7.1. Неохристиянські течії, вірування на загально християнській основі
Вони представлені релігійними утвореннями, сформованими в лоні традиційного християнства, які намагаються пристосувати його до мінливих особливостей часу. Більшість їх, сформувавшись за рубежем у 90-ті роки XX ст., проникла на терени України. Це — Міжнародна християнська місія, Християнська місія "Емануїл", Армія спасіння, Лівобережна церква Христа, Християнська церква "Калварі Чапел", Новоапостольська церква, Церква повного Євангелія, "Нове життя", "Хвала і поклоніння", мормони та ін. Сюди належать християнські об'єднання українського походження: Спілка християнської міжконфесійної згоди "Лога", Собор євангелістських церков, а також трансформована в Росії Церква воскресаючої Богородиці.
Усі течії спираються на Біблію як головне джерело віросповідання і на особу Ісуса Христа як центральну фігуру релігійних доктрин, критикують ортодоксальне християнство за відхід від первісних традицій, оголошують свою церкву, секту винятково істинним, відроджувальним рухом євангельського християнства, навіть месіанським щодо спасіння Христової віри. Досконале знання Біблії поєднують з вільним інтерпретуванням її, а визнання Ісуса Христа межує з визнанням керівника церкви Пророком, посланцем Бога. Неохристиянство від традиційного християнства відрізняється своїм розумінням Трійці, природи Ісуса Христа, сутності Святого Духа, пекла й раю тощо.
церква воскресаючої богородиці
Організаційно сформувалася у 80-х роках в Росії, зареєстрована в 1992 р. Того ж року її общини з'явилися в Україні.
Проголосила себе Церквою царства Божого, яке Божа Мати за дорученням Святої Трійці повинна збудувати на Землі, підготувавши другий прихід Ісуса Христа. Своєрідно тлумачить вона православне віровчення, обряди. Так, євхаристію розглядає як таїнство втілення в людину Христа через Марію. Символіка храму, одягу священнослужителів відображає вшанування Діви Марії. Священики сповідаються перед віруючими. Велику увагу приділяють "пластичній молитві", медитації. Обов'язково три рази на день здійснюється розарій — вінок молитов з роздумами про важливі події земного життя Господа і Богородиці.
Російську православну церкву розглядає як "притулок Сатани", а її патріарха як "червоного дракона". Визнаючи необхідність покаяння Росії перед Всевишнім, усім світом за утвердження "диявололюдської цивілізації" — комунізму, за вбивство "богородичного імператора Миколи II", Церква воскресаючої Богородиці водночас утверджує ідею месійної ролі Росії в світі. Шанує святих східного і західного християнства. Входить до Міжнародної ради общинних церков, має своє громадсько-просвітницьке утворення "Фонд Новой Святой Руси".
МОРМОНИ
Вважають себе членами Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів. Заснована в 1830 р. у США. За твердженням її засновника Й. Сміта, ангел, явившись йому, вказав місце, де знаходились дошки з давніми письменами книги ізраїльського пророка Мормона. "Книга Мормона" подає життєпис двох давніх народів, які залишили Ізраїль і переселилися до Америки. Вона, а також писання Сміта "Вчення і завіти", "Дорогоцінна перлина", англійський переклад "Біблії" короля Якова становлять мормонський канон.
Віровчення увібрало християнські, ісламські, буддійські, давньогрецькі та давньоримські релігійні положення, тлумачення самого Сміта. Мормони вважають себе богообраними людьми і сподіваються на щасливий кінець свого життя, вірять у божественне одкровення, можливість побудови "Сіону" на американському континенті, визнають обряд хрещення через занурення у воду, покаяння. Церква має чітку ієрархічну організацію. Очолює її президент, якого вважають пророком, він керує громадами за допомогою 12 апостолів, кворуму сімдесяти, "Керуючого єпископату" та патріарха церкви. Вся влада перебуває в руках священства мормонів, яке поділяється на Ааронове (молодше) та Мельхиседекове (старше). Центр мормонів у м. Солт-Лейк-Сіті штат Юта (США). Громади церкви є в Англії, Скандинавії, Німеччині. В Україні — 23 громади.
новоапостольська церква
Виникла в Англії у 1832 р. внаслідок руху за відродження первісного вчення Христа. Центр знаходиться в Цюріху, очолює його першоапостол, рішення якого з церковних питань обов'язкові. Діє у 190 країнах. Священнослужителі — єпископ, староста, пастор і проповідник — ведуть богослужіння безкоштовно. В церкві здійснюють таїнства: хрещення водою, закарбування Духом Святим й причастя. Громади діють у більшості областей України. Видається журнал "Наша сім'я".
церква христа
Своєю метою вважає відновлення християнства у первісному вигляді, проголошує Біблію основою віросповідання і діяльності, вимагає від віруючих дотримуватися викладених у ній постулатів віри. Не визнаючи бюрократичних організаційних утворень, не має власних органів управління, керівного центру.
Кожна община автономна. Громадою керує обраний старійшина, богослужіння веде місцевий диякон. Відправи складаються з п'яти ритуалів: співу, молитви, проповіді, складання дарів, хлібопереломлення та причастя вином. Визнають хрещення у свідомому віці, яке проводиться короткочасним зануренням у воду. Виникла в США. У різних країнах є кілька тисяч громад.
НОВА ЦЕРКВА (ЦЕРКВА НОВОГО ЄРУСАЛИМУ)
Утворена послідовниками шведського теософа-містика, політика Е. Сведенборга (1688—1772). Основу віровчення становлять 33 томи його теологічних творів, зокрема книги "Небесні таємниці", "Про небо, його чудеса та пекло", "Вчення Нового Єрусалиму", які у Швеції тривалий час були заборонені, а їх автора звинувачували в єресі. Лише після смерті Сведенборга з'явилися гуртки його шанувальників (перший у Лондоні у 1788 p.). Нині громади існують у країнах Європи, Америки. Церква видає журнал "Шлях до себе", має богословські семінарії в Англії, США. Громади Нової церкви є у Львові та Донецьку.