2.5. Трудові ресурси й організація матеріального стимулювання праці
Специфіка праці фахівців ресторанного господарства визначається тим, що створюючи продукт, вони безпосередньо беруть участь у процесах виробництва, реалізації та організації споживання. Ці затрати праці взаємопов'язані та взаємообумовлені, вони характеризують не тільки зміст праці фахівців цієї галузі, але й місце її в господарстві країни.
Праця фахівців ресторанного господарства поділяється на продуктивну та непродуктивну. Продуктивна праця направлена на створення матеріальних благ або матеріальних послуг. Непродуктивна праця — це суспільно корисна праця, що безпосередньо не бере участі у створенні матеріальних цінностей.
У ресторанному господарстві майже 90% усіх працівників зайняті продуктивною працею та близько 10% — непродуктивною. Основна частина працівників (повари, кондитери, пекарі, виробники напівфабрикатів, чистильники овочів і картоплі та інші працівники виробництва) зайняті безпосередньо переробкою, доробкою (нарізка, порціювання тощо) продуктів, створенням нових споживчих вартостей ( у вигляді страв, кулінарних виробів та ін.) та вартості
Інша частина працівників (буфетники, офіціанти, продавці магазинів кулінарії та напівфабрикатів, працівники дрібнороздрібної торговельної мережі, касири, комірники, мийники посуду та ін.) здійснюють процес реалізації та організації споживання, їх праця, з одного боку, пов'язана з продовженням і завершенням виробничого процесу (транспортування, вантаження, вивантаження, зберігання продуктів, сортування, пакування), а з другого — зі зміною форм вартості та наданням матеріальних послуг.
Праця персоналу, зайнятого продовженням і завершенням виробничого процесу, не створює нових споживчих вартостей, але збільшує вартість і є працею продуктивною. Праця інших працівників, які здійснюють процес Реалізації, пов'язана зі зміною форм вартості (касири, контролери-касири Та ін.). Ця праця не збільшує вартості і є непродуктивною.
У процесі обслуговування туристів та інших відвідувачів високі вимоги ставляться не тільки до асортименту та якості готової продукції, але й до культури обслуговування споживачів. Тому, питання сервісу набувають особливо важливого значення і в перспективі частка затрат праці на обслуговування споживачів у ресторанному господарстві повинна зростати, а частка праці виробничого характеру, за рахунок преведення галузі на індустріальну основу, скорочуватись.
Ефективність виробництва та якість обслуговування у ресторанному господарстві тісно пов'язані з продуктивністю праці.
Продуктивність праці визначається кількістю продукції (у грошовому чи натуральному вираженні), виробленою за одиницю часу за нормальної інтенсивності праці. Нормальна інтенсивність праці передбачає повне використання робочого часу, відсутність його втрат, а також рівномірну роботу з повною віддачею, напруженість праці, що відповідає кваліфікації працівника.
Рівень продуктивності праці залежить від багатьох чинників, основними з яких є технічні, організаційні й економічні.
100
V =
Ефект від дії чинників зростання продуктивності праці визначається виявленням відносної економії чисельності працівників за рахунок кожного чинника за формулою: Wh
100-Wh
де V — зростання продуктивності праці, %;
Wh — економія чисельності працівників.
Рівень механізації праці в ресторанному господарстві ще досить низький (20-25%), тому підвищення продуктивності праці неможливе без механізації й автоматизації виробництва, впровадження передової технології.
Так, застосування секційного модульного обладнання підвищує продуктивність праці в ресторанному господарстві більше, ніж на 20%. Застосування інфрачервоного випромінювання під час жарення продуктів значно скорочує термін обробки сировини. Наприклад, термін жарення риби скорочується від 18-20 до 6-7 хвилин.
Значний ефект досягається при застосуванні у виробничому процесі струмів надвисокої частоти. Так, наприклад, якщо тривалість випікання бісквітів у печах з газовим і електричним підігрівом становить 45-57 хвилин, то у надвисокочастотній печі лише 2 хвилини.
