2.3.2.7. КОЗЛЯТНИК СХІДНИЙ, АБО ГАЛЕГА СХІДНА
Галега східна (Galega oritntalis L., від грец. «гала» — молоко, «агенін» — діяти) — багаторічна рослина. В чистих посівах росте до 14 років, у травостоях із злаковими 7 — 8 років. У дикому вигляді зустрічається на Кавказі, інколи на полях Криму. Її можна висівати повсюди в Степу, Лісостепу, на Поліссі, в Нечорноземній зоні на силос, сіно, сінаж і зелений корм з бобовими і злаковими.
Висота рослин 80 — 100 см і більше. Листя непарнопірчасте, з 5 — 6 великими листковими пластинками на вкорочених черешках. Об-листненість висока (60 — 70 %), листя при підсиханні не обпадає. Квітки білі або фіолетові в рідких китицях. Боби шилоподібні, загострені, лінійні. Насіння за формою і кольором нагадує люцернове, але більше за розміром (2,5-3 мм). Маса 1000 насінин 6,5-9 г. Урожайність насіння 6 — 8 ц/га. Чашечки квіток, квітконіжки вкриті залозистими волосками.
Козлятник —добрий медонос. Укісна стиглість його настає рано — наприкінці травня — на початку червня, в південних районах ще раніше. У чистому вигляді худоба поїдає його задовільно, в суміші із злаковими — добре. Має могутню розгалужену кореневу систему, яка проникає в ґрунт на глибину 3 — 4 м. На коріннях багато бульбочок.
Технологія вирощування. Козлятник вирощують поза сівозміною в зв'язку з тривалим періодом використання. Сіють без покривної культури або під кукурудзу на зелений корм. Норма висіву звичайним рядковим способом на корм 25 — 30 кг/га, широкорядним 10 — 12 кг/га.
Насіння інокулюють штамами бульбочкових бактерій або змішують з ґрунтом, взятим з ділянки, де козлятник вирощують тривалий час. Після сівби ділянку коткують. При появі рядків на широкорядному посіві розпушують міжряддя. Якщо широкорядний посів на корм (з метою економії насіння) проведено під покрив, міжрядний обробіток проводять, починаючи з початку відростання. На широкорядних посівах рядки змикаються уже на перший—другий рік користування.
З другого року козлятник успішно протистоїть бур'янам, утворюючи щільний травостій. Якщо в травостої є частина пирію повзучого, то він не погіршить якостей корму. Крім чистих посівів козлятник можна вирощувати в суміші із стоколосом безостим, вівсяницею тростинною, райграсом високим. Їх висівають у суміші 16 — 18 кг козлятнику і 6 — 8 кг/га злакових трав.
Підживлюють посіви восени (Р45-60К45-60) і навесні перед боронуванням (N60Р60К60). Скошують масу на корм у фазі бутонізації, на початку цвітіння.