3.3. Як стати суб'єктом підприємницької діяльності?
Якщо ви визначили для себе, що приймання гостей у власній садибі — ваш бізнес, яким ви хочете і можете займатися на професійній основі, тоді подальші сторінки — для вас.
Законом України від 07 лютого 1991 року № 698-ХІІ «Про підприємництво» (із змінами і доповненнями) визначено, що підприємництво — це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність із виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Згідно із цим Законом суб'єктами підприємницької діяльності можуть бути громадяни України, інших держав, не обмежені законом у правоздатності або дієздатності за винятком:
— військовослужбовців;
— посадових осіб органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, державного арбітражу, державного нотаріату;
— посадових осіб органів державної влади й управління, які покликані здійснювати контроль за діяльністю підприємств;
— осіб, яким суд заборонив займатися певною діяльністю (не можуть бути зареєстровані як громадяни-підприємці з правом здійснення відповідного виду діяльності до закінчення терміну, встановленого вироком суду);
— осіб, які мають непогашену судимість за крадіжки, хабарництво та інші корисливі злочини.
Громадяни-підприємці мають право без обмежень приймати рішення і здійснювати будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству.
Крім цього, суб'єкти підприємницької діяльності мають право відкривати свої філії (відділення), представництва без створення юридичної особи. Відкриття зазначених підрозділів не потребує їх державної реєстрації.
Особливості регулювання окремих видів підприємництва встановлюються законодавством України.
Якщо ви вирішили розпочати підприємницьку діяльність, то для отримання статусу суб'єкта підприємницької діяльності без створення юридичної особи перш за все вам необхідно зробити таке:
отримати ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб;
зареєструватися в органах державної реєстрації;
стати на облік в податковій інспекції.
Як і де ви можете отримати ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб?
Для отримання ідентифікаційного номера вам необхідно звернутися до державної податкової інспекції за місцем проживання і заповнити анкету (форму № 1-ДР). Після цього в двотижневий термін вам присвоюється ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб і безкоштовно видається довідка про присвоєння номера.
Цей номер потрібний для використання при виплаті доходів, з яких утримуються податки, укладанні цивільно-правових угод, відкритті рахунків в установах банків, отриманні пенсій через установи банку тощо.
Під час реєстрації в Державному реєстрі до облікової картки фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів вносяться такі дані:
прізвище, ім'я та по батькові;
дата народження;
місце народження (країна, область, район, населений пункт);
місце проживання;
місце основної роботи;
види сплачуваних податків та інших обов'язкових платежів.
Також вам необхідно знати, що згідно із Законом України від 22 грудня 1994 року № 320/94-ВР «Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів» громадяни-підприємці зобов'язані подавати до державної податкової інспекції за місцем проживання відомості про зміну даних, поданих раніше до Державного реєстру, протягом місяця з дня виникнення таких змін.
При цьому слід підкреслити, що фізичні особи-платники податків та інших обов'язкових платежів, які не подали інформацію для занесення до Державного реєстру або подали її у перекрученому вигляді, притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством України.
Реєстрація в органах державної реєстрації
Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської ради або в районній державній адміністрації за місцем проживання громадянина. Місцем знаходження підприємця-громадянина вважається зареєстроване в установленому порядку постійне або тимчасове місце його проживання.
До органу державної реєстрації необхідно подати такі документи:
1) реєстраційну картку, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
2) дві фотокартки;
3) довідку (чи її копію) про отримання ідентифікаційного номера;
4) документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору;
5) документ, що посвідчує особу громадянина.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року № 740 плата за державну реєстрацію для фізичних осіб становить 1,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25 гривень 50 копійок.
У тому випадку, якщо Вам необхідно зареєструватися протягом одного дня, то за прискорену державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності розмір збору становитиме 76 грн. 50 коп.
Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності передбачено, що працівники органу державної реєстрації повинні надавати заявникові-фізичній особі безоплатну допомогу в заповненні реєстраційної картки та перевірити відповідність наведених у ній відомостей.
Після того, як вами будуть зібрані всі перелічені вище документи, орган державної реєстрації формує реєстраційну справу та повідомить вас про це листом.