Економія чисельності персоналу в результаті механізації та впровадження більш досконалих технологій розраховується за формулою:
Wh=
-ІП
де Wh — економія чисельності персоналу; К — загальна кількість одиниць обладнання; k! — кількість одиниць обладнання, що застосовувалась на дотеперішньому рівні;
К2 — кількість одиниць нового чи модернізованого обладнання; М — термін дії нового обладнання у році, що планується (число місяців); In — індекс зростання продуктивності праці за умови застосування нового обладнання.
Великі можливості для зростання продуктивності праці відкриваються за рахунок запровадження наукової організації праці на робочих місцях, що дозволяє скоротити втрати робочого часу. Економія чисельності за рахунок впливу цього чинника визначається за формулою:
100-ВЬ
де W^ — економія чисельності працівників, %;
В^ — втрати робочого часу в базисному році, %;
Вп — втрати робочого часу в плановому році, %.
Одним із специфічних чинників, що впливають на рівень продуктивності праці в ресторанному господарстві, є склад товарообігу. Відомо, що продукція власного виробництва є більш трудомісткою порівняно з обігом за купівельними товарами, тому збільшення її частки у загальному товарообігу призводить до збільшення затрат праці. Для визначення зростання (зниження) затрат праці на одиницю товарообігу в результаті зміни його спаду застосовується формула, що рекомендована колишнім УкрНДІТГХ:
АВп-100
50-ВЬ
де Зп — зростання (зниження) затрат праці, %;
Вп — зміна частки продукції власного виробництва;
бь — частка продукції власного виробництва у загальному обсязі товарообігу за базисний період, %.
Істотно впливає на продуктивність праці перехід підприємств ресторанного господарства на роботу з напівфабрикатами та готовою кулінарною продукцією. Це сприяє вивільненню підприємств від трудомісткості первинної обробки сировини, що дозволяє значно скоротити чисельність працівників. Вплив цього чинника визначається за формулою:
100-Hfo
де W^ — зміна чисельності працівників, .%;
АН{ — зміна частки напівфабрикатів у загальній витраті сировини у
плановому періоді у відношенні до базисного; hjo — частка напівфабрикатів у загальній витраті сировини у базисному періоді.
Не можна змішувати поняття «продуктивність праці» й «ефективність праці» тому, що вони не є тотожними. Під ефективністю праці розуміється результативність діяльності усіх категорійних працівників ресторанного господарства, які забезпечують реалізацію функціональної мети. Показник продуктивності праці, як зазначалось вище, характеризує кількість виробленої продукції за одиницю часу (у вартісних або натуральних одиницях). Він не відображає діяльність усіх категорій працівників підприємства тому, що багато з них безпосередньо не пов'язано з виробництвом кулінарної продукції. Крім того, продуктивність праці не враховує якість продукції, культуру й оперативність обслуговування.
Для кількісної оцінки ефективності праці можна застосувати наступну формулу:
. OvW
W — коефіцієнт якості обслуговування;
Р — середня чисельність працівників.
Наведений показник виражає співвідношення між основними чинниками, що визначають успішну діяльність підприємств ресторанного господарства.
Важливе значення для зростання продуктивності праці має організація матеріального стимулювання виробничої діяльності працівників ресторанного господарства.
Підприємства ресторанного господарства, що спеціалізуються на обслуговуванні туристів, є, як правило, складовою єдиного готельного комплексу. Звідси й витікає ідентичність порядку організації заробітної плати, заснованого на тарифній системі, а також почасовій та відрядній формах оплати праці.
Характерною особливістю організації праці на підприємствах ресторанного господарства є більш широке застосування відрядно-преміальної оплати праці для виробничих працівників, буфетників, касирів та ін.
З 1993 р. введено нові тарифні умови оплати праці в Україні, що застосовуються й у ресторанному господарстві. Однак, тарифні ставки й посадові оклади для орендних підприємств та інших форм господарювання є лише диференційованою основою. Керівництвом підприємств самостійно встановлюються оклади (ставки), виходячи з фінансових можливостей. Крім того, багато працівників залучаються до роботи на контрактній основі. Контракт — це письмовий договір, що встановлює права й обов'язки для сторін (характер трудової діяльності, посадовий оклад, соціальні гарантії тощо) та строки їх дії.
