка структура краща. Все, що ми знаємо точно, це те, що ми починаємо будь-яку справу з високого ступеня неформального спілкування. І ми зобов'язані зберегти цю практику за будь-яку ціну".
Для компанії "ЗМ" характерні аналогічні переконання, що змушує одного з керівників компанії заявити: "Ми у своїй компанії багато і відверто спілкуємося без великої кількості паперів чи формального марнослів'я". У компанії "ЗМ" відбувається чимало засідань, хоча небагато з них призначаються заздалегідь. Здебільшого це випадкові зустрічі людей різних спеціальностей, які збираються, щоб обговорити свої проблеми [3].
Усі ці приклади свідчать про те, що кращі фірми формують справжню технологію підтримання зв'язків для забезпечення пере-
бування персоналу в щільному інформаційному контакті. Інтенсивність інформаційного обміну в таких компаніях очевидна.
Забезпечення ефективного контролю завдяки підтримці неформального спілкування
Чудовий приклад неформального контролю дає компанія "ЗМ", керівники якої зазначають: "Звичайно, ми перебуваємо під контролем. Жодна команда не може витратити більше кількох тисяч доларів без того, щоб цілий гурт людей не зібрався і не заглядав через плече, згораючи від цікавості, як там справи". У багатьох кращих компаніях такі засоби контролю досить ефективні. В цих компаніях ви не можете занадто довго вести яку-небудь роботу без того, щоб велика кількість співробітників не почала неформально цікавитися станом справ. У деяких інших компаніях, де засоби контролю точніші та організаційно оформлені, можна витратити мільйони доларів, не зігнувши при цьому ще жодної залізяки, і ніхто не буде знати про це доти, доки правильно і вчасно не заповняться звітні форми.
Підтримка спілкування нематеріальними засобами
Один старший службовець "ІБМ", змінивши місце роботи, обійняв високий пост у відділі НДР іншої компанії, яка працює в галузі високих технологій. Через кілька тижнів він запропонував директору встановити у зручних для цього місцях грифельні дошки, висловивши здивування з приводу того, як люди можуть розмовляти один з одним і обмінюватися ідеями, не використовуючи дощок. Така культура спілкування, підкріплена навіть примітивними засобами, була прищеплена йому на фірмі "ІБМ" колишнім керівником Уотсоном-старшим. Саме він почав свою успішну діяльність з того, що повсюди тягав за собою підставку з аркушами паперу. Подібні прості речі допомагають розвивати інтенсивне неформальне спілкування, яке лежить в основі новаторства. Нові будинки "Інтел" були спроектовані так, щоб забезпечити надлишок невеликих конференц-залів. Керівництво хоче, щоб люди там обідали, вирішували проблеми. В цих кімнатах повно грифельних дощок.
У кращих компаніях свої особливості має матеріальна структура обстановки. Живому спілкуванню дуже сприяють по-спартанськи умебльовані приміщення, відкриті двері, відсутність зайвих стін, скорочення числа кабінетів. Важко собі уявити вільний обмін інформа-
цією в розкішних, повних дорогих речей кімнатах, що є в багатьох штаб-квартирах корпорацій і навіть у деяких конторах їхніх відділень. Стимулюючи активність контактів, фірми враховують той факт, що на частоту контактів дуже впливає відстань між робочими місцями. Якщо люди працюють на відстані 10 м один від одного, то імовірність їхнього спілкування між собою хоча б раз в тиждень дорівнює лише 8-9 % проти 25 % у випадку, коли відстань становить 5 м.
Делегування відповідальності
Одним із засобів підтримки персоналу є надання підлеглим додаткових повноважень при вирішенні нових для них завдань. На думку фахівців, ліпшими керівниками є ті, хто добре вміє делегувати повноваження своїм підлеглим. Однак далеко не всі менеджери володіють цим мистецтвом. Для багатьох з них делегування повноважень — найтяжча частина роботи. І вони відверто вважають, що всю відповідальну роботу повинні виконувати самі.
Причини слабкого делегування повноважень:
• недовіра до підлеглих. Багато керівників вважає, що їхні
підлеглі не мають необхідної кваліфікації;
• невпевненість керуючих у власних силах. Особливо це
характерно для тих, хто недавно працює на цій посаді, не дуже
добре знає своїх підлеглих і боїться, що делегування буде роз
глядатися як прояв його слабкості;
• неспроможність керуючих йти на ризик. Делегування
повноважень, як правило, представляє певний ризик. І далеко
не кожний керуючий володіє якостями ризик-тейкера;
• амбіційність керівників. Деякі керівники нікому не хочуть
довірити право приймати рішення, бо ні з ким не хочуть ділити
успіх;
• побоювання втратити своє місце. Деякі керівники вважа
ють, що якщо підлеглі будуть виконувати за них роботу, то у
вищого керівництва може виникнути сумнів: "А чи ту людину
ми тримаємо на посаді керівника?"