Протягом 1—5 робочих днів дані вашої реєстраційної картки вносяться органом державної реєстрації до Реєстру суб'єктів
підприємницької діяльності і після цього вам видається оригінал свідоцтва про державну реєстрацію з трьома копіями із зазначенням вашого ідентифікаційного номера.
Протягом п'яти днів з дня реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності орган державної реєстрації повідомляє про це державну податкову інспекцію та установу Пенсійного фонду за місцем проживання фізичної особи.
Пунктом 17 вищезгаданого Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності визначено, що органам державної реєстрації та податкової служби забороняється вимагати від громадян будь-які інші документи, не передбачені наведеним Положенням.
У разі зміни свого місцезнаходження суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа в семиденний термін з моменту настання такої зміни зобов'язаний повідомити про це орган державної реєстрації і подати до органу державної реєстрації:
— реєстраційну картку з внесеними змінами;
— оригінал свідоцтва про державну реєстрацію для внесення відповідних змін.
Невиконання цієї вимоги дає право органам державної реєстрації звернутися до суду з позовом про скасування державної реєстрації.
Термін реєстрації в податковому органі
Після отримання свідоцтва про державну реєстрацію ви повинні для взяття на облік органами державної податкової служби протягом п'яти днів особисто подати до державної податкової Інспекції такі документи:
— заяву за формою № 5-ОПП;
— копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
— документ, що посвідчує особу (паспорт).
Після взяття платника податків на облік органи державної податкової служби видають йому довідку за формою № 4-ОПП, яка підтверджує взяття вас на податковий облік. Копії довідки видаються для пред'явлення в установи банків, де ви можете відкрити поточні рахунки, та інші органи державної влади.
Термін взяття на облік громадянина-підприємця органами державної податкової служби за наявності вказаних документів не повинен перевищувати двох днів, що визначено пунктом 14 Положення № 740.
Крім цього, Вам як громадянину-підприємцеві протягом 10-ти днів з дня отримання свідоцтва про державну реєстрацію потрібно зареєструватись в органах Пенсійного фонду України і в органах державної служби зайнятості.
Порядок отримання печаток і штампів
Суб'єктові підприємницької діяльності — фізичній особі необхідно знати, що отримане Свідоцтво про державну реєстрацію є підставою для відкриття розрахункового та інших рахунків в установах банків, а також виготовлення печаток і штампів.
Перелік документів, які вам як приватному підприємцеві необхідно подати до органу внутрішніх справ (за місцем реєстрації громадянина як суб'єкта підприємницької діяльності) для отримання дозволу на виготовлення печаток і штампів визначено Пунктом 15 Положення № 740.
Такими документами є:
— копія свідоцтва про державну реєстрацію;
— два примірники зразків печаток і штампів;
— документ, що підтверджує внесення плати за видачу дозволу на виготовлення печаток і штампів.
Орган внутрішніх справ зобов'язаний протягом п'яти робочих днів від дня отримання документів видати дозвіл на виготовлення печаток і штампів або письмову відмову із зазначенням причин, обумовлених законодавством України.
Зразки печаток і штампів затверджуються громадянином-підприємцем і не потребують додаткового узгодження. Але при цьому обов'язковою умовою є наявність на печатках і штампах ідентифікаційного номера фізичної особи.
Також необхідно знати, що здійснення підприємницької діяльності можливе і без печаток та штампів.
Відкриття рахунків в установі банку
Як приватний підприємець ви можете відкрити розрахунковий рахунок в установі банку як у національній, так і в іноземній валюті. Але можете і не відкривати його. Вирішувати вам. Перш ніж відкрити рахунок, визначте пріоритети своєї діяльності. Якщо ви передбачаєте, що певна частина ваших гостей надасть перевагу безготівковій оплаті, або, скажімо, оплаті кредитною карткою, то без відкритого рахунку ви можете втратити цих клієнтів. Зручно користуватися рахунком і тоді, коли ви просите своїх потенційних І остей, які вже замовили відпочинок у вашій садибі, здійснити часткову передоплату як гарантію того, що вони дійсно приїдуть до вас у визначений час. Це особливо актуально під час так званою «високого туристичного сезону», коли попит з боку туристів Значно перевищує пропозицію засобів розміщення (для Карпат — це зимовий період і особливо новорічні та Різдвяні свята, а для Криму — липень-серпень тощо).
