4.3. Синтетичний облік розрахунків з бюджетом суб'єктів малого бізнесу та порядок оплати єдиного податку
4.3. Синтетичний облік розрахунків з бюджетом суб'єктів малого бізнесу та порядок оплати єдиного податку
На сьогоднішній день діючими нормативними документами не передбачено єдиного підходу щодо синтетичного обліку єдиного податку суб'єктами малого підприємництва, які оподатковуються за спрощеною системою. Оскільки більшість податків, сплату яких заміняє єдиний податок, пов'язані із витратами підприємства, то нарахування єдиного податку в таких підприємствах може відображатися наступними бухгалтерськими проведеннями:
Дт 84 Кт 641 - нарахований єдиний податок підприємствами, які використовують 8 клас рахунків бухгалтерського обліку.
Дт 92 Кт 64 - нарахування єдиного податку підприємствами, які не використовують рахунки 8 класу.
Дт 641 Кт 31 - перерахування єдиного податку казначейству.
Окремі підприємства нарахування єдиного податку відображають бухгалтерським проведенням по Дт 23 Кт 641.
Якщо підприємство оподатковується за ставкою 6% від виручки + ПДВ, то нарахування ПДВ відображається записами по ДТ 70,71,74 Кт 641. Такі підприємства мають право і на податковий кредит з ПДВ. При отримані цього кредиту складають аналогічні записи як і на підприємствах, що оподатковуються за загальною системою: Дт 641 Кт 372,63,685.
Єдиний податок згідно з вимогами статті 4 повинен бути сплачений до 20 числа наступного місяця після звітного кварталу, а сума ПДВ повинна бути сплачена не пізніше 20 числа, відповідно до вимог Закону України „Про ПДВ". Структура Розрахунку сплати єдиного податку субюктом малого підприємництва - юридичною особою наведена в додатку Є.