21.2.1. Хіміко-технологічний контроль
При виробництві пюреподібних та томатопродуктів ступінь уварювання постійно контролюють за допомогою рефрактометра. При розфасовуванні періодично визначають температуру розливання за показами термометра.
Процес миття і подрібнення кожного виду сировини, а також вміст у ній феромагнітних домішок контролюють двічі за зміну.
Якість бланшування кожного виду сировини перевіряють раз за зміну (визначають температуру, а також тривалість процесу), якість пресування 4—5 разів (визначають вміст завислих великих частинок та вихід соку). Фільтрування також контролюють 4-5 разів за зміну. Прозорість соку перевіряють візуально.
Обробку мезги до пресування контролюють за температурою нагрівання та його тривалістю.
На всіх етапах освітлення соків періодично контролюють температуру, тривалість процесу, кількість ферментів та якість соку.
Процес купажування кожної партії соків перевіряють ваговим методом (дозування), органолептично (якість соку), за показами рефрактометра (ступінь підсолоджування).
Процес деаерації й підігрівання кожної партії контролюють періодично, а змішування з кислотою — ваговим методом.
Якість обробки сировини, консервованої цукром, перевіряють 4-5 разів за зміну.
У виробництві желеутворювальних продуктів контролюють вміст у них сухих речовин і цукру.
У консервованих компотах визначають співвідношення твердої і рідкої фракцій, а також концентрацію сиропів ваговим та рефрактометричним методами.
Якість обжарювання визначають один раз за зміну візуально; кислотне число — хімічним способом; ужарювання — ваговим методом; смак, колір, запах — органолептично; поглинальну здатність олії — рефрактометричним та ваговим методами; режим обжарювання — за допомогою манометра та годинника.
При виготовленні фаршированої продукції щогодини контролюють масу нетто.
Двічі за зміну перевіряють якість закупорювання скляної тари візуально або за допомогою манометра, металевої — тестера, а міцність закупорювання та металевого шва — щогодини.
Готову продукцію перевіряють на відповідність стандарту, оцінюючи правильність маркування, якість оформлення етикетки (візуально).