Крім того, навіть просто наявність банківського рахунку є позитивним фактором, який може позитивно вплинути на рішення туриста приїхати до вас на відпочинок. Потенційний турист, навіть у тому випадку, коли надає перевагу розрахунку з вами готівкою, Знаючи про саме існування розрахункового рахунку в банківській установі, починає більше довіряти вам як діловій людині, яка серйозно займається своєю справою. Тому, якщо ви не зорієнтовані на випадкових або просто проїжджих клієнтів (будинок у дуже зручному та легкодоступному місці або біля самої траси), рахунок бажано все-таки відкрити.
Для цього вам необхідно подати в установу банку для відкриття рахунку такі документи:
1) заяву про відкриття поточного рахунку встановленого зразка (заповнюється в банку);
2) копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, яка засвідчена або нотаріально, або органом, що його видав;
3) копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік, засвідчену податковим органом, нотаріально або уповноваженим працівником банку;
4) довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України;
5) картку із зразками підписів, що надається працівниками банку, в якому відкривається рахунок, та засвідчується або працівником банку, або (що частіше) нотаріально.
Крім цього, ви зобов'язані протягом трьох робочих днів з дня відкриття (або закриття) рахунку (включаючи день відкриття або закриття) подати особисто або надіслати поштою з повідомленням про вручення на адресу органу державної податкової служби,
в якому ви взяті на облік, повідомлення про відкриття (закриття) поточних рахунків в установах банків.
Наказом ДПА України від 07.03.1998 р. № 100 затверджено форму і зміст повідомлення про відкриття (закриття) рахунків суб'єктів малого підприємництва в установах банків (зареєстровано в Мінюсті України 24.03.1998 р. за № 190/2-630).
Зверніть увагу, що якщо ви не зробите цього, то згідно з чинним законодавством органам державної податкової служби надано право застосовувати до банків або юридичних осіб, фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які у встановлений законом строк не повідомили про відкриття або закриття рахунків у банках, штрафні санкції у вигляді двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Який спосіб оподаткування обрати?
Особливості здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи пов'язані з різними формами оподаткування та ведення обліку доходів і витрат, і тому питання оподаткування приватних підприємців останнім часом набувають усе більшої актуальності.
На даний час в Україні є три способи оподаткування приватних підприємців:
— традиційна система оподаткування,
— оподаткування за фіксованим податком,
— спрощена система оподаткування.
На даний час рекомендуємо вам спрощену систему оподаткування, якою користується переважна більшість приватних підприємців, що провадять свою діяльність із прийому гостей у власних садибах, тобто надають послуги гостинності.
Розгляньмо основні особливості цього способу оподаткування доходів приватних підприємців за спрощеною системою оподаткування і її переваги над іншими.
Спрощена система оподаткування введена в дію з 1 січня 1999 року.
З 19 вересня 1999 року Указ від 28 червня 1998 року № 746/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності малого підприємництва» діє в новій редакції, що значно розширило коло платників, які бажають працювати за спрощеною системою оподаткування.
Якщо ви провадили підприємницьку діяльність раніше і в інших сферах та на іншій системі оподаткування, то для вас можуть існувати такі обмеження при переході на сплату єдиного податку:
— кількість осіб, що перебувають у трудових відносинах І підприємцем, включаючи членів його сім'ї, протягом року не Повинна перевищувати 10 чоловік одночасно;
— обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) )й звітний рік не повинен перевищувати 500 тис. грн.;
— приватний підприємець не повинен торгувати лікеро-горілчаними, тютюновими виробами і паливно-мастильними матеріалами.
Указом № 746 передбачена можливість переходу на сплату єдиного податку, починаючи з наступного звітного кварталу.
Якщо ви щойно зареєстровані як фізична особа — суб'єкт малого підприємництва, то маєте право стати платником єдиного податку з того кварталу, в якому було здійснено вашу державну реєстрацію.
Для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єкт малого підприємництва повинен не пізніше, ніж Ін 15 днів до початку наступного звітного кварталу, подати до органів податкової служби за місцем своєї державної реєстрації письмову заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, форму якої затверджено наказом ДІІАУ від 29.10.99 р. № 599. Обов'язковою умовою для подання заяви є сплата всіх установлених податків та обов'язкових платежів ні звітний податковий період.
