3.1. Нормативне регулювання обліку запасів
Загальні принципи обліку запасів і вимоги щодо розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначено у МСФЗ 2 «Запаси». Перший варіант стандарту під назвою «Оцінка та подання запасів у контексті системи історичної собівартості» було прийнято в 1975 році. У останній редакції під назвою «Запаси» введений у дію з 1 січня 1995 року.
Положення МСФЗ 2 розповсюджуються на усі запаси, облік яких ведеться на основі історичної (фактичної) собівартості. В той же час даний стандарт не застосовується до :
- незавершених робіт за будівельними контрактами;
- фінансових інструментів;
- виробника запасів, продукції сільського господарства та лісництва, корисних копалин, якщо вони оцінюються за чистою вартістю реалізації;
- біологічних активів, пов’язаних з сільськогосподарською діяльністю.
Оцінка вказаних запасів за чистою вартістю реалізації здійснюється тоді, коли:
- врожай зібрано, корисні копалини видобуто і їх продаж гарантовано умовами форвардного контракту або урядової гарантії;
- існує однорідний ринок і незначний ризик, що продукцію не буде продано.
Принципи оцінки таких запасів визначені МСФЗ 41 «Сільське господарство» та МСФЗ «Добувна промисловість».
В МСФЗ 2 «Запаси» виділені наступні розділи:
Мета розробки;
Сфера застосування;
Визначення;
Оцінка запасів;
Собівартості запасів;
Формула собівартості;
Чиста вартість реалізації;
Визначення витратами;
Розкриття.
Метою розробки МСФЗ 2 є визначення підходу до обліку запасів, який базується на системі історичної собівартості. Він забезпечує практичне керівництво визначенням собівартості, її наступного визначення витратами, включаючи будь-яке часткове списання.
Даний стандарт слід застосовувати у фінансових звітах, які складені у контексті системи історичної собівартості для обліку запасів крім перелічених вище.