• побоювання втратити владу. Частина менеджерів вважає, що
будь-яка спроба поділитись правами зі своїми підлеглими немину
че буде означати ерозію їхньої особистої влади та авторитету.
Однак при правильному вирішенні питання про делегування повноважень виграють усі учасники гри: і керівники, і підлеглі, і організація в цілому. Тому що:
• керівник одержує у своє розпорядження більше часу. Зважа
ючи на той факт, що час керівника коштує більше, ніж час підлег
лих, делегування повноважень означає пряму економію ресурсів
компанії;
• делегування дасть можливість керівнику зміцнити свою репу
тацію, підвищити шанси на просування по службі. Бо, як давно
помічено спеціалістами, найменше шансів на просування по
службі мають саме незамінні фахівці;
• при системному делегуванні повноважень у підлеглих з'яв
ляється не лише віра у свої сили, але й вдячність керівнику за
довіру.
Правила організації ефективного делегування повноважень
Всебічно та об'єктивно оцінюйте якості підлеглих.
Доручайте виконання важливих, а не другорядних робіт.
Ясно формулюйте завдання та очікувані результати.
Висловлюйте рекомендації щодо виконання завдань у формі порад, а не наказів.
Контролюючи хід виконання дорученої справи, уникайте надмірної опіки.
Планування професійної кар'єри (ППК)
Необхідність ППК
• В умовах загострення конкурентної боротьби на ринку вижива
ють лише ті компанії, які забезпечують безперервне професій
не зростання своїх працівників.
• Вирішується дилема між прагненням працівників підвищити
свій статус і обмеженими можливостями фірми забезпечити
їхнє посадове зростання.
• Завдяки ППК забезпечується лояльність працівників щодо ком
панії.
Основні етапи ППК
• Виявлення особистих цілей та очікувань працівників.
• Оцінка особистого потенціалу працівників.
• Оцінка можливостей підприємства у задоволенні професійних
інтересів працівників.
• Планування необхідних рубежів і ресурсів для їхнього досяг
нення.
Підвищення кваліфікації кадрів
Органічним продовженням процесу планування професійної кар'єри є система підвищення кваліфікації персоналу компанії, яку насамперед слід розглядати як сприяння зростанню професійного потенціалу працівників. При цьому особлива увага звертається на два ключових моменти цього зростання: по-перше, на поповнення знань працівників; по-друге, на розвиток практичних навичок (рис. 3.5).
Конусовидна методологія формування |
Колодязевидна методологія формування знань |
А, В, С, D — проекти і необхідні для їхнього здійснення знання у відповідних областях науки і техніки
Рис. 3.5. Галузі знань
При колод яз є вид но му підході поповнення знань відбувається в досить вузькому діапазоні та практично в одній галузі. Це може бути виправдане для вирішення якогось конкретного завдання в умовах жорсткого дефіциту часу та інших ресурсів.
Конусовидний підхід означає запозичення нових знань з кількох галузей науки, техніки і технології. При такому підході з'являється можливість істотно розширити кругозір працівників. Більше того, дуже часто на межі знань різних галузей відбувається генерування нових.
Нині найпопулярнішою формою підвищення кваліфікації виступає тренінгова. Оскільки одним із завдань управління персоналом є сприяння досягненню організацією своєї мети, то тренінгові програми повинні розроблятися системно та з урахуванням потреб організації. Рекомендована модель підготовки тренінгових програм складається з трьох фаз: оцінки потреб, тренінгу, результату.
У фазі оцінки потреб визначають, хто потребує тренінгу і який його вид необхідний. Фаза оцінки потреб включає організаційний аналіз, аналіз задач, аналіз персоналу та формування чітких цілей тренінгу.
Включає розробку тренінгових матеріалів і проведення тренінгу. При розробці тренінгової програми повинні бути враховані такі моменти: можливість використання отриманих знань і навичок на практиці, знання результатів, можливі перешкоди (наприклад, перенесення тренінгу), принципи навчання дорослих.
У фазі оцінки результату тренінг оцінюється для:
• визначення ступеня досягнення його мети;
• вдосконалення тренінгової програми.