На підставі заяви, а також платіжного документа (квитанції, копії платіжного доручення з позначкою банку) про сплату (перерахування) єдиного податку за період, не менший, ніж календарний місяць, приватному підприємцеві видається Свідоцтво про сплату єдиного податку, форму якого також затверджено наказом № 599 (далі — Свідоцтво). Це Свідоцтво або письмова мотивована відмова видається органом державної податкової служби протягом 10 робочих днів після подання заяви.
При цьому Указом № 746 установлено, що суб'єкт підприємницької діяльності може прийняти рішення про перехід на сплату единого податку не більше одного разу за календарний рік.
Свідоцтво видається приватним підприємцям безплатно терміном на квартал.
Воно є документом суворої звітності та не може бути передане іншим особам. Протягом календарного року дія Свідоцтва може щоквартально продовжуватися, але тільки за умови відсутності податкової заборгованості щодо податків та обов'язкових платежів.
Підставою для продовження дії Свідоцтва є заява, яка складається аналогічно і за тією ж формою, як і при переході на єдиний податок, а також наявність платіжних документів про сплату єдиного податку за попередні періоди і наступний період, не менший, ніж календарний місяць. Заява подається не пізніше, ніж за 15 днів до початку кварталу (тобто до 15.03, 15.06, 15.09, 15.12), на який продовжується дія Свідоцтва.
Якщо платник єдиного податку здійснює свою підприємницьку діяльність з використанням найманої праці, то на кожну особу, включаючи членів його сім'ї, видається Довідка про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку (далі — Довідка), форму якої також затверджено наказом № 599.
У разі продовження терміну дії Свідоцтва в ньому робиться відповідний запис за підписом керівника органу державної податкової служби або його заступника, який засвідчується печаткою. Аналогічні записи здійснюються в Довідках найманих працівників, які продовжують діяльність у платника єдиного податку.
У випадку збільшення чисельності працівників протягом терміну дії отриманого Свідоцтва платник єдиного податку повинен здійснити доплату за кожного додатково найнятого працівника не менше, ніж за повний місяць з початку діяльності таких працівників, й отримати Довідки для них.
Якщо чисельність працівників протягом терміну дії Свідоцтва зменшилася, платник єдиного податку повинен повернути Довідки. Однак якщо Довідку на працюючого за наймом у приватного підприємця загублено, то навіть якщо такий працівник у підприємця вже не працює, доплату на нього може бути припинено, тільки починаючи з наступного кварталу.
При втраті Свідоцтва податкові органи на підставі письмової заяви платника єдиного податку видають його дублікат. При цьому видача дубліката здійснюється тільки за наявності Довідки органів внутрішніх справ України.
Після закінчення терміну дії Свідоцтва воно підлягає поверненню разом з усіма довідками в 5-денний термін до податкового органу, який їх видав.
У разі припинення діяльності (зняття з державної реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності) платник єдиного податку повинен у п'ятиденний термін подати про це заяву до податкових прогинів, здати свідоцтва і всі довідки.
11 латники єдиного податку, які прийняли рішення відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності ?й повернутися до загальної системи оподаткування, можуть це робити з початку наступного кварталу. При цьому також необхідно подати заяву до податкових органів не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного кварталу, здати свідоцтва і всі Довідки, видані на найманих працівників.
Ставки єдиного податку та порядок його сплати фізичними мовами — суб'єктами підприємницької діяльності
Для фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності ставка пінного податку встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності та місця її здійснення і не може становити менше 20 грн. і більше 200 грн. на місяць.
Якщо фізична особа — суб'єкт підприємництва здійснює декілька видів підприємницької діяльності, для яких установлені різні ставки єдиного податку, нею придбавається одне Свідоцтво і сплачується єдиний податок за більшою ставкою, встановленою на ці види діяльності місцевою радою за місцем державної реєстрації цієї фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності.
Для платника єдиного податку, котрий займається підприємницькою діяльністю з використанням найманої праці або за участі в його діяльності членів його сім'ї, розмір єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожного працівника.
Єдиний податок приватними підприємцями може сплачуватися завчасно за весь квартал або за місяць. У разі щомісячної сплати єдиного податку вона здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що наступає за тим, в якому здійснювалася попередня сплата єдиного податку. Якщо протягом терміну дії отриманого Свідоцтва місцевою радою змінюються ставки єдиного податку, то перерахунок сум платежів за період, за який проведено оплату, не здійснюється.
