3.6.1. Радикальні зміни в технологічному способі виробництва
Основні риси технологічного способу виробництва наприкінці другого — на початку третього тисячоліття.
Як уже зазначалося, основними елементами економічної системи є продуктивні сили, техніко-економічні, організаційно-економічні відносини, відносини економічної власності та господарський механізм.
Відповідно до трьох етапів розвитку техніки розрізняють технологічний спосіб виробництва, який ґрунтується на: 1) ручній праці; 2) машинній праці; 3) автоматизованій праці. Капіталістичний спосіб виробництва спочатку розвивався переважно на ручній праці (початок XVI —. кінець XVIII ст.). До початку XIX ст., коли відбулася промислова революція, панівним стає технологічний спосіб виробництва, що базується на машинній праці, який проіснував до середини 50-х років XX ст. З цього часу, тобто з розгортанням НТР, активно формується технологічний спосіб виробництва, заснований на автоматизованій праці. Із середини 70-х років НТР вступила у новий етап свого розвитку, пов'язаний з електронною автоматизацією матеріального виробництва й обігу, науково-технічної творчості. Відтоді у найрозвинутіших країнах Заходу дедалі вагомішу роль відіграє інформація, що зумовлює появу нового типу суспільства — інформаційного, складовою частиною і основою якого є інформаційна економіка. Однак така характеристика суспільства дається лише з боку речового змісту.
Таке суспільство ґрунтується, зокрема, на інформаційній технології, «інтелектуальних» комп'ютерах, автоматизації та роботизації всіх сфер та галузей економіки й управління, єдиній найновішій інтегрованій системі зв'язку, що дає змогу надати кожній особі (це закріплюється законодавчими актами) будь-яку інформацію і знання та зумовлює радикальні зміни у всій системі суспільних відносин (економічних, політичних, правових, духовних та ін.), завдяки чому забезпечує найбільший прогрес і свободу людини, можливість її самореалізації-
Уперше неминучість виникнення такої цивілізації у 40-х роках XX ст. передбачив австралійський економіст К. Кларк. Наприкінці 50-х років американський учений Ф. Махлуп висунув ідею про появу інформаційної економіки, в якій найважливішим товаром буде інформація. У найбільш розвинутих країнах світу інформаційне суспільство виникло в середині 80-х і до середини 90-х років пройшло перший ступінь свого розвитку.
Інформаційна технологія, що є основою цього суспільства, формується насамперед на інтелектуальних комп'ютерах п'ятого та шостого поколінь. У СІЛА ведуться розробки суперкомп'ютера, що містить до мільйона мікропроцесорів, який буде здійснювати 1012 операцій за секунду. Майже 70% таких машин створюється у США,
28% — У Японії і лише 1% — у Німеччині. Уже нині за обсягом виконуваних логічних операцій на один кубічний грам речовини комп'ютери здатні конкурувати з мозком людини. Із створенням комп'ютерів фемптового діапазону, біомолекулярних чіпів на початку третього тисячоліття будуть створені комп'ютери, які переважатимуть людину в сотні разів за обсягом пам'яті, у мільйони і більше разів за швидкістю виконуваних операцій. Елементом інформаційної технології є також сучасна технологія зв'язку — єдина інтегрована система, що об'єднує всі технічні види комунікацій: радіо, телефон, телебачення, супутниковий зв'язок, телекс, телефакс та ін., а також всі існуючі бази даних (наукові, побутові, сфери освіти, охорони здоров'я тощо). Інтелектуальні комп'ютери та інтегрована система зв'язку повинні забезпечити кожному індивіду, підприємству та організації у будь-якій країні, у будь-який час можливість отримати будь-яку інформацію і знання, необхідні для їх життєдіяльності. Створення таких ЕОМ дасть змогу зосередити інформацію у блоках пам'яті цих машин і надавати її в розпорядження кожної людини за кілька хвилин. Тільки у США нині щоденно створюється понад 400 млн. сторінок документів. Усю інформацію, яка міститься у бібліотеці Конгресу СІЛА, бібліотеці Британського музею, Державній науковій бібліотеці у Москві та інших, можна записати на надмістких носіях, що вміщуються у звичайному портфелі, а всю опубліковану інформацію, нагромаджену людством, можна розмістити у невеликій кімнаті. За наявності сучасних носіїв пам'яті у 2,5—4 гігабайти пошук необхідної інформації в системах, еквівалентних мільйонам томів, здійснюється протягом однієї хвилини. На основі цих революційних перетворень досягається принципово новий етап автоматизації фізичної та розумової праці, її інформатизація та інтелектуалізація, відбувається формування працівника якісно нового типу, Що, у свою чергу, зумовлює важливі зміни в системі виробничих, соціальних, правових, політичних, культурних та інших відносин. Згідно з прогнозами спеціалістів, У XXI ст. у більшості розвинутих країн світу переважна частина працівників буде виконувати свої виробничі та службові функції у себе вдома. У сфері виробничих відносин (або відносин економічної власності) значна частина висококваліфікованих працівників стає певною мірою -часником інформації (як нового об'єкта власності), засо-!в виробництва (через придбання акцій і привласнення Дивідендів), суб'єктом управління та ін. Отже, зростає
соціалізація власності. Основним продуктом праці стає інформація, з'являється можливість за допомогою ЕОМ точно визначити витрати праці кожного працівника, відбувається значне обмеження товарно-грошових відносин у майбутньому відпаде необхідність у грошах, зокрема у сучасних формах грошей.
У сфері соціальних відносин радикально змінюється структура суспільства: переважна частина працівників (до 90%) буде зайнята у сфері інформації та послуг. З'являться міста і села нового типу (інформаційні міста й електронні села). У сфері правових відносин зростає дезінтеграція прав власності (володіння, розпорядження і користування), посилюється вплив працівників і трудових колективів на формування законодавчої бази. У своїй сукупності ці зміни сприятимуть зміцненню суспільної демократії, свободи (економічної, політичної, національної тощо) людини, перетворенню її на творця історії.
