7.4. Монопольна рента
7.4 Монопольна рента
Існують такі землеробські продукти, що надходять на ринок в обмежених обсягах, тому що можуть вироблятися лише у визначених кліматичних і ґрунтових умовах. Зростання попиту не може в цьому випадку викликати пропорційного збільшення обсягу виробництва і пропозиції, тому що умови виробництва цих продуктів не відтворені. Так, деякі сорти винограду, з яких виготовляються високоякісні французькі вина, можуть оброблятися тільки на вапняних ґрунтах провінції Шампань і в долині ріки Сени в Бургундії.
Монопольна земельна рента - особливий вид ренти. Її сплачує споживач рідких за якістю сільськогосподарських продуктів, що виробляються на землях з винятковими природними умовами, тому що ціна на ці продукти визначається високим попитом та обмеженою пропозицією (наприклад, рідкі сорти винограду, цитрусові, особливі сорти троянд і т.п.).
Ніякого відношення до утворення монопольної земельної ренти не мають розходження в витратах праці на виробництво продукції, як для диференціальної ренти, чи приватна власність на землю, як для абсолютної ренти. Умови утворення монопольної земельної ренти:
1) обмеженість умов виробництва рідких сільськогосподарських продуктів;
2) умови виробництва рідких сільськогосподарських продуктів не відтворюються.
Причина монопольної ренти - висока монопольна ціна, що встановлюється на рідкі сільськогосподарські продукти. У господарській діяльності будь-яка монополія шукає собі вихід, тобто шлях реалізації економічної переваги. У даному випадку способом реалізації економічної переваги є установлення високої монопольної ціни.
Механізм утворення МЗР
Монопольна земельна рента — це різниця між високою монопольною ціною, установлюваною на рідкі сільськогосподарські продукти, витратами їхнього виробництва і середнім прибутком.
МЗР = Цмон.- (З+V)- Рср.