6.1. 9. Махаяна (велика колісниця, широкий шлях спасіння)
Утворилася в середині І ст. н.е. За махаяною, врятуються всі, хто виконуватиме вимоги вчення Будди, ведучи звичний спосіб життя. Але їм необхідна допомога ченців, якими керують святі та боги. Махаяна міцно утвердилася на півночі Індії, звідти поширилася в країни материкової Азії. Засновником її вважають буддійського філософа, богослова і поета Ашвагхоша (прибл. 80—150 н.е.), а найвидатнішим діячем — богослова Нагардджуна (прибл. 2-— З ст. н.е.). Йому приписують авторство понад 200 богословських, медичних та інших праць, хоча припускають, що за цим ім'ям стоять декілька авторів, які жили протягом майже шести століть.
Махаяна та хінаяна змінювалися у процесі поширення на північ і північний схід від Індії. Вони активно засвоювали місцеві вірування, вводили місцевих богів і демонів у свої пантеони і демонологію, адже Будда особливо наполягав на шануванні чужих богів.
Велике значення в махаяні мало вчення про вищі анімістичні сутності — будди, бодхисатви, архати. Архати — особи, які пройшли шлях чотириступеневого духовного вдосконалення. Ними були найближчі учні й послідовники Будди. Бодхисатви вважалися на ранг нижчими від Будди, були, так би мовити, буддами, незримо присутніми у світі, щоб рятувати інших. Найповажніший серед них — засновник вчення — Будда Шакьямуні, але він тепер, згідно з ученням, перебуває в стані нірвани й ні в що не втручається. Ось-ось мають прийти будда Майтрейя — майбутній Будда, який правитиме світом, будда Адибудда — творець світу; будда Амітаба — володар раю. Буддійські богослови нараховують 995 (за іншими версіями — 1000) будд, які правили чи правитимуть світом, 35 будд, які відпускають гріхи. Буддами стали боги індуїстського пантеону: Шива, Вішну та ін. Усе це засвідчує наявність у буддизмі рис політеїстичної релігії. Широко практикується зображення будд, утвердилися їх канонічні образи. Розгорнулося будівництво храмів і ступ (каплиць) на честь богів, що стимулює розвиток мистецтва й архітектури. Почався період розвитку буддійської цивілізації.
Махаяна активно розвинула буддійський культ: розширився фетишизм, удосконалилася магія, з'являється безліч молитов, заклинань, обрядів і церемоній. Храми і монастирі набувають пишності.
ваджраяна (алмазна колісниця, буддійський
ТАНТРИЗМ ЧИ ТАНТРАЯНА)
Цей напрям буддизму зародився у середині І тис. н.е. в лоні махаяни. Вона складається із тантри (санскр. — хитросплетіння, потаємний текст), втіленої в настанови щодо підготовки і проведення магічних обрядів, покликаних забезпечити добре здоров'я, успіх у справах, краще перевтілення і спасіння. Тантрійські обряди, пройняті духом еротики, відображають первісно-магічні уявлення про зв'язок родючості землі та плодючості худоби із статевою активністю людини, особливо з функціями жінки-матері. Первісний зміст слова "тантра" — розмноження; акт, мета якого — розмноження. У цих обрядах чимало елементів, спільних для буддизму та індуїзму.
Хінаяна і махаяна як релігійні течії не протистоять одна одній. Махаяна є наступним після хінаяни етапом розвитку початкового буддизму. Свій зв'язок з ним вона пояснює тим, що начебто Нагараджуна силою своєї святості проникнув до палацу демонів і виніс звідти рукописи Будди. Офіційно буддійська історіографія заперечує наявність записів учення Будди за його життя. Насправді махаяна містить чимало новацій, які є наслідком історичного розвитку буддизму, його поширення серед інших народів, де він вбирав у себе окремі положення віровчення і культу місцевих вірувань.
Єдиного буддизму, як і єдиного християнства чи ісламу, не існує. Численні секти і напрями можна поділити на три течії.