В Україні технологічний спосіб виробництва ґрунтується переважно на ручній (майже 40% зайнятих у народному господарстві), машинній і лише незначною мірою на автоматизованій праці, причому на початковому етапі автоматизованого виробництва.
Зміст праці сучасного робітника. В умовах автоматизації зводяться до мінімуму фізичні зусилля, робітник виконує переважно розумову працю, що наближає її до праці інженера, формує робітника нового типу, контролера та регулювальника виробництва. Виробнича діяльність робітника все більше ґрунтується не на практичному досвіді, а на наукових знаннях з математики, фізики, хімії, різних технічних дисциплін. Сучасний робітник повинен за короткий час адаптуватися до умов виробництва, що швидко змінюються, уміти вести діалог з комп'ютером, знати головні особливості технологічного циклу тощо. Специфіка сучасного виробництва полягає в тому, що робітник повинен не лише пристосуватися до розвитку техніки, а й якісно переважати її. Комплексна автоматизація зумовлює дію тенденції до подолання процесу поділу праці на елементарні операції й заміну безпосередніх зв'язків між людиною і речовим фактором виробництва, з одного боку, та між самими людьми — з іншого, їхніми опосередкованими зв'язками через комп'ютери або диспетчерські пункти. Внаслідок цих змін технологічне панування капіталу над найманою працею поступово втрачає своє значення.
Якісні зміни відбуваються у процесі праці, у сфері трудових відносин з початком інформаційної революції
та становленням інформаційної економіки. За цих умов зростає інформатизація праці, посилюється процес децентралізації інформаційних засобів (терміналів, комп'ютерів, вимірювальних приладів тощо), тобто їх розподіл за робочими місцями.
Найбільш адекватною формою організації праці в розвинутих країнах Заходу стали автономні бригади. У них застосовується гнучкий графік робочого часу, має місце відповідальність за якість продукції, здійснюється широка ротація робочих місць і т. ін. Автономні бригади певною мірою беруть участь в управлінні виробництвом, у роботі проектних служб, виборі форм і методів організації праці, у встановленні норм виробітку. Вони також стають суб'єктами обміну інформацією (у її продукуванні, тестуванні, критичному аналізі тестів, які розробляє адміністрація та ін.). Завдяки цьому послаблюється електронний тейлоризм, або «неотейлоризм».
Якісно нових рис набуває в цих умовах головна продуктивна сила. На початку 90-х років загальноосвітній рівень американських робітників становив майже 13 років, до 25% з них мали диплом випускника коледжу, 20% навчалися в коледжі 1—3 роки, 40% робітників мали середню освіту. Вартість складної робочої сили у США становила на початку 90-х років приблизно 400 тис. дол., а науково-технічного працівника — до 800 тис. дол. (до них належать прямі витрати середньої сім'ї на виховання дитини до 18 років, втрачені заробітки матері та праця самого учня, вчителів на його виховання). Загальноосвітній рівень робітника в Україні на цей же час становив 9,5 років, що порівняно із ситуацією у США означає значно менший приріст національного багатства, значно слабшу мобільність рушійних сил розвитку нашої країни.
Розвиток сукупного робітника в розвинутих країнах характеризується такими рисами:
1) творчі здібності, професійні властивості й навички (почуття нового, вміння критично оцінювати досягнуті результати, бачити недоліки і знати шляхи їх усунення, бажання постійно підвищувати рівень своєї освіти та кваліфікації тощо);
2) економічне мислення (уміння знаходити оптимальні для зростання ефективності окремого підприємства, галузі й народного господарства варіанти розвитку, оволодіння найновішими прийомами технологічних, проектно-конструкторських розробок, техніко-технологічна культура, орієнтація на найраціональніпіе використання економічних і природних ресурсів та ін.); -„
я 3) рівень підготовки до організаційної та управлінської діяльності (знання найновіших методів і форм організації праці, вміння ефективно організувати працю тру. дового колективу тощо);
4) психофізичні якості (цілеспрямованість, сумлінність, працьовитість, психологічна стійкість і т. ін.). Від їхнього розвитку нині насамперед залежать прогрес суспільства, вдосконалення всієї системи економічних відносин, розгортання НТР, впровадження науки у виробництво. Сукупний робітник водночас є й суб'єктом економічних відносин.
У період становлення інформаційної економіки якісно новими рисами людини-працівника є ширші за базові знання та вміння (що зумовлено такою особливістю розвитку продуктивних сил, як необхідність випереджаючого розвитку основної продуктивної сили — безпосереднього працівника), різнобічна кваліфікація, здатність до розумового та психологічного напруження, вміння спілкуватися з іншими робітниками, у тому числі через технічні засоби комунікації тощо. Формування людини такого типу породжує кризу традиційних рис трудових відносин — ретельність безвідносно до змісту праці. Кожен робітник нового типу, виконуючи переважно функції контролера, регулювальника, маючи відповідні інтелектуальні здібності, зможе здійснювати об'єднані трудові функції широкого профілю, змінювати їх залежно від потреб виробництва. Закон зміни праці функціонуватиме у формі рухливості та зміни функцій індивідуального і сукупного робітника. Отже, зміст праці сучасного робітника характеризується такими основними видами діяльності, як пізнавальна, регулятивно-контрольна, споживча.
Розвиток технологічного способу виробництва, еволюція його основних рис є основою змін, що відбуваються в межах суспільного способу виробництва загалом, його соціально-економічної форми, тобто виробничих відносин, або відносин капіталістичної власності, у господарському механізмі.