Незалежно від видів власності й організаційно-правових форм підприємства ресторанного господарства забезпечують, гарантований законом, мінімальний розмір оплати праці, умови праці та заходи соціального захисту працівників.
Працівникам підприємств ресторанного господарства можуть встановлюватись підвищені оклади, надбавки та доплати в таких випадках:
Підвищуються місячні оклади (ставки) у позарозрядних підприємствах за високу культуру та якість обслуговування на 10-20 відсотків.
Працівникам, які володіють іноземними мовами (офіціантам, барменам, метрдотелям та ін.) встановлюється надбавка до окладу (ставки) у розмірі від 10 до 15 відсотків.
Висококваліфікованим завідуючим виробництвом, шеф-кухарям, кухарям, кондитерам, яким присвоєно звання «Майстер-кухар» або «Майстер-кондитер», встановлюється надбавка до тарифної ставки у розмірі, передбаченому Положенням про преміювання для даного підприємства.
Висококваліфікованим інженерно-технічним працівникам і спеціалістам також можуть встановлюватись надбавки до заробітної плати.
Керівникам підприємств надано право дозволяти суміщення професій, розширення зон обслуговування та доплачувати за це близько 30 відсотків.
Застосовуються й інші форми доплати, що відображають специфіку роботи підприємства.
У системі оплати праці фахівців ресторанного господарства важливе місце займає преміювання. Премія — це змінна частина заробітної плати, що виплачується працівникам як винагорода за високі результати колективної та індивідуальної праці.
Фонд споживання є єдиним джерелом оплати та матеріального стимулювання праці. До фонду споживання підприємства включаються такі виплати в грошовій та натуральній формах:
Витрати на оплату праці, грошові виплати та заохочення, доходи та дивіденди.
До складу витрат на оплату праці включаються всі витрати підприємства на подібні цілі, незалежно від джерела фінансування їх виплат. Ці витрати складаються з:
1. Фонду основної заробітної плати (заробітна плата нарахована за виконану роботу згідно з посадовими окладами); вартості продукції, що видається у порядку натуральної оплати праці; усіх видів надбавок і доплат до тарифних ставок і посадових окладів; оплати працівників, які не перебувають у штаті підприємств; вартість безплатного харчування, продуктів, комунальних послуг, проїзду (на всіх видах транспорту), форменого одягу, що надається працівникам; оплата щорічних і додаткових відпусток, а також перерв у роботі, передбачених законодавством; оплати за роботу у вихідні та святкові дні; доплати за шкідливі умови праці, пересувний, роз'їздний характер праці та ін.; оплати праці висококваліфікованих працівників, які залучаються для підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації кадрів, для керівництва виробничою практикою студентів; оплати навчальних відпусток працівникам, які навчаються на заочному відділені вищих і середніх закладів, в аспірантурах і деяких інших виплат.
2. Фонду додаткової оплати праці, що включає: надбавки та доплати не передбачені законодавством; премії за сприяння винахідництву та раціоналізації, впровадження нової техніки, своєчасну поставку на експорт; премії за організацію виробництва нових видів продукції, збір і здачу відходів виробництва; одноразові премії за виконання особливо важливих завдань; винагороди за результати роботи за рік; премії за виробничі результати; доплати, що виплачуються працівникам, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС; одноразові винагороди за вислугу років, стаж роботи.
Крім того, до фонду споживання включаються грошові виплати та заохочення у вигляді: матеріальної допомоги; оплати додаткових відпусток, одноразової допомоги ветеранам праці, які виходять на пенсію; надбавок і доплат до державної пенсії працюючим пенсіонерам; стипендій студентам та учням, які направляються підприємством на навчання; оплати путівок на лікування та відпочинок; часткової оплати вартості харчування працівників, а також дітей у дитячих санаторіях, яслях, оздоровчих таборах підприємств; виплат на погашення позик, що видаються працівникам підприємств для покращення житлових умов та інших виплат, що мають індивідуальний характер (оплати квартир та найму житла, проїздних квитків, продуктів харчування, абонементів у групи здоров'я, підписка на газети та журнали тощо).
До фонду споживання включаються також доходи (дивіденди, відсотки), нараховані за акціями трудового колективу та внесками членів трудового колективу до майна підприємства.