Які податки можна не сплачувати?
Ставши платником єдиного податку, приватний підприємець
згідно з Указом № 746 звільняється від сплати ряду обов'язкових податків і зборів, зокрема:
— податку на додану вартість;
— прибуткового податку;
— плати (податку) за землю;
— збору на обов'язкове соціальне страхування;
— збору до Пенсійного фонду;
— внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення;
— збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг;
— плати за патенти.
Податок на додану вартість
Згідно з Указом № 746 приватні підприємці, котрі сплачують єдиний податок, не є платниками ПДВ.
При цьому слід мати на увазі, що згідно з роз'ясненнями постанови КМУ № 507 фізичні особи — платники єдиного податку мають право бути платниками ПДВ. Якщо приватний підприємець — платник єдиного податку приймає рішення бути платником податку на додану вартість, на нього поширюється дія Закону про ПДВ.
Реєстрація суб'єкта підприємництва платником податку на додану вартість здійснюється відповідно до Положення про Реєстр платників ПДВ.
Плата за землю
Що стосується плати за землю, то Порядком № 599 визначено, що плата (податок) за землю не сплачується платником єдиного податку тільки за земельні ділянки, які використовуються ним для здійснення підприємницької діяльності, зазначеної у Свідоцтві. При цьому слід мати на увазі таке. Законом України «Про плату за землю» визначено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок.
Таким чином, фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками землі або землекористувачами і згідно із Законом № 2535 є платниками земельного податку, при переході на сплату єдиного податку звільняються від сплати податку на землю, що використовується ними в підприємницькій діяльності.
За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Розмір, умови і терміни внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Тому від сплати орендної плати за землю платники єдиного податку не звільняються.
Однією з найбільших переваг спрощеної системи оподаткування є можливість для суб'єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб при продажу товарів (крім підакцизних), наданні послуг при розрахунках із споживачами не застосовувати реєстратори розрахункових операцій.
Що ж до звільнення від податку на доходи фізичних осіб, то воно поширюється тільки на доходи самого підприємця.
Платник єдиного податку не звільняється від обов'язку нарахування, утримання та перерахування до бюджету прибуткового податку з громадян із доходів, які виплачуються найманим працівникам.
Облік доходів і витрат платника єдиного податку
Платник єдиного податку не звільняється від обов'язкового ведення обліку доходів та витрат, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності. Для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно з додатком № 10 Інструкції про прибутковий податок з громадян. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи «період обліку», «витрати на виробництво», «сума виручки (доходу)», «чистий доход».
Протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу.
Після закінчення звітного періоду протягом 5 днів платник єдиного податку подає звіт згідно з Додатком 3 до Порядку № 599.
Звіт подається особисто платником єдиного податку або надсилається поштою до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації його як суб'єкта підприємницької діяльності. При особистому поданні звіту датою подання вважається дата реєстрації його в органі державної податкової служби, а при надсиланні звіту поштою — дата відправки на штампі відділення зв'язку.
Отже, ми коротко розглянули особливості способу оподаткування доходів приватних підприємців за спрощеною системою і переваги цього способу над іншими двома. Звичайно, ми не претендуємо на істину в останній інстанції, тому вам необхідно самим проаналізувати всі «за» і «проти» і вибрати найбільш оптимальний для свого виду діяльності спосіб оподаткування. Адже специфіка здійснення вашої діяльності може бути дещо відмінна від загальноприйнятої. Тому рекомендуємо вам більш детально ознайомитися з нормативними документами, що регулюють оподаткування приватного підприємця.
Які види господарської діяльності вибрати?
Це питання постане перед вами тоді, коли вам запропонують вписати їх у Свідоцтво. У кожному районі можуть бути визначені свої ставки єдиного податку. Готового рецепту на цей час не існує.
На нашу думку, доцільно записати такі види:
Здавання в найм (піднайм) житла
Посередницька діяльність
Послуги
Роздрібна торгівля
Інші види
Про ліцензування.
Статтею 9 Закону України від 1 червня 2000 року № 1775-ПІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено 60 видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Будьте уважні. Відповідно до цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, актуальні для вас:
1). надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;
2). організація іноземного, внутрішнього, зарубіжного туризму; екскурсійна діяльність.