5. 6. Технології соціальної реабілітації дітей з обмеженими можливостями
Програма реабілітації— це система заходів, спрямованих на розвиток можливостей дитини і всієї сім'ї, яка розробляється разом із батьками, командою спеціалістів, до складу якої входять лікар, соціальний працівник, педагог, психолог. Це може бути людина однієї з перерахованих вище професій, але в усіх випадках — це куратор, який відслідковує і координує реабілітаційну програму. По закінченні терміну дії спеціаліст, який координує послуги для дитини і всієї сім'ї, зустрічається з батьками, щоб обговорити досягнуті результати, успіхи, а також те, чого досягти не вдалося. Після цього батьки разом зі спеціалістом (командою спеціалістів) розробляють програму реабілітації на наступний період.
Що ж являє собою програма реабілітації! Це чіткий план, схема спільних дій батьків і фахівця з розвитку здатностей дитини, її оздоровлення — соціальної адаптації (наприклад, фахової орієнтації), причому заходи обов'язково охоплюють й інших членів сім'ї. Це може стосуватися освіти батьків, психологічної підтримки сім'ї, допомоги сім'ї в організації відпочинку, відновлення сил тощо. На кожний період програми ставиться ціль, що розбивається на ряд завдань, які охоплюють одночасно декілька напрямів, підключаючи до процесу реабілітації різних спеціалістів.
До програми реабілітації належать організація сприятливого оточення дитини (обстановка, спеціальне обладнання, засоби взаємодії, стиль спілкування в сім'ї), здобуття нових знань і набуття навичок батьками й усіма близькими дитині людьми.
Після того, як програма розроблена і розпочато реалізацію заходів, здійснюється моніторинг, тобто регулярне відслідковування ходу подій. Такий контроль проводиться у вигляді регулярного обміну інформацією між спеціалістом-куратором (або координатором послуг) і батьками. Куратор допомагає долати труднощі, роз'яснюючи, відстоюючи, де це потрібно, права дитини і сім'ї. У разі потреби куратор може відвідувати сім'ю, щоб краще розібратися в труднощах, що виникають при виконанні програми.
Партнерство з батьками передбачає повну довіру, обмін знаннями, навичками, досвідом допомоги дітям із особливими потребами в їхньому індивідуальному і соціальному розвитку. Ці стосунки дають змогу досягати більшої ефективності, ніж якби учасники діяли ізольовано.
Успіх будь-якого партнерства ґрунтується на спільній повазі. Якщо один партнер підозріло або з недовірою ставиться до іншого, їхній контакт незабаром припиниться. Ще один принцип рівноправності партнерів: ні один із них не є важливішим або значущішим, ніж інший, тому соціальному працівникові бажано консультуватися з батьками так само часто, як вони консультуються з ним. Коли соціальний працівник, запитує матір або батька, що їм подобається в їхніх дітях, для них це часом буває одним із рідкісних випадків виявлення інтересу не до вад, а до здібностей дитини, тим самим підкреслюється повага до батьків і створюється атмосфера довіри підгрупи успішної комунікації.
Проте при зловживанні позицією експерта, односторонньою передачею знань, існує ризик збільшити залежність батьків від професійної допомоги, зменшити їхню самостійність і упевненість у собі. Соціальний працівник повинен бути відкритим, тоді і батьки будуть розкуті в його присутності.
Зрозуміло, прийняття рішень має бути спільним: батьками і командою спеціалістів.
Ось навички, необхідні соціальному працівникові для встановлення партнерства з батьками дітей-інвалідів:
• уникати одноманітності і пропагувати різні засоби розв'язання
проблем, слухати і спостерігати, досягати домовленостей;
• запитувати так само часто, як запитують його, бути щирим у по
чуттях, щоб батьки могли довіряти йому;
• запитувати "чому" і відповідати "чому";
• не починати нічого поодинці.