3.1.3. Споживання і нагромадження національного доходу
Фонди споживання і нагромадження, їх структура. У
результаті розподілу та перерозподілу національного доходу утворюються кінцеві доходи, які використовуються для споживання та нагромадження. Нагромадження є необхідною умовою розширеного відтворення всіх елементів економічної системи.
Національний доход, що використовується на споживання та нагромадження, не збігається з величиною створеного національного доходу. Останній зменшується на суму втрат. Наприклад, у сільському господарстві колишнього СРСР втрачалося до третини вирощеної сільськогосподарської продукції. Значна частина врожаю пропадає нині і в Україні. Можливі втрати частки створеного національного доходу і від стихійного лиха. Крім того, використаний національний доход може відрізнятися від створеного на величину сальдо зовнішньоторговельного балансу. Якщо країна імпортує більше товарів та послуг, ніж експортує, то використаний національний доход буде більший від створеного, і навпаки. Але це не означає, що країні вигідно більше ввозити товарів і послуг, ніж вивозити.
Велике значення для збільшення величини національного доходу, прискорення соціально-економічного прогресу та розширеного відтворення економічної системи має оптимальне співвідношення між споживанням і нагромадженням національного доходу. Між цими двома величинами постійно існує суперечність, яка може перерости в конфлікт. Так, з одного боку, надмірно великий фонд споживання не дає змоги здійснювати розширене відтворення, тобто будувати нові заводи, фабрики, електростанції, впроваджувати нову техніку і технологію, розвивати науку, освіту тощо. З іншого боку, надмірне нагромадження частки створеного національного доходу стримує споживання населення, зростання його особистих доходів. Це, у свою чергу, підриває стимули до праці, формує тип економіки, не спрямованої на задоволення потреб та інтересів населення, тобто затратну економіку.
Оптимальним у колишньому СРСР вважалося співвідношення між споживанням і нагромадженням у пропорції 75:25. У різних країнах світу залежно від соціально-економічної програми розвитку воно відхилялося як в один, так і в другий бік. В Україні за період 1961—1989 pp. норма нагромадження скоротилася з 29 до 18%.
За час економічної кризи норма нагромадження в нашій державі скоротилася ще більше. Значною мірою це було зумовлено невикористанням амортизаційних відрахувань (у 2000 р. — понад 10 млрд. грн.).Враховуючи досвід багатьох держав світу, цю норму в нинішніх умовах слід підняти до 25—26%. Нижньою межею є норма нагромадження 20%. У Китаї в другій половині 90-х років вона становила понад 30%.
Основне джерело нагромадження — додатковий продукт. Він використовується для розширеного виробництва, будівництва об'єктів соціального (шкіл, лікарень та ін.), культурного призначення, а також для створення страхових запасів та суспільних резервів.
Для розширеного виробництва необхідно виготовити не лише таку кількість засобів виробництва, яка піде на відновлення зношених протягом року засобів і предметів праці (або фонд заміщення), а й певний надлишок для будівництва нових фабрик, заводів тощо. Оскільки на збудовані нові фабрики й заводи? нові шахти та ін. необхідно залучати додаткову кількість працівників, то з фонду нагромадження слід виділити частину коштів для виробництва додаткових предметів споживання.
За рахунок фонду нагромадження здійснюється виробниче й невиробниче нагромадження. Виробниче нагромадження використовують для будівництва нових заводів, електростанцій, залізниць, оснащення діючих підприємств новою технікою та ін. Завдяки цьому відтворюється в розширеному масштабі власність на засоби виробництва (кількісний аспект цієї категорії). Невиробниче нагромадження використовують для будівництва житлових будинків, закладів освіти, охорони здоров'я, культури. Воно передбачає також виробництво додаткових предметів споживання для працівників, які працюватимуть у цій сфері, а також витрати на їх підготовку та перекваліфікацію.
Найважливішим елементом фонду нагромадження є виробниче нагромадження. Тому його норма — найважливіша частка валового (сукупного) нагромадження. В структурі останнього провідна роль належить амортизаційному фонду.
Шляхи оптимізації фондів споживання та нагромадження.
Такими шляхами є:
•*• Зниження матеріаломісткості, енергомісткості, проведення державою активної амортизаційної політи-
ки тощо. Ці заходи мають надзвичайно важливе значення для досягнення оптимально:»'! норми нагромадження.
2. Лізинг. Як сучасний метоед прискорення науково-технічного розвитку, оптимізацід фонду нагромадження, отримав широке використання.. Це довгострокова оренда машин і устаткування, транспоіртних засобів тощо. В умовах розгортання НТР лізинг наСбув міжнародного характеру, тобто використовується оревйдна форма експорту та імпорту машин і устаткування. О)днією з форм використання лізингу є зобов'язання ореіндаря купити машини та устаткування після закінчення строку оренди. Лізинг набув поширення в розвинутих крраїнах світу. Так, наприкінці 90-х років об'єктами лізинг-ових угод у Німеччині були 35% автомобілів, до 15% промислового обладнання.
3. Процес інтенсифікації І суспільного виробництва. Він істотно впливає на оптимізаацію фонду споживання та фонду нагромадження.
4. Проведення активної структурної політики, насамперед скорочення матеріаломістких галузей виробництва. Це один з важливих фгакторів радикальної зміни у співвідношенні фонду споживання і фонду нагромадження. Тому уряд насамперед пювинен з'ясувати економічну доцільність існування деякіих базових галузей промисловості у нинішніх обсягах і віибрати найперспективніші наукомісткі та високотехноло^гічні галузі. Основними критеріями вибору галузей є: їх; експортний потенціал або можливість його нарощування; :прискорений розвиток галузей, який сприяє підвищеінню конкурентоздатності більшості з них (їх модернізаціі.ї, підвищенню ефективності); можливість заміни імпорту. До найперспективніших галузей в Україні належать елеіктроніка, машинобудування, чорна металургія, кораблебудування, трубопровідний транспорт, аерокосмічні ракети й апарати, сільське господарство, харчова і текстильна промисловість, охорона здоров'я, охорона навколишнього середовища, їх у першу чергу повинна фінансове підтрщмувати держава, постачати ресурсами, вони мають користуватися податковими, кредитними пільгами тощо.
5. Зменшення частки військових нагромаджень. Відіграє певну роль у поліпшенні структури фонду нагромаджень.
6. Підвищення якості продукції, скорочення витрат на її зберігання та споживантя, розширення її асортименту тощо. Має важливе значення для вдосконалення фонду споживання.
7 Скорочення суспільних фондів споживання (за ранок окремих пільг, надмірно високих пенсій для держслужбовців та ін.). Це важливий напрям вдосконалення фонду споживання в Україні. Так, в державі налічується до 18 млн. пільговиків.