2.3.2.6. ЛЯДВЕНЕЦЬ РОГАТИЙ
Лядвенець рогатий (Lotus corniculatus) — це сінокісно-пасовищна кормова бобова трава переважно лучного ареалу. На помірно зволожених луках вона здатна інтенсивно кущитись і розмножуватись. Пагони в неї значно ніжніші, ніж у люцерни, і здатні стелитися. Характерною особливістю лядвенцю рогатого є добре розвинені прилистники біля трійчастого листка. С. І. Дмитрієв, В. Г. Ігловіков, Н. С. Конюшков, В. М. Раменська вважають, що листки лядвенцю п'ятірні (три листочки на черешку, два нижніх біля основи замінюють прилистники). Суцвіття складається з 5 — 6 квіток типу простого зонтика і виходять з пазух листків на довгих квітконіжках. Віночок квіток жовтий, інколи оранжевий. Боби прямі, тонкі, бурі, 2,5 — 3 см завдовжки, радіально відходять від спільної осі, схожі на слід пташиної лапки (гусячі лапки). Стебла виткі, в природних травостоях ЗО — 40, у посівах 60 — 80 см заввишки. Коренева система менш розвинена, ніж у люцерни, проте він досить посухостійкий, окремі сорти зимостійкі. Насіння дуже дрібне, овальне, злегка сплющене, темно-коричневе, рідше темно-мармурово-плямисте. Маса 1000 насінин 1,4 — 1,6 до 2 г залежно від екотипу. Порівняно з люцерною ля-двенець краще витримує кислотність ґрунту і може рости на погано дренованих ґрунтах. Його можна скошувати на сіно, проте використовують переважно для випасання тварин на пасовищах як компонент злаково-бобових сумішей. Оскільки насіння лядвенцю проростає повільно і пагінці також розвиваються повільно, то для одержання доброго травостою потрібно два роки. Але після того як ця культура приживеться, пасовище стає багаторічним. Це пов'язано з тим, що при періодичному скошуванні в повній стиглості дозрілі боби розкриваються і самопідсіваються.
Зелену масу (до цвітіння) добре поїдають тварини, і вона не викликає у них тимпанії. Вітамінне сіно з лядвенцю вважається дієтичним кормом для всіх сільськогосподарських тварин.
В Україні районовано такі сорти лядвенцю рогатого: Дединівсь-кий, Московський 25, Московський 287. В Івано-Франківській області вирощують сорти Монастирецький, у Полтавській — Смоленський.
Лядвенець рогатий, як і всі багаторічні трави, можна вирощувати за екологічно чистою, енергозберігаючою технологією. Основні прийоми вирощування аналогічні тим, що застосовуються на посівах конюшини лучної або еспарцету.